اعلانات انجمن

ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کارشناسی ارشد GIS
نویسنده پیام
MNaderi آفلاین
کاربر عادی
*

اعتبار: 48
ارسال: #1
کارشناسی ارشد GIS
سلام
از دوستانی که ارشد GIS  خواجه نصیر یا دانشگاه تهران خوندن چند سوال داشتم ممنون میشم اگه وقت بزارین برای جوابش
1- احتمال قبولی  از  رشته ای غیر از نقشه برداری در این مقطع  تحصیلی
2- بازار کار - توانمندی های مورد نیاز
با تشکر
۳۰-۶-۱۳۹۲ ۱۲:۳۱ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
علوی آنلاین
ناظر انجمن

اعتبار: 246
ارسال: #2
RE: کارشناسی ارشد GIS
(۳۰-۶-۱۳۹۲ ۱۲:۳۱ عصر)'MNaderi' نوشته شده توسط:  سلام
از دوستانی که ارشد GIS  خواجه نصیر یا دانشگاه تهران خوندن چند سوال داشتم ممنون میشم اگه وقت بزارین برای جوابش
1- احتمال قبولی  از  رشته ای غیر از نقشه برداری در این مقطع  تحصیلی
2- بازار کار - توانمندی های مورد نیاز
با تشکر

سلام
1- بی تعارف خیلی احتمالش پایینه، هرچند نشد نداره. عمده ترین دلیل اون هم به تفاوت های زیاد رشته نقشه برداری با بقیه رشته ها برمی گرده. حتی با وجود اون که از لحاظ چارت دانشگاهی نقشه برداری گرایش عمران محسوب میشه اما برای بقیه گرایش های عمران هم خیلی سخته که بتونند ارشد نقشه برداری رو امتحان بدن. چون واحدهای اختلافی نقشه برداری با بقیه گرایش های عمران زیاده، برخلاف مثلا نرم افزار و سخت افزار که هر کی سخت افزار گرایش لیسانسش باشه می تونه توی گرایش های ارشد نرم افزار هم به راحتی ورود پیدا کنه.
تفاوت دیگه مفاهیم این رشته است که خیلی های اون همزمان با کار با دستگاه های مربوطه - دوربین های نقشه برداری، دستگاه ها و نرم افزارهای فتوگرامتری و ....- درک و فهمیده میشه. ببینید مثلا یکی از درس های خیلی مهم در امتحان ارشد فتوگرامتری فتوگرامتری 1 تا 4 هست. برای غیرنقشه برداران معمولا فهمیدن فتوگرامتری 1 هم بدون کلاس سخته چه برسه به فتو 4  که دیگه همش فرمول و بحث های انتزاعی هست (و البته خیلی هاش هم امروزه دیگه کاربرد نداره ولی خب الیته در کنکور میاد).
یکی از مشکلات دیگه که کار رو برای خود نقشه برداران هم سخت می کنه اینه که دو دانشگاه عمده در این رشته هست. تهران و خواجه نصیر. معمولا هم اساتید این دو دانشگاه به نوبت سوالات آزمون رو طراحی می کنند و هر کسی هم از جزوه خودش. در نتیجه بین نقشه برداران هم رایجه که برای ارشد باید رفت و جزوه های دانشگاه تهران و خواجه نصیر رو حتما خوند.
نمی خوام شما رو ناامید کنم اما میدونم که واقعا سخته، هرچند غیرممکن نیست.

2- بازارکار GIS خوبه. الآن واقعا برنامه نویس حرفه ای جی آی اس زیاد نیست. توی حوزه WebGSI هم کمتر از اون. برای بحث های Mobile GIS هم دیگه واقعا بسیار کمتر- نمونه اش خود من که هنوز به بحث موبایل ورود جدی پیدا نکردم. طبعا هم این تخصص ها موردنیاز هست.

و در آخر پیشنهاد من: اگه به دنیال مدرک هستید می تونید به ارشد GIS و RS رشته جغرافیا هم فکر کنید. منابع اون توصیفی تر و حفظی تر هست و راحت تر میشه قبول شد. خیلی از دوستان خودم از نقشه برداری رفتند این رشته برای ارشد. ضمن این که در عمل موفقیت منوط به توانمندی های انسان هست تا مدرک. من در شرکت های خصوصی ای بودم که همون اول به دنبال نوع تخصص و مهارت های فرد بودند تا این که به صرف مدرک نگاه کنند. 
تفاوت رشته جی ای اس نقشه برداری و جغرافیا هم در این هست که در رشته نقشه برداری GIS و RS دو گرایش مجزا هستند ولی در جغرافیا یک گرایش. پس گرایش جغرافیا طبعا عمق کمتری داره. در ثانی گرایش های نقشه برداری بیشتر به مباحث نرمافزاری، الگوریتمی و کلا جنبه مهندسی کار توجه دارند و گرایش GIS-RS بیشتر به جنبه های توصیفی و میشه گفت کاربردی.
حتی در بین بچه های هم گرایش خودم هم من تعداد زیادی رو می بینم که متاسفانه شاید حتی برنامه نویسی هم بلد نیستند چه برسه به این که برنامه نویسی GIS رو خوب کار کرده باشند. به طور مثال از تجربه خودم در این سایت به عنوان مسئول بخش آموزش و مشاوره پروژه ها بگم که بعضی وقت ها پروژه هایی ارجاع میشد به ما که نه من فرصت انجامش رو داشتم و نه کسی رو پیدا می کردم که بتونه اون رو انجام بده مثلا بعضی موارد در مورد وب جی آی اس. این ها رو میگم که بگم دیگه در دنیای امروز بیش از مدرک، تخصص و مهارت های فرد هست که مهمه.
امیدوارم این صحبت ها برای شما و بقیه علاقمندان به جی آی اس مفید باشه - هرچند به نظرم تفاوت دو رشته GIS نقشه برداری و GIS جغرافیا که باعث شده دو رویکرد، دو مسیر جدا از هم در فضای GIS شکل یگیره نیاز به توضیح بیشتری داره.

موفق باشید

دو اصل اساسی انجمن:
1- احترام به یکدیگر
2- درصورت نقل مطلب، ذکر منبع و لینک به اصل مطلب

برای تقدیر و تشکر از دکمه [تصویر:  postbit_reputation.gif] در پایین هر ارسال استفاده کنید.
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۳۰-۶-۱۳۹۲ ۰۶:۲۲ عصر، توسط علوی.)
۳۰-۶-۱۳۹۲ ۰۶:۱۸ عصر
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 اعتبار داده شده توسط : MNaderi(+1) ، mousavi(+1) ، are1000(+1) ، 9112770227(+1)
mousavi آفلاین
مدیر انجمن

اعتبار: 140
ارسال: #3
RE: کارشناسی ارشد GIS
عالی بود تصویر: images/smilies/shy.gif

نظرات و پیشنهادات شما یاری رسان ما و دوستانتان خواهد بود

۳۰-۶-۱۳۹۲ ۱۱:۳۳ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 7 مهمان