اعلانات انجمن

ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نحوه پیدا کردن همبستگی بین دو لایه
نویسنده پیام
تنسیم آفلاین
کاربر عادی
*

اعتبار: 12
ارسال: #1
نحوه پیدا کردن همبستگی بین دو لایه
سلام من دوتا لایه نقطه ای دارم. یکی محل قرار گیری گاری های گالوانیزه زباله و دیگری محل وقوع بیماری سالک. می خوام بررسی کنم رابطه الودگی این گاری ها به پشه خاکی با وقوع بیماری سالک برای ساکنین.از نظر اماری باید چکار کنم؟ چطوری همبستگی بگیرم ؟

من ابزار gwr ) geographically weighted regression ) نگاه کردم. ولی انگار واسه یه لایه است.یعنی میاد بین فیلدهای یک لایه نقطه ای رگرسیون می زنه. من دو تا لایه دارم
حالا باید چه کرد؟

بگذارید و بگذرید،ببینید و دل مبندید،چشم بیاندازید و دل مبازید،که دیر یا زود باید گذاشت و گذشت.
امام علی (ع)
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۹-۷-۱۳۹۳ ۰۹:۲۲ صبح، توسط تنسیم.)
۱۷-۷-۱۳۹۳ ۱۲:۳۳ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
mehdiganjoor آفلاین
کاربر عادی
*

اعتبار: 6
ارسال: #2
RE: نحوه پیدا کردن همبستگی بین دو لایه
رو خود ابزار که سلکت کردی در پایین تول باکس نوشه locate  روی اون کلیک کن و گزینه bath رو بزن حالا می تونی هر چند تا معیار که خواستی بدی
۲۰-۷-۱۳۹۳ ۰۹:۲۱ عصر
 اعتبار داده شده توسط : علوی(+1)
seapca2 آفلاین
کاربر عادی
*

اعتبار: 19
ارسال: #3
دوست عزیز سلام
رگرسیون روشی جهت مدل سازی اماری یک لایه میباشد
شما باید همبستگی دو لایه را از طریق ترسیم scatter plot و محاسبه ضریب correlation بررسی نمایید

۲۰-۷-۱۳۹۳ ۰۹:۳۱ عصر
khnight آفلاین
کاربر عادی
*

ارسال: #4
رگرسیون خطی یا غیر خطی یک نوع شبیه سازی(مدل سازی) ریاضی هستش که ریاضیات در اختیار شما قرار میده تا به بهترین نحو دنیای اطراف خودتون رو تجزیه و تحلیل کنید. ضریب همبستگی در این بین تنها نشان دهنده این می باشد که رفتار مدل شما چقدر با واقعیت تطابق داره. برای مثال اگه تطابق رفتاری زیاد باشه این عدد نزدیک به یک و...
شما می خواهید دو پدیده مجزا رو مطالعه کنید و بر اساس اون تصمیم بگیرید که مثلا پدیده A دلیل پدیده B هستش که در اینجا مکان هستش یعنی مکان سطل زباله سبب شیوع بیماری سالک در یک شعاع همسایگی از این سطل میشه. در حقیقت شیوع یک بیماری رو شما باید چند متغیره بکنید و متغیر های دیگر رو درش دخیل بکنید و با ثابت قرار دادن متغیرها و تغییر متغیر جای سطل ها ببینید که شیوع بیماری زیاد می شود یا کم. در این صورت می توان تصمیم گرفت که جای سطل نقش مهمی در شیوع بیماری ایفا می کند. در حقیقت شما باید یک آنالیز حساسیت بر روی شیوع بیماری باید انجام بدهید.
۵-۸-۱۳۹۳ ۰۹:۳۷ صبح
تنسیم آفلاین
کاربر عادی
*

ارسال: #5
یعنی بیام بین متغیر مثلا xیا y  هر دو لایه همبستگی بگیرم؟

بگذارید و بگذرید،ببینید و دل مبندید،چشم بیاندازید و دل مبازید،که دیر یا زود باید گذاشت و گذشت.
امام علی (ع)
۵-۸-۱۳۹۳ ۰۶:۲۶ عصر
khnight آفلاین
کاربر عادی
*

ارسال: #6
آنالیز حساسیت در حقیقت همان مشتق گیری خودمون هستش که برای چند متغیر تبدیل به یک ماتریس می شه که بهش ماتریس ژاکوبین می گویند. در ضمن شما یک آنالیز آماری هم بکنید و ببینید که واقعا چقدر این دو پدیده بر روی هم تاثیر گذار هستند.
ببینید فرمولاسیون ریاضی این مساله ای که گفتید خیلی مهمه. شما دو سری از نقاط دارید که نوع شون با هم فرق داره. یکی جای سطل هاست و دیگری بیماری. این دو سری از نقاط باید بصورت ریاضی به هم مرتبط شوند. در وهله اول شما یک شعاع همسایگی از نقاطی که نشان دهنده جای سطلتون هستش رو بصورت دلخواه انتخاب کنید. این عمل در gis با دستور buffer انجام میشه. مثلا از یک مقدار کم شروع کنید. برای مثال 100 متر. سپس ببینید که در چند نقطه از این بافر بیماری سالک یافت می شود. این مقدار رو در فایلی ذخیره کنید. سپس بافر رو برای عدد مثلا 110 و 120 و ... انتخاب کرده و تعداد نقاط بیماری رو درش مشخص کنید و بصورت یک فایل که ستون اول شعاع بافر و ستون دوم تعداد نقاط بیماری است ثبت و ذخیره کنید.
حال شما یک سری داده دارید که می توانید بصورت ریاضی فرموله کنید. یک رگرسیون خطی یا غیر خطی می تونه این داده ها به هم مرتبط کنه. متغیر مستقل این مساله شعاع بافر هستش و متغیر وابسته هم تعداد بیماری هاست.
در حقیقت در پس این مدل سازی شما باید ذهنیتی نسبت به واقعیت امر داشته باشید. یعنی بدونید که مثلا شعاع همسایگی بافر زیاد میشه، مثلا تعداد بیماری ها کم میشه و ... و این رو هم در مدل ریاضی که در بالا تعریف کردیم باید لحاظ کنید. اگر نمودار این دو متغیر رو نسبت به هم رسم کنید، باید یک رابطه ای بین این دو وجود داشته باشه و اگر دیدید که پراکندگی زیادی نسبت به هم داره یعنی اصلا به هم ربطی ندارند و نمی تونند روی هم تاثیر بگذارند.
این مطالب بالا در حقیقت توضیحاتی در مورد آنالیز حساسیت بود.

یک موردی رو هم یادم رفت بگم. برای حرفهایی که زدم باید بگم که ماکزیمم شعاع بافر (همون شعاع همسایگی) شما باید کمترین فاصله بین سطلها تون رو پیدا کنید و اون رو ماکزیمم بافر قرار بدین و برای مینیمم شعاع بافر نیز باید کمترین فاصله بین سطلها و محل بیماری ها را پیدا کنید.
یعنی در ابتدا شما فاصله تمام سلطها رو دو به دو نسبت به هم تعیین میکنید و کمترین مقدار بدست آمده از این مقادیر رو بعنوان شعاع همسایگی ماکزیمم قرار می دهیم و در مرحله بعد فاصله تک تک سطلها از تک تک جای بیماریها رو بدست میاریم. این خودش یک ماتریس میشه و شما باید کمترین مقدار این ماتریس رو پیدا کنید و برابر شعاع بافر مینیمم قرار بدین.
دلیل این موضوع این هست که شما چند تا سطل دارین و اگر یک مورد بود، همان توضیحات قبلی کافی بود و حالا که تعداد زیاد هست شما باید شعاع بافرتون رو مقید کنید که در شعاع بافر یک سطل ما سطل دیگری نداشته باشیم و بتونیم بصورت مستقل اثر بیمارگونه یک سطل رو بررسی کنیم.
مرحله بعدی این هست که حالا ما شعاع کمینه و بیشینه رو داریم. حالا بسته به دقت به مقدار کمینه شعاع یک مقدار دلخواه اضافه کرده و برای تک تک سطلها بافر می زنیم. خوب بسته به مساله احتمال اینکه چند تا بیماری در هر شعاع همسایگی هر  سطلی موجود باشد، هستش و شما باید کمترین تعداد بیماریی هایی که در شعاع بافر تمام سلطها می افته رو در نظر بگیرید. برای مثال برای سطل یک ، دو بیماری در شعاع بافر هست و برای سطل دوم 5 تا و برای سطل سه، 6 تا، در این صورت شما برای این شعاع بافر عدد دو بیماری رو در نظر می گیرید. این الگوریتم رو برای تک تک شعاع بافرها تا ماکزیمم شعاع بافر تکرار کنید.
در آخر شما دو متغیر دارید که یکی شعاع بافر و دیگری تعداد بیماری هاست. حالا می تونید همبستگی این دو رو با نمودار کردن نسبت به همدیگر نشون بدین.
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۷-۹-۱۳۹۳ ۰۲:۲۵ عصر، توسط khnight.)
۱۷-۹-۱۳۹۳ ۰۱:۴۱ عصر
 اعتبار داده شده توسط : علوی(+1) ، تنسیم(+1)
تنسیم آفلاین
کاربر عادی
*

ارسال: #7
از وقتی که برای پاسخ به سوالم گذاشتین...بسیار ممنونم... 

امام علی (ع)
۱۸-۹-۱۳۹۳ ۰۷:۴۳ صبح
khnight آفلاین
کاربر عادی
*

ارسال: #8
حرفهای من در صورتی درست هستش که ارتباط بین دو موضوع جای سطلها و شیوع بیماری، فقط یک رابطه ای باشه که از طریق فاصله باشه! یعنی فاصله عامل تعیین کننده در شیوع بیماری داشته باشه و رابطه ای حالا معکوس یا مستقیم با شیوع داشته باشه.
۱۸-۹-۱۳۹۳ ۱۲:۰۸ عصر
seapca2 آفلاین
کاربر عادی
*

اعتبار: 19
ارسال: #9
دوست عزیز سلام
فکر کنم شما باید کلیه عوارض را در داخل یک لایه قراردهید
اگه عوارض متناظرهم دردولایه باشند دو table را joinکنید
اگه عوارض متناظر نباشند اطلاعات یک لایه را داخل لایه دیگر pasteکنید و سپس اقدام به تهیه scatte plot کنیدو یا مستقیما رگرسیون خطی کنید
موفق باشید

۲۰-۹-۱۳۹۳ ۰۹:۳۴ عصر
parsley آفلاین
کاربر عادی
*

اعتبار: 0
ارسال: #10
با سلام
گویا در نسخه های قبلی ArcGIS امکان محاسبه همبستگی و وابستگی، مستقیما درون نرم افزار موجود بوده، اما در اینجا دوستان طبق برداشت من به شکل تئوری یا خارج از محیط ArcGIS به توضیح و پاسخ این سئوال پرداختن. آیا این امکان در نسخه های فعلی موجود نیست؟

۲۴-۴-۱۳۹۵ ۰۹:۵۸ صبح
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان