انجمن تخصصی جی.آی.اس (GIS)

نسخه‌ی کامل: کاربرد Subtype در Geodatabase به زبان ساده
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
قبل از هر توضیحی باید بگم پیش نیاز این بحث آشنایی با Geodatabase است . برای آشنایی با Geodatabae به این لینک مراجعه نمایید.
برای تشریح کاربرد Subtype مثالی عنوان میکنیم .
لایه شبکه معابر شهری و بین شهری را در نظر بگیرید . این لایه شامل آزاد راه ها ، بزرگ راه ها ، خیابان های اصلی و فرعی و کوچه ها است . برای اینکه وع هر عارضه را از نظر طبقات ذکر شده مشخص کنیم باید ستونی داشته باشیم که در آن آزاد راه، بزرگراه و ... را مشخص کنیم . برای این کار کاربران مجبور به تایپ این گزینه ها در ستون مورد نظر هستند . اما ESRI راه کاری به نام Subtype را معرفی کرده است. جهت مدل سازی و به حداقل رساندن خطاهای کاربران از Subtype استفاده میشود. بدین ترتیب که به ازای هر طبقه ( آزاد راه، بزرگ راه و ...) یک کد لحاظ میشود سپس این کد به ستون مورد نظر مربوط میشود . در این صورت کاربران نیازی به تایپ ندارند، وقت کمتری صرف به روز رسانی و ویرایش میشود و دقت کار بالا میرود . در واقع کاری که کاربران انجام میدهند فقط انتخاب گزینه مورد نظر در آن ستون است . یعنی به طور پیش فرض تمامی گزینه ها در ستون مورد نظر وجود دارد و با باز شدن یک کامبو باکس کاربر مثلا خیابان اصلی را انتخاب میکند .
در تهیه مدل داده بر اساس استاندارد ESRI حتما باید مواردی از جمله Subtype و Domain لحاظ شود . همچنین در برخی تحلیل ها از جمله تحلیل های شبکه از Subtype استفاده میشود ( الزامی نیست) .
نمونه ای از Subtype را در شکل پیوست شده مشاهده میکنید . در این شکل کاربر میتواند یکی از سه گزینه First Order، Second Order و Third Order را برای عارضه مشخص شده، انتخاب کند
لینک مرجع