اعلانات انجمن

ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تبدیل فرمت نقشه به ماتریس
نویسنده پیام
mohsen_522 آفلاین
کاربر عادی
*

اعتبار: 0
ارسال: #1
Smile تبدیل فرمت نقشه به ماتریس
سلام و خسته نباشید 
متاسفانه نمیدونستم کجا باید تاپیک سوال بزنم مجبور شدم اینجا بزنم 
من دارم روی یه پروژه کار میکنم که توی بخشی از این پروژه باید با استفاده از فایلهای داده های رقومی (با هر فرمتی مال من .dem هستش) ارتفاع یک نقطه رو پیدا بکنه و این عمل چند صد بار تکرار میشه .از طرفی سرعت الگوریتم برای این مساله بسیار مهمه.من میخام بدونم باید فایلهام رو به چه فرمتی تبدیل کنم تا تبدیل به یه ماتریس 2*2 بشه مثل شکل ضمیمه شده 
یعنی یه ماتریس دو در دو که داخل هر سلول مقدار ارتفاع ثبت میشه؟
سوال دیگه هم اینکه برای خوندن ارتفاع هااگر نقطه ای دقیقا در مرز بین دو سلول بود ارتفاع میانگین دو سلول خواهد بود؟
خیلی ممنون میشم اگه کسی کمک کنه

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

۲۹-۹-۱۳۹۲ ۰۷:۱۵ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
mahmoodgh آفلاین
کاربر عادی
*

اعتبار: 22
ارسال: #2
RE: تبدیل فرمت نقشه به ماتریس
سلام دوست عزیز . ببخشید دقیق متوجه منظورتون نشدم. بی‌تعارف منظورتون رو از ماتریس 2*2 شک دارم که متوجه شده باشم. ببینید اینی که بنده میگم رو شما مد نظر دارید :
برفرض مثال :
ما یک dem از مکان مورد نظرمون داریم . حالا میخوایم ارتفاع هر پیکسل رو از روی dem بخونیم. طول و عرض هر پیکسل ما هم باید 2 متر باشه. درسته ؟

[تصویر:  logo.png]
QGis
A Free and Open Source Geographic Information System
۳۰-۹-۱۳۹۲ ۱۱:۴۰ عصر
 اعتبار داده شده توسط : mohsen_522(+1)
meysam65 آفلاین
کاربر عادی
*

اعتبار: 7
ارسال: #3
سلام
منم منظورتون رو خوب نفهمیدم و برداشتی که خودم از سوالتون داشتم را توضیح میدم.
در صورتی که داده های شما به فرمت برداری هستن میتونید با تبدیل آنها به رستر مثل یک ماتریس با اونها برخورد کنید. به نظر بنده با توجه به اینکه محاسبات مد نظر شما زیاده بهتره که داده هاتون را به فرمت Ascii تبدیل و ادامه کار رو  در نرم افزار مطلب انجام بدید.
۱-۱۰-۱۳۹۲ ۱۲:۴۳ صبح
 اعتبار داده شده توسط : ادمین(+1) ، علوی(+1)
mohsen_522 آفلاین
کاربر عادی
*

ارسال: #4
(۳۰-۹-۱۳۹۲ ۱۱:۴۰ عصر)'mahmoodgh' نوشته شده توسط:  سلام دوست عزیز . ببخشید دقیق متوجه منظورتون نشدم. بی‌تعارف منظورتون رو از ماتریس 2*2 شک دارم که متوجه شده باشم. ببینید اینی که بنده میگم رو شما مد نظر دارید :
برفرض مثال :
ما یک dem از مکان مورد نظرمون داریم . حالا میخوایم ارتفاع هر پیکسل رو از روی dem بخونیم. طول و عرض هر پیکسل ما هم باید 2 متر باشه. درسته ؟

سلام خیلی ممنون از جوابتون 
بله منظورم  دقیقا همینه .به طور مثال یک مختصات فرضی که در محدوده نقشتون باشه رو بتونید از روی نقشه بخونید.عرض پیکسل ها هم همون 100*100 باشه که فکرمیکنم میشه تقریبا 3arcsecound

(۱-۱۰-۱۳۹۲ ۱۲:۴۳ صبح)'meysam65' نوشته شده توسط:  سلام
منم منظورتون رو خوب نفهمیدم و برداشتی که خودم از سوالتون داشتم را توضیح میدم.
در صورتی که داده های شما به فرمت برداری هستن میتونید با تبدیل آنها به رستر مثل یک ماتریس با اونها برخورد کنید. به نظر بنده با توجه به اینکه محاسبات مد نظر شما زیاده بهتره که داده هاتون را به فرمت Ascii تبدیل و ادامه کار رو  در نرم افزار مطلب انجام بدید.

خیلی ممنون از توجهتون 
بله دقیقا چیزی که شما فرمودید رو انجام دادم .البته من یه سری داده از geobase.ca با فرمت .dem گرفتم و با global mapper اونا رو به فرمت استاندارد ascii تبدیل کردم . بعد اونا رو تو مطلب وارد کردم ولی در حال وارد کردن علی رغم اینکه داده ها رو میخونه یه اخطاری مبنی بر اینکه پیکسل های داده ها هم اندازه نیستن میده در حالی که تو global mapper من همه رو استاندارد کردم.نکته دوم اینکه من نمیدونم باید با چه دستوری مختصات یه نقطه رو تو مطلب بخونم و نکته آخر هم اینکه من تصوراین بود که اگه داده ها رو به صورت به فایل اکسل به مطلب بدم به جای اینکه از خود مطلب برای خوندن فایلها کمک بگیرم سرعت الگوریتم بالاتر میره نمیدونم این تصور چقدر درسته؟
ببخشید اگه برخی از سوالات ابتدایی هست چون من رشتم چیزه دیگه ای ولی برای پروژم باید با این بخش gis آشنا بشم 

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱-۱۰-۱۳۹۲ ۱۰:۴۵ صبح، توسط mohsen_522.)
۱-۱۰-۱۳۹۲ ۱۰:۳۹ صبح
meysam65 آفلاین
کاربر عادی
*

اعتبار: 7
ارسال: #5
سلام
برای بدست آوردن مختصات راهی که به ذهن من میرسه اینه که مختصات مرکز یکی از پیکسل ها مثلا پیکسل گوشه پایین نقشه را بدست بیارید و توی مطلب مختصات هر پیکسلی رو که میخواید خودتون حساب کنید.

اما برای تبدیل به فرمت Ascii من تاحالا از ArcGIS استفاده کردم و مشکلی پیش نیومده

۱-۱۰-۱۳۹۲ ۰۷:۲۷ عصر
 اعتبار داده شده توسط : mohsen_522(+1)
mahmoodgh آفلاین
کاربر عادی
*

اعتبار: 22
ارسال: #6
خب من راهی که به نظرم میرسه اینه که Cell Size های dem موردنظرتون رو به 2 تغییر بدین. اگه منحنی میزان های هم ارتفاع رو داشته باشین برای تبدیل اون به dem میتونید Cell Size رو تعیین کنید. اگر هم ندارید میتونید از همین dem با دستور Conture منحنی میزان ها رو استخراج کنید و کارهایی که گفتم رو انجام بدین.(باید نقشه رو قبل از هرکاری متریک کنید. یعنی سیستم تصویر بدین.مثلا برای من WGS_1984_UTM_Zone_39N هست).
مرحله ی بعدی هم کار آسونه ، شما میتونید با دستور Raster To Point ارتفاع هر پیکسل رو درقالت مجموعه ای از نقاط دریافت کنید. من عکسی رو ضمیمه میکنم که همین الآن از نرم افزار خروجی گرفتم. امیدوارم منتظورتون رو درست فهمیده باشم.

[تصویر:  logo.png]
QGis
A Free and Open Source Geographic Information System
۱-۱۰-۱۳۹۲ ۱۰:۱۵ عصر
 اعتبار داده شده توسط : ادمین(+2) ، mohsen_522(+1) ، علوی(+1)
mohsen_522 آفلاین
کاربر عادی
*

ارسال: #7
(۱-۱۰-۱۳۹۲ ۰۷:۲۷ عصر)'meysam65' نوشته شده توسط:  سلام
برای بدست آوردن مختصات راهی که به ذهن من میرسه اینه که مختصات مرکز یکی از پیکسل ها مثلا پیکسل گوشه پایین نقشه را بدست بیارید و توی مطلب مختصات هر پیکسلی رو که میخواید خودتون حساب کنید.

اما برای تبدیل به فرمت Ascii من تاحالا از ArcGIS استفاده کردم و مشکلی پیش نیومده

خیلی ممنون از توجهتون
(۱-۱۰-۱۳۹۲ ۱۰:۱۵ عصر)'mahmoodgh' نوشته شده توسط:  خب من راهی که به نظرم میرسه اینه که Cell Size های dem موردنظرتون رو به 2 تغییر بدین. اگه منحنی میزان های هم ارتفاع رو داشته باشین برای تبدیل اون به dem میتونید Cell Size رو تعیین کنید. اگر هم ندارید میتونید از همین dem با دستور Conture منحنی میزان ها رو استخراج کنید و کارهایی که گفتم رو انجام بدین.(باید نقشه رو قبل از هرکاری متریک کنید. یعنی سیستم تصویر بدین.مثلا برای من WGS_1984_UTM_Zone_39N هست).
مرحله ی بعدی هم کار آسونه ، شما میتونید با دستور Raster To Point ارتفاع هر پیکسل رو درقالت مجموعه ای از نقاط دریافت کنید. من عکسی رو ضمیمه میکنم که همین الآن از نرم افزار خروجی گرفتم. امیدوارم منتظورتون رو درست فهمیده باشم.

خیلی ممنون از راهی که فرمودید .بله تقریبا چنین چیزی مدنظرم بود .البته یه راه دیگه هم پیدا کردم و اونم تبدیل تصویر به یک فایل xyz بود و سپس پیدا کردن ارتفاع ها با استفاده از درونیابی و غیره 
به هر حال ممنون از اینکه وقت گذاشتید

۲-۱۰-۱۳۹۲ ۰۸:۳۰ عصر
ariya12 آفلاین
کاربر عادی
*

ارسال: #8
سلام دوست عزیز شما این مختصاتو واسه هولپیمای بدون سرنشین میخواین؟ چون خود من هم دارم روی این مقاله کار میکنم به همین مشکل برخوردم.  تو رفرنس 11 مقاله اسم سایت هست از تو ftp  سایت این فایلها با پسوند DEM  رو گیر اوردم اما نمیشه اونارو به صورت ماتریسی میخوام  که بتونم ازش استفاده کنم.
اما  فایلهای deM رو با NOTPAD باز کنی همون عددارو میده نمیدونم میشه هاستفاده کرد یا نه ؟
شما اکه یه جایی رسیدی منو در جریان بزار لطفا

۱۲-۱۱-۱۳۹۳ ۰۱:۴۲ عصر
bahram.n آفلاین
کاربر عادی
*

اعتبار: 3
ارسال: #9
 تو نرم افزار متلب با دستور Geotiffread, تصویر ژئو رفرنس ذخیره میشه ، تصاویر در متلب ماتریسی هستن
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۲-۱۱-۱۳۹۳ ۱۱:۵۶ عصر، توسط bahram.n.)
۱۲-۱۱-۱۳۹۳ ۱۱:۵۴ عصر
 اعتبار داده شده توسط : علوی(+1)
morteza841 آفلاین
کاربر عادی
*

ارسال: #10
باعرض سلام خدمت شما دوست عزیز 
من یک سری نقشه دارم میخام فایل ascii رو برای هر کدوم درست کنم در این حالت میخام تعداد سطر وستونی که به من میده یک اندازه باشن آیا راهی هست
۴-۱۲-۱۳۹۴ ۰۲:۵۴ عصر
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان