اعلانات انجمن


ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کاربرد تصمیم گیری چند معیاره در GIS
نویسنده پیام
sanaye20 آفلاین
کاربر عادی
*

ارسال‌ها: 1
تاریخ عضویت: اسف ۱۳۹۷
اعتبار: 0
ارسال: #1
کاربرد تصمیم گیری چند معیاره در GIS

تصمیم گیری چند معیاره (MCDM) : از تکنیک های پرکاربرد در مدیریت و مهندسی می باشد که هدف آن انتخاب و اولویت بندی از بین تعدادی گزینه پیش رو است. حال این انتخاب می تواند یک تصمیم ساده مانند خرید خودرو یا خرید پیراهن باشد و یا انتخاب های پیچیده مانند انتخاب مکان برای احداث کارخانه، انتخاب مکان برای احداث پارکینگ و ...در چنین مواقعی که اصولا تصمیم گیری با استفاده از ذهن می تواند مشکل ساز شود از تکنیک های تصمیم گیری چند معیاره استفاده می شود. تکنیک های تصمیم گیری چند معیاره به دو بخش تصمیم گیری چند هدفه (MODM) و تصمیم گیری چند شاخصه (MADM) تقسیم می شوند که در GIS اصولا در تکنیک های تصمیم گیری چند شاخصه استفاده می شود که در این مطلب نیز به این مورد پرداخته می شود.
تصمیم گیری چند شاخصه: همانطور از نامش مشخص است در مواقعی استفاده می شود که چند شاخص (معیار) موجود هستند و هدف این است که این عوامل وزن  دهی شوند (اهمیتشان مشخص شود) و یا اگر مدل دارای گزینه (آلترناتیو) است این آلترناتیوها رتبه بندی شوند. روش های تصمیم گیری چند شاخصه به دو دسته روشهای جبرانی و غیر جبرانی تقسیم بندی می شوند. بر این اساس مدلهای جبرانی تصمیم گیرنده حاضر به تبادل بین معیارها و شاخص ها وجود دارد. تغییر در یک شاخص توسط تغییری مخالف در شاخص یا شاخص های دیگر جبران می شود. اما در مدلهای غیر جبرانی تصمیم گیرنده حاضر به تبادل بین معیارها نمی باشد. نقطه ضعف موجود در یک شاخص توسط مزین موجود در یک شاخص دیگر جبران نمی شود. هر شاخص جدا از سایر شاخص ها مبنای ارزیابی گزینه های رقیب قرار می گیرد.
مدل های غیرجبرانی اصولا دیگر در پژوهش ها مورد استفاده قرار نمیگیرند و مدل های جبرانی به علت تطابق با واقعیت بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.
مدل های معروف تصمیم گیری چند شاخصه: مدل های تصمیم گیری چند شاخصه به سه دسته مهم و کاربردی تقسیم می شوند:
1- مدل هایی که هدفشان بیشتر محاسبه وزن معیارها است مانند روشهای (AHP، ANP، BWM، SWARA)
2- مدل هایی که هدفشان رتبه بندی گزینه های پژوهش است؛ این مدل ها اصولا به تنهایی استفاده نمی شوند و به عنوان روش کمکی با مدل های نوع اول به کار گرفته می شوند مانند روشهای (TOPSIS-ARAS-vikor-ELECTRE-promethee-SAW-WASPAS-MABAC-MOORA-Multimoora-EDAS-CODAS)
3- روشهایی که هدفشان ارزیابی عوامل از نظر تاثیرگذاری و تاثیرپذیری است مانند روشهای (ISM و دیمتل)

کاربرد مدلهای تصمیم گیری چند شاخصه در GIS: در GIS ما به دنبال تعیین مختصات مکان ها هستیم این مختصات با استفاده از وزن شاخص هایی که بر مکان ها تاثیرگذار هستند انتخاب می شوند بنابراین می توان از روشهایی چون AHP، ANP یا BWM جهت تعیین این اوزان اقدام کرد و سپس به عنوان ورودی به GIS داد تا مکان ها را مشخص کند. 
نکته:تمامی مدل های بالا را می توان در محیط های فازی و خاکستری برای غلبه بر عدم قطعیت های تصمیم گیری پیاده سازی نمود. 
چنانچه سوالی در این زمینه دارید و نیازمند مشاوره هستید در همین پست اعلام بفرمایید.

 
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۹-۱۲-۱۳۹۷ ۰۲:۳۱ عصر، توسط ادمین.)
۱۹-۱۲-۱۳۹۷ ۰۹:۴۶ صبح
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
saeed hopeful آفلاین
کاربر عادی
*

ارسال‌ها: 1
تاریخ عضویت: فرو ۱۳۹۸
اعتبار: 0
ارسال: #2
RE: کاربرد تصمیم گیری چند معیاره در GIS

سلام.
1- من میخواستم ببینم مدل های تصمیم گیری چندشاخصه داخل خود ArcGis هستند!؟
2- میخواستم بپرسم که کتاب یا مرجعی در این مورد هست!؟ (اگه هست میشه معرفی کنید؟)
۲۴-۱-۱۳۹۸ ۱۰:۴۵ صبح
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان