اعلانات انجمن


ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ژئورفرنس نقشه
نویسنده پیام
neda. آفلاین
کاربر عادی
*

ارسال‌ها: 38
تاریخ عضویت: مرد ۱۳۹۳
اعتبار: 0
ارسال: #1
ژئورفرنس نقشه

من نقشه زیر را ژئوفرنس کردم می خواستم از دوستان مشاهده کنند درست انجام داده ام یا نه ممنوع

 

 


فایل‌(های) پیوست شده
.zip  dr.zip (اندازه: 29.16 KB / تعداد دفعات دریافت: 73)
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۹-۷-۱۳۹۳ ۰۱:۴۳ عصر، توسط علوی.)
۲۰-۵-۱۳۹۳ ۰۱:۲۳ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
MNaderi آفلاین
کاربر عادی
*

ارسال‌ها: 96
تاریخ عضویت: شهر ۱۳۹۲
اعتبار: 48
ارسال: #2
RE: همکاری

نقل قول:
من نقشه زیر را ژئوفرنس کردم می خواستم از دوستان مشاهده کنند درست انجام داده ام یا نه ممنوع

پس لایه هاش کجاست ؟ یادت رفته لایه رو هم بزاری برای دانلود
۲۰-۵-۱۳۹۳ ۰۱:۳۰ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
faez آفلاین
کاربر عادی
*

ارسال‌ها: 16
تاریخ عضویت: شهر ۱۳۹۳
اعتبار: 8
ارسال: #3
RE: همکاری

سلام دوست عزیز.
شما فقط فایل gis رو ارسال کردید... تصویری که زمین مرجع می شود 4 تا فایل با فرمتهای ذیل (با همان نام) به آن اضافه می شود:
دوتا فایل  aux.  
.jgw
.rrd
که می بایست این ها همیشه در کنار تصویر اصلی زمین مرجع شده باشند....

 
۲۹-۷-۱۳۹۳ ۰۹:۰۲ صبح
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 اعتبار داده شده توسط : علوی(+1)
faez آفلاین
کاربر عادی
*

ارسال‌ها: 16
تاریخ عضویت: شهر ۱۳۹۳
اعتبار: 8
ارسال: #4
RE: ژئورفرنس نقشه

      زمین مرجع کردن

جهت انجام یک پروژه در محیط نرم افزار Arc GIS   بایستی در ابتدای کار نقشه محل مورد مطالعه را به عنوان مبنای کار تهیه نمود. نقشه های مورد استفاده در محیط نرم افزار به طور کلی به دو شکل امکان ورود به نرم افزار را دارا می باشند که هر کدام مسیر انجام پروژه را اندکی تغییر می دهند. در ادامه هر کدام از این روشها به تفصیل بحث می گردد:
1ـ شروع پروژه از طریق وارد نمودن نقشه اتوکدی مختصات دار:
مراحل انجام کار:
1.    ابتدا بایستی نقشه را از طریق گزینه Add data از نوار ابزار Standard وارد محیط نرم افزار نمود. برای اینکار بعد از انتخاب مسیر یک بار نقشه را با کلیک چپ انتخاب نموده و وسپس با انتخاب گزینه Add نقشه را وارد محیط نمایید.
2.   بر اساس نیاز می توان لایه های اضافی را از طریق کلیک راست بر روی هر لایه و انتخاب گزینه Remove حذف نمود. پیشنهاد می گردد با توجه به امکان استفاده بهتر از لایه Polygon این لایه جهت انجام پروژه حفظ گردد.
3.   نقشه ای که برروی Data view مشاهده می شود قابلیت انجام پروژه را دارا نمی باشد. لذا به این منظور بایستی آن را به نرم افزار معرفی نمود. به عبارتی بهتر نقشه موجود یک فایل با فرمت DWG یا DXF متعلق به نرم افزار اتوکد بوده و بایستی آن را به یک فایل با فرمت Shp تبدیل نمود. جهت انجام این کار با کلیک راست بر روی عنوان نقشه و انتخاب گزینه Data و سپس Export data و انتخاب مسیر مورد نظر برای ذخیره فایل به صورت Shp فرمت فایل را به فرمت نرم افزار تبدیل  نمایید. پس از انجام این کار یک پیغام با محتوای «آیا شما می خواهید فایل اکسپرت شده را به عنوان یک لایه مشاهده کنید؟» ظاهر می گردد که در صورت تایید فایل جدید در قسمت Table of content قرار می گیرد. فایل قابلیت ویرایش و انجام پروژه را دارا می باشند.
نکته:
1.    جهت درک اینکه فایل یا نقشه مورد نظر قابلیت ویرایش را دارد یا خیر بایستی از نوار ابزار Editor و انتخاب منوی Editor بنگریم که آیا گزینه Start edit فعال است یا خیر؟ هر زمان که این گزینه فعال باشد نقشه ما برای نرم افزار قابل شناسایی بوده و آماده اجرای پروژه است.
2.   نحوه آوردن ابزار نرم افزار بدین صورت است که با کلیک راست بر روی فضای خالی بالای نرم افزار می توان تمامی ابزارها از جمله Editor را انتخاب نمود.
تا اینجای کار ما به طور کلی یک نقشه اتوکدی مختصات دار را به صورت یک فایل با فرمت Shp به نرم افزار Export نموده ایم. در حالتی ایده ال می توان فایل اتوکدی را به صورت لایه های جداگانه به نرم افزار Arc GIS ارسال کرد. بدین معنی که در نرم افزار اتوکد هر کاربری( مسکونی، تجاری، تاسیسات و ...) به صورت جداگانه در یک لایه خاص قرار گرفته و مدیریت می شود و در صورت انتقال جداگانه این کاربریها به نرم افزار می توان پروژه را با کیفیت و دقت بالاتری ارایه نمود.برای این کار بایستی مراحل زیر را طی کرد:
1.    بعد از اضافه نمودن فایل اتوکدی مختصات دار به نرم افزار و انتخاب لایه مورد نظر (ترجیحا Polygon) برروی عنوان نقشه کلیک راست نموده و این بار گزینه Properties را انتخاب نمایید.
2.   در صفحه ای که باز می شود سربرگ Drawing layer را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه در قسمت وسط صفحه تمامی لایه های اتوکدی با نام مجزا و به صورت Mark شده مشاهده می شود.
3.   به منظور انتخاب جداگانه و Export کردن مجزای هر لایه به نرم افزار Arc GIS بایستی از کلید Disable all در قسمت پایین صفحه استفاده نموده و تمامی لایه ها را غیر فعال نمایید. سپس با انتخاب هر لایه و Ok نمودن آن تنها محتویات لایه انتخاب شده در Data view به نمایش در می آید.
4.   حال با کلیک راست بر روی عنوان نقشه و انتخاب گزینه Data و سپس Export data و انتخاب مسیر مورد نظر برای ذخیره لایه مورد نظر به صورت Shp فرمت فایل را به فرمت نرم افزار تبدیل نمایید.
2ـ شروع پروژه از طریق وارد نمودن نقشه اسکن شده:
  Georefrencing:                         زمین مرجع کردن
فلسفه انجام کار:
· هدف از این عملیات زمین مرجع کردن نقشه است. بدین معنی که مختصات هر عارضه بر روی نقشه در سیستم کامپیوتری معادل مختصات برداشت شده هر نقطه با GPS می باشد.
مراحل انجام کار:
1.         ابتدا از طریق گزینه Add data نقشه اسکن شده را وارد محیط Data view نمایید.
2.       از گوشه سمت چپ پایین نقشه، مختصات حداقل چهار نقطه را برداشت نمایید.
3.   از سربرگ Windows دو گزینه Overview   و Magnifer  را فعال کنید. این دو گزینه جهت وارد نمودن مختصات برداشت شده استفاده می شود. جهت استفاده از overview ابتدا با استفاده از کلید Zoom از ابزار Tools گوشه پایین سمت چپ نقشه را zoom نموده و بعد با استفاده از Magnifer  اولین مختصات را وارد نمایید.
نکته:
پس از Zoom نمودن نقشه با استفاده از Overview می توان جهت رفتن به سایر نقاط از طریق انتقال بخش هاشور قرمز رنگ به نقاط بعدی عمل نمود.
4.   ابزار  Georefrencing را فعال نموده (با کلیک راست برروی قسمت خالی بالای صفحه می توان به تمامی ابزار دسترسی داشت)، پس از غیر فعال نمودن گزینه Auto adjust از منوی Georefrencing  با استفاده از کلید Add control point از نوار ابزار Georefrencing و کلیک راست بر روی اولین نقطه و انتخاب گزینه Input x & y  مختصات را به صورت (6 رقمی: x و 7رقمی: y ) وارد نمایید.
5.       پس از وارد نمودن مختصات هر نقطه بایستی یکبار کلید Esc را از روی keyboard فشار داد.
6.   پس از وارد نمودن مختصات تمامی نقاط دو پنجره Overview   و Magnifer   را بسته و با استفاده از کلید Full extent   از ابزار Tools نقشه را به حالت اولیه خود بر می گردانیم. در این شرایط 4 نوار آبی رنگ از 4 گوشه نقشه مشاهده می شود.
7.   با استفاده از کلید View link table از نوار ابزار Georefrencing جدول مربوط به چهار نقطه وارد شده مشاهده می شود در این مرحله بایستی کلید Auto adjust را فعال نموده و میزان خطا را مشاهده نمایید. در صورتی که خطا کمتر از 0004/0 باشد عملیات انجام شده با دقت کافی صورت گرفته و می توان نقشه مختصات دار را از منوی Georefrencing و انتخاب گزینه Rectify ذخیره نمود.
نکته:
بعد از فعال نمودن گزینه Auto adjust برای مشاهده مجدد نقشه بایستی کلید Full extent را از نوار ابزار Tools انتخاب کنیم.
اگر به گوشه سمت راست پایین بنگرید قبل از فعال نمودن Auto adjust در محل نمایش مختصات اعدادی نامفهوم مشاهده می شود ولی پس از این عمل و Full extent کردن نقشه مختصات به صورا UTM نمایش داده می شود.
8.   در صورت بالا بودن میزان خطا می توان جهت اصلاح آن اقدام نمود. بدین منظور بایستی با استفاده از کلید Zoom در نوار ابزار Tools از گوشه سمت چپ پایین شروع به اصلاح مختصات نمود. جهت این امر بایستی هر گوشه نقشه که نقاط کنترل وجود دارد به حدی Zoom گردد که دو علامت بعلاوه سبز رنگ و قرمز رنگ کاملا جدای از یکدیگر دیده شود. ( بعلاوه سبز رنگ نمایانگر نقطه واقعی و بعلاوه قرمزرنگ نمایانگر میزان انحراف از مختصات واقعی است) در این شرایط با انتخاب مجدد گزینه Add control point با دقت بر روی بعلاوه سبز رنگ کلیک راست نموده و گزینه Input x & y را انتخاب کرده و Ok نمایید. لازم به ذکر است در این مرحله مختصات به صورت اتوماتیک وارد شده و نیازی به ورود دستی مختصات نمی باشد. بعد از وارد نمودن هر 4 نقطه جدید بایستی مجددا به View link table رفته و با حذف 4 مختصات ابتدایی موجود در کادر میزان خطا را مجددا چک نمایید. در پایان می توان نقشه مختصات دار را از منوی Georefrencing  با انتخاب گزینه Rectify و مشخص نمودن مسیر ذخیره نمود.
۴-۸-۱۳۹۳ ۰۲:۵۸ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان