اعلانات انجمن

ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آموزش Web GIS
نویسنده پیام
armantaheri آفلاین
کاربر عادی
*

اعتبار: 1
ارسال: #1
آموزش Web GIS
سلام
امروز یه اس ام اس از طرف سایت برای من اومد  در مورد اولین مجموعه چند رسانه ای  آموزش Web GIS در سایت تخصصی GIS
اما هرچی داخل قسمت چند رسانه ای نگا کردم چیزی پیدا نکردم!!!!!!!!!!! میخواستم ببینم چه جور میتونم این مجموعه آموزشی رو بگیرم؟؟؟؟؟؟؟؟
با تشکر

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۱-۴-۱۳۹۳ ۰۹:۵۹ عصر، توسط armantaheri.)
۱۱-۴-۱۳۹۳ ۰۹:۵۲ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 اعتبار داده شده توسط : adel2014(+1)
علوی آنلاین
ناظر انجمن

اعتبار: 246
ارسال: #2
RE: آموزش Web GIS
سایت اصلی (GISTech.ir) > منوی آموزش و مشاوره > محصولات آموزشی

دو اصل اساسی انجمن:
1- احترام به یکدیگر
2- درصورت نقل مطلب، ذکر منبع و لینک به اصل مطلب

برای تقدیر و تشکر از دکمه [تصویر:  postbit_reputation.gif] در پایین هر ارسال استفاده کنید.
۱۱-۴-۱۳۹۳ ۱۰:۳۵ عصر
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
علوی آنلاین
ناظر انجمن

اعتبار: 246
ارسال: #3
به مطلب رو من اینجا بگم. امیدوارم این تماس ها و پیام ها همین جا تموم بشه..

ببینید لازم نیست همه WebGIS یاد بگیرن. WebGIS هم با ArcGIS اساسا از نحوه مواجهه با اون متفاوته. این که انتظار داشته باشیم عین محیط ArcGIS چند تا کلیک کنیم و بعد هم یک سیستم WebGIS حاضر و آماده داشته باشیم بی معناست.
من تعجب می کنم بعضی افراد که هنوز اطلاع کافی از اصل WebGIS ندارند می خوان بیان و WebGIS یاد بگیرن. خب حالا فرضا توی کلاس WebGIS شرکت کردین یا فیلماش رو دیدین، بعدش چی !!! الان شما یه مدرک ArcGIS  داشته باشین می تونید مثلا در شرکت های مرتبط کاری پیدا کنید، چون مدیر شرکت می بینه شما اصول GIS رو که خب بلدین، بقیه موارد موردنیاز رو هم بقیه کارکنانی که مثلا GIS Ready می کنن یاد می گیرید و خب کار شرکت رو راه می اندازین. اما WebGIS یا حوزه هایی مثل Mobile GIS و حتی برنامه نویسی GIS  این طور نیستند. فرد باید به حد تخصص قابل قبولی رسیده باشه تا بهش یک پروژه رو بدن بعد بگن اجرا کن یا این که برای اجرا روش حساب باز کنن. همین برنامه نویسی GIS، شما تا توی برنامه نویسی GIS حرفه ای نشده باشین نمی تونید WEbGIS کار حرفه ای بشین. سیستم های وب مثل سیستم های دسکتاپ نیست. پس فردا اگه سیستم گیر کرد و مشکلی پیش اومد – حالا چه در مرحله توسعه و چه بعد از اجرا- باید برنامه نویسی بلد باشید، عملکرد  وب رو بدونید تا بشه مشکل رو حل کرد.

دوره  آموزشی WebGIS  هم صرفا جنبه ورود به فضای WebGIS داره.  هر چند در دوره فوق که برگزار شد، مثلا برنامه نویسی جاوااسکریپت تا حدی بحث شده اما برنامه نویسی سرور اصلا بحث نشده. علاوه بر برنامه نویسی، بحث آشنایی با خود وب و عملکرد اون، ابزارهای مربوطه  و همچنین بحث مهم پایگاه داده های مکانی هست. میگم فضای وب مثل دسکتاپ نیست یکیش همین مورد دیتابیس هاست. من الان مثلا پروژه ای دارم که 30 گیگ دیتا داره. خب این رو طبعا نمیشه به شکل شیپ فایل روی سرور گذاشت. باید بذاریم روی دیتابیس. که اونم مسائل خودش رو داره. منظور این که، خیلی از مهارت های دیگه ای لازمه برای تخصص در وب جی.آی.اس . صرف یک دوره نیست.

نمی دونم این عادت ما ایرانی هاست که همیشه دنبال اینیم که همه چیز رو یاد بگیریم و در همه چیز متخصص بشیم !! به طور مثال، من هم که WebGIS کار می کنم خیلی از حوزه های GIS رو هنوز کار نکردم. همین مکانیابی رو که خیلی ها کار کردن و بلدن، AHP و تاپسیس و .... من تا حالا یه پروژه عملی هم درباره اش کار نکردم. بلد هم نیستم. لزومی هم نمی بینم فعلا برم دنبالش. GIS و زیرشاخه های اون اونقدر گسترده است که دیگه الان معنی نداره کسی بخواد در همه اونها متخصص و حرفه ای بشه.

روی صحبتم با شروع کننده این تایپک نیست. دیدم اینجا این مطلب رو بنویسم بهتره.
این رو نگفتم که اصلا طرف وب جی.آی.اس نیاید. بیاید اما قبلش بدونید WebGIS چه موجودیه ، چه انتظاری رو قرار از شما برطرف کنه، کجا به کارتون میاد، بعد بیاید یاد بگیرید که بعدش پشیمون نشید.

یه مطلب هم در مورد سیلورلایت بگم. قبلا هم توی یکی از تایپک های همین انجمن بحث شد که شرکت ESRI دست از توسعه API  برای سلورلایت و فلکس برداشته. لینک مطلب خود ازری هم توی اون تاپیک هست. این یعنی این که شرکت ESRI دیگه ورژن جدیدی برای ArcGIS API for Silverlight و ArcGIS API for Flex منتشر نخواهد کرد. برخلاف جاواسکریپت، که الان ورژن 3.9 از ArcGIS API for Javascript هست و چند وقت دیگه ورژن 4 اون عرضه میشه، شرکت ازری قصد نداره بیش از این روی سیلورلایت و فلکس سرمایه گذاری کنه. توصیه می کنم هم اصل مطلب ازری رو بخونید هم کامنت های زیر اون رو و نارضایتی برخی از کاربرانی که تا حالا سیلورلایت یا فلکس کار می کردند. الان قصد توجیه اون رو ندارم اما این جهت گیری ازری هم کاملا برای کسی که توی فضای وب و سیستم های وب باشه قابل فهمه. حالا چون سیلورلایت اسم قلمبه ای داره یا .... دلیل نمیشه که بریم سراغش. طبعا ازری API هایی رو که برای سیلورلایت و فلکس تا الان تولید کرده پشتیبانی می کنه، اما قابلیت جدید یا ورژن جدیدی برای اون عرضه نمی کنه. همه قابلیت های جدیدی که ازری قصد داره برای سمت کلاینت بذاره میذاره روی جاوااسکریپت.
این هم بگم که الان سوال نکنید خب سیلورلایت با همین قابلیت هاش مگه کافی نیست. معلومه که نیست. همین API جاوااسکریپت شرکت ازری در مقایسه با نمونه ای مثل OpenLayers هنوز خیلی جای کار داره. ضمن این بالفرض کافی باشه، دنیا داره پیشرفت می کنه. ما می خوایم تا n سال دیگه بچسبیم به سیلورلایت و فلکس.

در آخر هم ببخشید اگر یه مقدار لحن صحبتم تند بود.

دو اصل اساسی انجمن:
1- احترام به یکدیگر
2- درصورت نقل مطلب، ذکر منبع و لینک به اصل مطلب

برای تقدیر و تشکر از دکمه [تصویر:  postbit_reputation.gif] در پایین هر ارسال استفاده کنید.
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۲-۴-۱۳۹۳ ۰۱:۲۴ عصر، توسط علوی.)
۱۲-۴-۱۳۹۳ ۰۱:۲۲ عصر
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 اعتبار داده شده توسط : javadadabi(+1) ، sanjesh_88(+1) ، mousavi(+1) ، behdad(+1) ، firstline(+1) ، zagro(+1)
behdad آفلاین
کاربر عادی
*

اعتبار: 30
ارسال: #4
آقای علوی الان gis به سمتی رفته که بچه های شهرسازی و معماری هم وارد جی ای اس شدن. از بس رشته خودشون دست زیاد شده اومدن سمت رشته ما . توی همه مشاورا به جای بچه های رشته gis بچه های رشته شهرسازی یا معماری دارن با نصف یا یک چهارم قیمت کار میکنن. و همین بزرگترین دلیلی شده تا بچه های رشته جی ای اس به سمت webgis برن که دست توش زیاد نیست.همین سایت همسایه که اکثرا دست بچه های شهرسازی هستش من یه جا دیدم به یکی دارن مشاوره میدن میگن سمت رشته gis نرو برو از اموزشگاه مدرک بگیر نیاز به دو سال تحصیلم نیست. خیلی از بچه های شهرسازی و معماری فک میکنن جی ای اس همون ارک مپ هستش و تموم.
۱۲-۴-۱۳۹۳ ۰۶:۳۷ عصر
mousavi آفلاین
مدیر انجمن

اعتبار: 140
ارسال: #5
ممنون مهندس . حرف دل ما رو هم زدی . 

نظرات و پیشنهادات شما یاری رسان ما و دوستانتان خواهد بود

۱۲-۴-۱۳۹۳ ۰۸:۲۵ عصر
armantaheri آفلاین
کاربر عادی
*

ارسال: #6
با سلام
جناب آقای علوی بنده یک پروژه تحقیقاتی در دانشگاه برداشتم که نیاز به یادگیری web GIS داشتم. برای همین مدتیه که دارم در این زمینه کار می کنم.بنده تا حدودی برنامه نویسی GIS هم کار کردم. ادعای بلد بودن ندارم ولی در حد رفع نیاز های خودم یادگرفتم. ولی شما خیلی با لحن تندی صحبت کردین!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
با تشکر

۱۲-۴-۱۳۹۳ ۱۰:۴۷ عصر
sanjesh_88 آفلاین
مدیر انجمن

اعتبار: 60
ارسال: #7
(۱۲-۴-۱۳۹۳ ۱۰:۴۷ عصر)'armantaheri' نوشته شده توسط:  با سلام
جناب آقای علوی بنده یک پروژه تحقیقاتی در دانشگاه برداشتم که نیاز به یادگیری web GIS داشتم. برای همین مدتیه که دارم در این زمینه کار می کنم.بنده تا حدودی برنامه نویسی GIS هم کار کردم. ادعای بلد بودن ندارم ولی در حد رفع نیاز های خودم یادگرفتم. ولی شما خیلی با لحن تندی صحبت کردین!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
با تشکر

نه انفاقا حرف حق رو زد حرف دل همه بچه های GIS
ما چه گناهی کردیک که رشته ما همه جا کاربرد داره
اگر هرکس در همان رشته خودش کارکنه و پا تو کفش رشته های دیگه مثل GIS نکنه اونوقت این همه مشکل در زمینه بازار کار پیش نمی آید
خیلی ممنون جناب علوی که وقاعیت رو گفتید
و همچنین از جناب behdad هم حرف دل ما رو زد
۱۲-۴-۱۳۹۳ ۱۰:۵۵ عصر
 اعتبار داده شده توسط : behdad(+1)
armantaheri آفلاین
کاربر عادی
*

ارسال: #8
بدی ما توی زود قضاوت کردنه . شما از کجا میدونید رشته من چیز دیگریه؟؟؟ چرا اینقدر زود قضاوت کردن رو یاد گرفتیم؟؟؟
یعنی اگر فردی رشتش مهندسی نقشه برداری  باشه ، نمی تونه در زمینه GIS فعالیت کنه؟؟؟ که یکی از گرایش های نقشه برداری GIS هست.به عبارتی یکی از شاخه های علم نقشه برداری GIS هست . یعنی شما میفرمایید ما نمیتونیم در رشته خودمان فعالیت کنیم؟؟؟؟
خیلی جالبه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

۱۲-۴-۱۳۹۳ ۱۱:۰۷ عصر
behdad آفلاین
کاربر عادی
*

اعتبار: 30
ارسال: #9
آقای armantaheri من حرف اقای علوی رو باز تایید میکنم . خودم تهران یه دوره کلاس ارک آبجکت رفتم جلسه اول نصف کلاس که از بچه های شهرسازی تشکیل شده بود منتظر بودن استاد برنامه ارک ابجکت رو بده اینا نصب کنن اخر جلسه فهمیدن اصلا برنامه ای به اسم آرک ابجکت نیست بدون اگاهی صرفا به خاطر تبلیغات یه عده اومده بودن ثبت نام کرده بودن و اخرش بدون یاد گرفتن مطلبی کلاس خاتمه پیدا کرد.
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۲-۴-۱۳۹۳ ۱۱:۱۶ عصر، توسط behdad.)
۱۲-۴-۱۳۹۳ ۱۱:۱۶ عصر
armantaheri آفلاین
کاربر عادی
*

ارسال: #10
بله شکی در این نیست . حرف جناب علوی مورد تایید هستش. ما همیشه مدیون راهنمایی های خوب ایشون هستیم. خدایی نکرده جسارتی نکردیم. من خودم رشتم مهندسی نقشه برداری. کاملا  شما رو درک می کنم. من خودم کلاس آرک آبجکت رو رفتم. جلسه اول 12 نفر بودیم . جلسه آخر شده بودیم سه نفر.
۱۲-۴-۱۳۹۳ ۱۱:۲۶ عصر
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان