اعلانات انجمن


ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 1
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
دوره آموزش کاربردی GIS برای رشته های کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست (براساس ArcGIS)
نویسنده پیام
علوی آفلاین
ناظر انجمن
******

ارسال‌ها: 559
تاریخ عضویت: مرد ۱۳۹۲
اعتبار: 268
ارسال: #1
دوره آموزش کاربردی GIS برای رشته های کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست (براساس ArcGIS)

سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) یک سامانه رایانه ای متشکل از سخت افزار، نرم افزار داده و کاربرها است که قادر می باشد داده های مکان دار را به طور رقومی کسب، نگهداری، بازیابی، مدل سازی و تجزیه و تحلیل نموده و به صورت متنی و گرافیکی ارائه نماید.
 
مثال هایی از کاربرد GIS در کشاورزی برای درک اهمیت آن :
خریداران بزرگ محصولات کشاورزی برای تصمیم گیری در مورد اینکه چه هنگام نسبت به خرید کالا اقدام نماید، تا اندازه ای از داده های ماهواره ای برای پیش بینی وضعیت محصولات استفاده می کنند. دانستن این مسئله که مقدار محصول، بیشتر یا کمتر از حد معمول خواهد بود، در صورتی که به موقع مشخص شود بسیار با ارزش است. حتی اگر سطح دقت موجود در اطلاعات بسیار کم و کلی باشد. بعضی کمپانی ها مانند (Earth Satellite Corporation) این نوع گزارش های مربوط به وضعیت محصولات را به طور تجاری در اختیار می گذارد مثلا کمپانی (Agriculture Canada) از تصاویر ماهواره ای برای تعیین وضعیت محصول گندم در کانادا استفاده می کند
فرض کنید کشورمان قصد وارد کردن گندم از خارج کشور را دارد، با توجه به اینکه قیمت گندم در بازارهای جهانی در زمان های مختلف متفاوت است پس ما ابتدا باید روش هایی را اتخاذ کنیم تا در ارزان‌ ترین زمان گندم مورد نیازمان را خریداری کنیم، ولی این کار مستلزم دانستن میزان گندم مورد نیاز کشور است که از سالی به سال دیگر متفاوت است، زیرا با توجه به اینکه قسمت قابل توجهی از گندم کشورمان از کشت دیم آن حاصل می شود و میزان عملکرد کشت دیم با توجه به تغییرات وضعیت جوی متفاوت است، هرساله نیازمان به واردات گندم نیز تغییر می کند. حال این مشکلی است که کشور ما با آن مواجه است، زیرا مجبور است تا گزارش نهایی میزان تولید گندم داخلی صبر کند و بعد گندم مورد نیاز را وارد کند که این زمان مصادف با گران شدن گندم در بازار جهانی است، زیرا تقاضای برای خرید گندم زیاد است در نتیجه قیمت ها بالاست و کشور مجبور است هزینة گزافی را به علت عدم توان پیش ‌بینی گندم مورد نیازش پرداخت کند. حال اگر ما بتوانیم نقشه زمین های دیم تحت کشت گندم را تهیه کنیم و بر اساس میزان بارندگی پائیز و سایر مسائل جوی مدلی برای عملکرد در نقاط مختلف تهیه کنیم، خیلی زود میزان تولید داخلی تا حد نسبتاً دقیقی مشخص می شود (با توجه به اینکه تولید گندم آبی تقریباً ثابت است و یا به راحتی با توجه به سطح زیر کشت قابل برآورد است) و می‌توان در زمانی مناسب گندم را با قیمت پائین‌ تر خرید که این کار با استفاده از تکنولوژی سنجش از دور و GIS  عملی است که چگونگی انجام آن از حوصله این بحث خارج است.
مدلسازی دینامیک عملکرد محصولات زراعی با استفاده از GIS : با توجه به اینکه سیستم GIS  دارای بانک اطلاعاتی قوی می باشد که توانایی به روز رسانی اطلاعات را آسان می کند، می توان با ارتباط آن به سیستم های مدلسازی زراعی و وارد کردن متغیرهایی از قبیل شرایط خاک، توپوگرافی و متغیرهای اقلیمی که دائماً‌ در حال تغییر هستند، یک شبیه سازی دقیقی برای عملکرد گیاهان زراعی انجام داد که برای پیشگویی عملکرد در منطقه با توجه به شرایط همان سال بسیار مفید خواهد بود. در بررسی خصوصیات بازتابش طیفی گوجه ‌فرنگی در تاریخ های کشت مختلف با استفاده از سنجش از دور  RSو GIS مشاهده شد که هرچه گوجه فرنگی دیرتر کاشته شود در یک زمان مشابه بازتابش کمتر می گردد و میزان آن در 90-80 روز بعد از نشاءکاری در همه تاریخ های کشت، کاهش نشان داد که به علت زرد شدن و ریزش برگها در کانوپی گوجه فرنگی بود.
مدیریت آفت، بیماری ها و علف های هرز: در مدیریت سنتی آفات و بیماری های گیاهی، تفاوت هایی که در مقیاس کوچک در مزارع وجود دارند، نادیده گرفته می شود. در مدیریت مکان ویژه، در مزارع با استفاده از فناوری های مربوط به کشاورزی دقیق نظیر GPS، GIS و سنجش از دور جمعیت آفات، بیماری ها و علف های هرز در نقاط مختلف مزرعه در مقیاس کوچک مورد شناسایی و ارزیابی قرار گرفته و نقشه تراکم جمعیت هر کدام تهیه می شود. در این نقشه و در نقاطی که جمعیت آفت بالاتر از حد آستانه است مشخص می شود و کشاورز می تواند فقط در این نقاط ویژه آفت یا بیماری را کنترل نماید. 
[تصویر: attachment.php?aid=153]

بعضی عناوین تحقیقاتی دیگر در زمینه کاربرد GIS  در کشاورزی
 • مدلسازی رشد برنج با استفاده از خصوصیات طیف بازتابشی آن.
 • تعیین میزان همبستگی بین میزان روغن و ارزش DN (Digital Number) یا شدت باز تابش نور از گیاه
 • تخمین سطح زیر کشت و عملکرد محصولات زراعی با استفاده از تکنولوژی سنجش از دور
 • ارزیابی پتانسیل اقتصادی تولید یک محصول زراعی با استفاده از تکنولوژی  GIS
 • تصمیم گیری پایدار در مورد کاربری اراضی در مناطق شهری و حومه با استفاده ازتکنولوژی GIS و مدلسازی
 • ....
اساس کاربرد GIS در مدیریت منابع طبیعی، آبیاری و زهکشی
داده ها و پارامتر های موجود در شبکه های آبیاری و زهکشی بواسطة وجود جنبه های مختلف فنی، مدیریتی، اجتماعی و اقتصادی، از گستردگی بسیار زیادی برخوردار است. بطوریکه حجم اطلاعات کاغذی مربوط به یک شبکه از مرحلة مطالعاتی تا بهره برداری می تواند فضای مفید زیادی را از محیط اداری اشغال نماید. یکی ازموثرترین  راه های حفاظت، نظم دهی، دسترسی آسان و کوچک کردن حجم اطلاعات، بکار گیری نرم افزار های سیستم  اطلاعات جغرافیایی (GIS) می باشد.
سیستم های اطلاعات جغرافیایی قادر است کلیة داده ها و اطلاعات مکانی و توصیفی شبکه های آبیاری را در یک محیط کامپیوتری یکپارچه نماید و به صورت آسان در اختیار کاربران قرار دهد. در محیط های نرم افزاری (GIS) امکان ایجاد لایه های مختلف اطلاعاتی شامل:‌‌‌‹‹ تصاویر ››، ‹‹ اعداد وارقام ›› و ‹‹‌ متن نوشتاری ››‌ فراهم می باشد و می توان بعد از ورود اطلاعات، بر حسب نیاز، بخشی از اطلاعات مورد نیاز را فرا خواند .
از جملة لایه های اطلاعاتی که می توان در نرم افزار های GIS قرار داد تصاویر یا طرح های گرافیکی از شبکه های آبیاری و زهکشی می باشد که عمدتاً شامل نقشه ها و موقعیت های شماتیکی می باشد که از آن جمله می توان به مواردی همچون نقشة کانال ها، زهکش ها، نقشة شماتیکی مزارع، نوع محصولات کشت شده، نقشة طبقه بندی اراضی و ... اشاره کرد. قسمت های زیادی از اطلاعات شبکه ها شامل آمار و ارقام می باشد که هر بخش از آنها می توانند لایه ای از اطلاعات را در محیط نرم افزاری GIS به خود اختصاص  دهند که شامل اطلاعات کانال ها، زهکش ها، چاه ها، عملکرد محصولات زراعی، راندمان آبیاری، وضعیت آبگیر ها و ده ها پارامتر دیگر می باشد(احسانی و صادقی، 1383).
بخش آخر شامل اطلاعات تفضیلی یا نوشتاری شبکه های آبیاری و زهکشی می باشد که می توان آنها را نیز در لایه های مختلف اطلاعاتی در نرم افزار های GIS  قرار داد.
این لایه ها می تواند شرح تفضیلی وقایع، اقدامات انجام شده، روش حل مشکلات، توصیه های لازم برای راهبری شبکه باشد. کاربر می تواند بر حسب نیاز خود اطلاعات یک لایه یا اطلاعات لایه های مختلف را بطور همزمان مورد استفاده و یا نقد و بررسی قرار دهد. 

کاربرد GIS  در آبیاری و زهکشی
 • تهیه نقشه های کاربری اراضی                         
 • به روز کردن نقشه های موجود
 • مطالعات کشاورزی، زمین شناسی، منابع آب سطحی
 • بررسی آلودگی آب  
 • مدیریت مزرعه، مدیریت طرح های کلان آبیاری و زهکشی
 • کنترل فرسایش خاک و کویر زدایی
 • تعیین بافت خاک و بررسی روند شوری خاک
 • تعیین سطح زیر کشت اراضی آبیاری شده
 • برنامه ریزی مدیریت منابع آب و ...
 
[تصویر: attachment.php?aid=154]

کاربرد GIS  در محیط زیست 
سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) به عنوان مجموعه­ای از سخت­افزار، نرم­افزار، داده­ها مكان مرجع، مدلها و متخصصین، به منظور اخذ، ذخیره­سازی، بازیابی، بهنگام­سازی، پردازش، تجزیه و تحلیل، انتقال، نمایش و مدیریت بهینة داده­ها، به عنوان یك سیستم حامی تصمیم­گیری در سازمان حفاظت محیط زیست می­تواند بطور وسیع مورد استفاده قرار گیرد.
برخی از مهمترین كاربردهای GIS در حفاظت محیط زیست را می­توان با عناوین زیر بیان نمود:
 • مكانیابی
 • مدلسازی
 • تعیین میزان خسارت زیست محیطی آب، خاك و هوا
 • مسیریابی بر اساس اصول زیست محیطی
 • ارزیابی توان اكولوژیك به منظور انجام طرحهای آمایش سرزمین
 • بررسی تغییرات كاربری اراضی
 • ارزیابی اقتصادی مناطق تحت حفاظت
 • ...
منابع بیشتر برای مطالعه:
 
سرفصل دوره آموزش کاربردی GIS برای رشته های کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست (براساس نرم افزار ArcGIS):
 1. مقدمه ای بر GIS
 2. مروری بر نرم افزار های GIS مرتبط با منابع طبیعی و کشاورزی
 3. آشنایی با محیط ArcGIS
 4. انواع داده در GIS
 5. مروری بر انواع سیستم مختصات
 6. Projection
 7. آشنایی با ویرایشگر (Editor) در  ArcGIS
 8.  تهیه نقشه حوزه آبخیز با استفاده از نقشه های توپوگرافی سازمان نقشه برداری
 9. مروری بر نقشه رقومی ارتفاعی (DEM)
 10. تهیه نقشه حوزه آبخیز از  DEM
 11. آشنایی با جعبه ابزار Hydrology درArcGIS  (استخراج حوز آبخیز، رتبه بندی آبراهه ها،  جهت جریان، تجمع جریان و ...)
 12. تهیه  نقشه های لازم برای مطالعات فیزیوگرافی از DEM ( شیب، جهت شیب، هیپسومتری، Hillshade)
 13. استفاده از گوگل ارث در پروژه های GIS
 14. مروری بر سه بعدی سازی در ArcScene
 15. آماده سازی نقشه برای چاپ (Layout)

 
توجه: اطلاعات بیشتر در مورد دوره های کاربردی GIS (نحوه ثبت نام و ...) را می توانید در صفحه دوره های آموزش مجازی GIS مشاهده کنید.
 


فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)
       

دو اصل اساسی انجمن:
1- احترام به یکدیگر
2- درصورت نقل مطلب، ذکر منبع و لینک به اصل مطلب

برای تقدیر و تشکر از دکمه [تصویر: postbit_reputation.gif] در پایین هر ارسال استفاده کنید.
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۲-۱۰-۱۳۹۲ ۱۰:۱۴ عصر، توسط علوی.)
۲-۱۰-۱۳۹۲ ۱۰:۱۴ عصر
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 اعتبار داده شده توسط : sheikhi559(+1) ، rahmani.gis(+1) ، R-one(+1)
ارسال پاسخ 
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان