انجمن تخصصی جی.آی.اس (GIS)

نسخه‌ی کامل: ضریب همبستگی و میانگین مجذور خطا در GIS
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
[attachment=787]
سلام دوستان
برای مقایسه روشهای مختلف درونیابی(رگرسیونی، IDW ، Spline و کریجینگ) برای پهنه بندی از چه فرمانی می توان معیارهای ارزیابی(R2 ، MAE ، MDE و RMSE )ان را پیدا کرد و انها رو با هم مقایسه کرد؟
لطفا اگر کسی از این موضوع اطلاعاتی دارد راهنمایی کند تا هم من و هم دوستان دیگر استفاده کنیم.
با تشکر

بنده به طور مفصل ارزیابی خطاها را براتون در فایل زیر توضیح دادم امیدوارم به دردتون بخورد

از پاسخ و توضیحات شما سپاسگزارم

فرمولیه این معیارها رو میدونم اما نمی توانم در نرم افزار جی ای اس این معیارها را پیدا کنم
ممنون می شوم اگر راهنمایی بفرمایید که چگونه و با چه فرمان هایی می شود این معیارها را در نرم افزار جی ای اس پیدا کرد؟
وقتی شما IDW یا کریجینگ یا هر کدام دیگر از روش های زمین اماری را حساب کنید خود نرم افزار میزان RMSE و MBE و .. می دهد
البته لازم به ذکر است که شما باید با استفاده از تولبار Geostatistic Analysisihs  این کارها را انجام دهید نه با استفاده از تولباکس آن
سلام
ممنون از پاسختون و راهنماییتون
منظور شما از (تولبار Geostatistic Analysisihs)

Customize > Toolbars< Geostatistical Analyst هست؟

من از این روش رفتم اما در گزینه Geostatistical Analyst  روشهای درونیابی رو ندیدم ( کریجینگ و IDW و...)؟!
میشه یه کم بیشتر توضیح بدهید.

این ابزارهای در قسمت geostatistic wizard این ابزار قرار دارد
یک کم دقت کنید می تونید پیدا کنید

ممنون اما، این ابزار( geostatistic wizard ) خاموش هست نمی دونم ایرادش چیه؟؟! نقشه و اطلاعات هم داده شده!!!

برید در قسمت customize سپس extention گزینه geostatic analysis تیکش را بزنید

مرسی درست شد.
لینک مرجع