اعلانات انجمن

ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
فاصله از شهر
نویسنده پیام
r_sanaz آفلاین
کاربر عادی
*

اعتبار: 0
ارسال: #1
فاصله از شهر
سلام
من یه نقطه شهری داریم میخوام فاصله 40 و 60 کیلومتری این نقطه را برای مکانیابی محاسبه کنم از چه روشی استفاده کنم .buffe که میزنم از نقطه ابتدایی شهر تا فاصله 40 کیلومتری را به صورت پلی گون نشون میده در صورتی که من باید مکانی را انتخاب کنم از از شهر 40 کیلومتر فاصله داشته باشد.
با تشکر
۲۷-۴-۱۳۹۳ ۰۳:۰۲ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
یوسفی آنلاین
مدیر انجمن

اعتبار: 87
ارسال: #2
RE: فاصله از شهر
برای انجام مکانیابی در مورد فاصله دو مفهموم در جی آی اس مطرح است:
معیارهای فاصله عبارتند از :
) proximity1 – معیارهای مربوط به نزدیکی (
)Accessibility2 – معیارهای مربوط به دسترسی (
1 - نزدیکی (proximity) - فاصله اقلیدسی یا هندسی (خطی) مثل حریم . در این حالت صرفنظر از عوارض فیزیکی موجود مثل رودخانه یا کوه و غیره فقط فاصله برای ما مهم هست به عنوان مثال می خواهیم یک مکانی را برای دفن زباله های شهری در بیرون از شهر انتخاب کنیم که فرضا در فاصله 48 کیلومتری از شهر قرار داشته باشد در این حالت فقط فاصله برای ما مهم هست نه دسترسی لذا از ابزارهای مروبط به proximity مثل بافر و ... استفاده می کنیم.
2 - دسترسی (Accessibility) - فاصله میتنی بر شبکه راه ها مثل فاصله از مدارس یا فاصله از فروشگاه های تجاری . در این حالت بحث دسترسی یا به عبارت دیگر شبکه معابر برای ما اهمیت پیدا می کنند لذا در این حالت برای مکان یابی از ابزارهای Network Analys استفاده می کنیم به عنوان مثال اگر بخواهیم مکانی را برای دفن زباله های شهر مشخص کنیم ممکن هست یک مکانی به لحاظ نزدیکی به شهر بهترین  باشد ولی همین مکان از نظر دسترسی بسیار دور و از نظر اقتصادی مقرون به صرف نباشد (وجود موانع فیزیکی برای دسترسی به آن)
دیگر اینکه در بحث مکانیابی ما با دو نوع داده سروکار داریم که شامل داده های وکتوری و داده های رستری می باشد که ابزارهای مورد استفاده در مکانیابی برای هر کدام متفاوت می باشد
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۷-۴-۱۳۹۳ ۰۵:۰۸ عصر، توسط یوسفی.)
۲۷-۴-۱۳۹۳ ۰۵:۰۶ عصر
 اعتبار داده شده توسط : mousavi(+1) ، ادمین(+1)
r_sanaz آفلاین
کاربر عادی
*

اعتبار: 0
ارسال: #3
با تشکر از توضیح کاملی که ارائه فرمودید
۲۷-۴-۱۳۹۳ ۰۷:۵۷ عصر
seapca2 آفلاین
کاربر عادی
*

اعتبار: 19
ارسال: #4
باتشکر از توضیحات جناب یوسفی در جهت تکمیل عرض کنم در صورتی که در تحلیل مکانی از متدهای spatial statistics analyze استفاده میکنید به تاثیرات muap و edge zone باید توجه کنید
با تشکر

۲۸-۴-۱۳۹۳ ۰۵:۴۷ عصر
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان