اعلانات انجمن


ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
دوره آموزش کاربردی GIS برای رشته زمین شناسی (براساس نرم افزار ArcGIS)
نویسنده پیام
علوی آفلاین
ناظر انجمن
******

ارسال‌ها: 559
تاریخ عضویت: مرد ۱۳۹۲
اعتبار: 268
ارسال: #1
دوره آموزش کاربردی GIS برای رشته زمین شناسی (براساس نرم افزار ArcGIS)

سيستم اطلاعات جغرافيايى (GIS) مى تواند در جهت کسب، جمع آورى، ذخيره سازى، سازماندهى، پردازش و استفاده بهينه از مجموعه داده ها جهت تعبير و تفسير و توليد نقشه هاى گوناگون زمين شناسى و اکتشافى امکانات و تسهيلات ویژه ای را دراختيار قرار دهد.
بطور خلاصه مى توان ذکر نمود که GIS مى تواند مقدوراتى را فراهم سازد که بوسيله آنها، نقشه هاى مختلف موضوعى (تماتيک) و يا نقشه ها و داده هايى که شامل چندين لايه اطلاعاتى مى شوند مانند داده هاى ماهواره اى، ژئو فيزيک هوايى، زمين شناسى، ژئو شيمى و … با نتايج کارهاى صحرايى در حال انجام و ديگر داده هاى چند وجهى که در پايگاههاى اطلاعاتى موجود هستند تلفيق، آناليز و مدل سازى شده و جهت تعبير و تفسير با هدفى خاص بصورت يک نقشه با استفاده از قابليت هاى نقشه کشى رقومى سيستم اطلاعات جغرافيايى (GIS) در اختيار استفاده کننده قرار گيرد، از نکات ديگر مى توان به امکانات اين سيستم در مورد ارتباط دادن به حد فاصل بين نقشه هاى زمين شناسى و اکتشافى با ديگر داده هاى پايگاههاى فضايى مرجع اشاره نمود، همچنين مى توان به کاربرد موثر GIS براى تهيه نقشه هاى موضوعى و چند وجهى زمين شناسى و اکتشافى اشاره نمود که مى توانند درک کاملترى از مسائل زمين شناسى و ارزيابى توان منابع معدنى به دست دهند که با توجه به قابليت ويرايش و افزايش داده ها و به مرور با تکميل شدن اطلاعات توصيفى در اين سيستم مى توان به يک مدل سه بعدى که شناخت نسبى و بهترى از مسايل زمين شناسى و اکتشافى زير سطحى منطقه را ارائه مى دهد دست يافت.
همچنین GIS مى تواند در زمينه هاى جمع آورى اطلاعات پراکنده موجود اکتشافى، سازماندهى مجدد آنها و جداسازى اطلاعات مفيد و حذف موضوعاتى که مورد نياز نمى باشند و همچنين سوق دادن نوع جمع آورى اطلاعات و داده هايى که در حال حاضر توسط کارشناسان اکتشافى در دست تهيه مى باشد با قالب بندى مناسب جهت ورود به اين سيستم به منظور پرهيز از دوباره کاريها و بطور کلى ايجاد توانايى در بهبود و بالا بردن کارآيى و استفاده بهينه از مجموعه داده ها، دسترسى صحيح و سريع به داده هاى مورد نياز در يک حجم وسيع، داده هاى جمع آورى شده توسط روشهاى مختلف اکتشافى، افزايش قدرت ذخيره و بازيافت اطلاعات مکانى، قدرت آناليز داده ها بصورت نقشه با امکان ارائه نمايش داده هاى به دست آمده از منابع مختلف روى يک نقشه بر اساس نيازهاى خاص اکتشافى، ارائه و به تصوير کشيدن اطلاعات مکانى و موضوعى در قالب نقشه، جدول، گراف و امکان ايجاد ويرايش در آنها و تهيه و توليد نقشه مجدد و به هنگام نمودن آنها و در نهايت در کنار آن، بوجود آوردن بانکهاى اطلاعاتى و ايجاد قابليت امکان استفاده از داده هاى موجود جهت استفاده در کاربردهاى متفاوت بر اساس نيازهاى گوناگون ساير نهادها در سطح کشور مورد استفاده قرار گيرد.
GIS  با فراهم کردن امکانات نمایش و تجزیه وتحلیل داده های مختلف با یکدیگر ، یک زمین شناس را قادر به انجام کار با داده های گوناگون بطور بسیار وسیع تر و دقیق تر می نماید، به طریقی که با روشهای آنالوگ وسنتی تقریباً غیر ممکن میباشند.
 
 
[تصویر: attachment.php?aid=151] 
 
برخی از کاربردهای GIS در زمین شناسی:
 • تهیه نقشه های پتانسیل معدنی:  که هدف تلفیق اطلاعات حاصل از لایه های اطلاعاتی] زمین شناسی، ژئوشیمی،ژئوفیزیک، دورسنجی وزمین شناسی اقتصادی (پراکندگی کانسارها و اندیس های معدنی منطقه)[ در جهت تهیه نقشه ای می باشد که معرف مناطقی با بیشترین احتمال جهت کانی سازی، بر اساس مدل متالوژی منطقه است.
 • تهیه نقشه های حوادث و بلایای طبیعی:  که به پایداری شیبها، زمین لغزه ها، منطقه بندی خسارت زمین لرزه، فورانهای آتشفشانی، خسارات ناشی از طغیان رودخانه ها و تسونا می ها، فرسایش محلی، خطرات آلودگی ناشی از فعالیت معدنی یا صنعتی و گرم شدن کره زمین و ... می پردازند.
 • نقشه های مکان یابی (Siteselection):  که انتخاب محل های مناسب جهت اجرای پروژه های مهندسی نظیر دفن مواد زائد، خط لوله، جاده ومسیر راه آهن، سدها و گسترش و توسعه ساختمان سازی میباشد.
 • فراوری های متنوع زمین شناسی جهت ارزیابی منابعی مانند آب، ماسه وگراول، سنگ ساختمانی، نفت خام، گاز طبیعی، زغال سنگ، انرژی زمین گرمایی در کنار کانیهای فلزی.
 • تحقیقات اکتشافی در زمینه شناسایی روابط متقابل مکانی میان مجموعه داده ها در طول دوره تحقیق زمین شناسی، مانند درک علائم ژئوشیمیایی وژئوفیزیکی منطقه ای گرانیت های نوع S وI ویا ارزیابی علائم حاصل از تصاویر ماهواره ای در ارتباط با لیتولوژی و پوشش گیاهی.
 
 [تصویر: attachment.php?aid=152] 
منابع بیشتر برای مطالعه:
کاربرد جی.آی.اس (GIS) در زمین شناسی
کاربرد تکنیکهای GIS و RS در تهیه نقشه های زمین شناسی – بخش اول
کاربرد تکنیک های GIS و RS در تهیه نقشه های زمین شناسی – بخش دوم
کاربرد تکنیک های GIS و RS در تهیه نقشه های زمین شناسی – بخش سوم


سرفصل دوره آموزش کاربردی GIS در زمین شناسی (براساس نرم افزار ArcGIS)
 1. مفاهیم اولیه سیستم اطلاعات جغرافیایی و کاربرد آن در زمین شناسی
 2. آشنایی با مدل های داده رستر و وکتور
 3. آشنایی با مفاهیم مقیاس و قدرت تفکیک نقشه و تصویر
 4. تعریف سیستم مختصات و آشنایی با انواع کاربردی آن درنقشه های زمین شناسی کشور
 5. ژئورفرنس
 6. آشنایی با قابلیتهای  ArcMap
 7. آشنایی با قابلیتهای  ArcCatalog
 8. ایجاد نقشه در ArcMap و مدیریت لایه ها
 9. آشنایی با قابلیتهای  ArcToolbox
 10. آشنایی با Spatial Analysis و کاربرد آن در زمین شناسی
 11. آشنایی با 3D Analyst و کاربرد آن در زمین شناسی
 12. مدلسازی
 13. تهیه layout با استاندارد سازمان زمین شناسی کشور

 
توجه: اطلاعات بیشتر در مورد دوره های کاربردی GIS (نحوه ثبت نام و ...) را می توانید در صفحه دوره های آموزش مجازی GIS مشاهده کنید.
 


فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)
       

دو اصل اساسی انجمن:
1- احترام به یکدیگر
2- درصورت نقل مطلب، ذکر منبع و لینک به اصل مطلب

برای تقدیر و تشکر از دکمه [تصویر: postbit_reputation.gif] در پایین هر ارسال استفاده کنید.
۸-۹-۱۳۹۲ ۰۸:۲۷ عصر
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 اعتبار داده شده توسط : sheikhi559(+1)
ارسال پاسخ 
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان