کاربرد جی ای اس (GIS) در مدیریت حمل و نقل و ترافیک – بخش اول

چکیده :

امروزه استفاده از تکنولوژی های جدید امری اجتناب پذیر گشته است . گسترش شهرها ، رشد جمعیت ، مهاجرت بی رویه ، رشد سریع ساخت و ساز و استفاده روز افزون مردم شهر از وسائط نقلیه ، مدیریت شهرها را دچار مشکل ساخته است . ابزارهای گوناگونی جهت بهنیه سازی و مدیریت صحیح سامانه حمل و نقل و ترافیک وجود دارد ، یکی از این ابزارها ، سامانه اطلاعات جغرافیایی (GIS) است.

سیستم های اطلاعات جغرافیایی (GIS) با مدیریت منابع اطلاعات حمل و نقل و ایجاد ارتباط متقابل با آنها سبب تسهیل دسترسی به اطلاعات ترافیکی می گردد. در واقع هدف از ایجاد جی ای اس (GIS) برای سیستم حمل و نقل تشکیل یک پایه اطلاعاتی میان حمل و نقل و GIS می باشد.

مقدمه :

حمل و نقل و جابه جایی از جنبه‌های اصلی حیات شهری است و ساماندهی حمل و نقل از نیازهای اولیه هر شهر سالم و خوب به شمار می‌آید، در غیر اینصورت جامعه هر روز هزینه هنگفتی را به دلیل ناکار آمدی و ضعف حمل و نقل شهری می‌پردازد ،که از جمله اینها اتلاف وقت ، مشکلات زیست محیطی، بهداشتی، روانی، اجتماعی و تصادف و نظایر اینهاست. بدون شک راه برون رفت از این وضعیت نامطلوب به تجدید نظر در سیاستهای حمل و نقل و اتخاذ راهبردی فراگیر و منسجم در سیاستگذاری حمل و نقل نیاز دارد. images

انقلاب ارتباطات و اطلاعات در جهان ، تغییرات بسیار گسترده ای را در تمامی زمینه ها ایجاد کرده و ابزارهای قدرتمندی برای اداره بهتر امور در اختیار بشر قرار داده است

یکی از ابزارهای کارا و مفیدی که امروزه در خدمت مدیریت و سازماندهی شهر می باشد تکنولوژی سیستم اطلاعات جغرافیایی است . که با توجه به قابلیت و ماهیت این گونه سیستم ها امروزه در تمام جوامع پیشرفته برای انجام مطالعات و برنامه ریزی های حمل و نقل ، مدیریت بزرگراه ، شبکه های شهری و سازماندهی و کنترل ترافیک از این تکنولوژی استفاده می شود.

وجود مشکلات ترافیکی در محدوده مرکزی شهر ها مسئله ای است که متأسفانه توسط مدیریت شهری توجه لازم به آن نمی شود ،این در حالیست که مشکل ترافیک ضربه ها و لطمه های جبران ناپذیری به اقتصاد شهر و کشور می زند ، از طرف دیگر این معضل باعث بر هم خوردن وضعیت محیط زیست شهر ها ، ایجاد انواع آلودگی ها در سطح شهر، اتلاف وقت شهروندان و به طور کلی پایین آمدن کیفیت زندگی می گردد .

سیستم اطلاعات جغرافیایی و کاربرد آن در مدیریت حمل و نقل و ترافیک :

جی ای اس (GIS) فناوری با اساس کامپیوتر است که اطلاعات جغرافیایی (کجایی عارضه) را با اطلاعات توصیفی و تشریحی ( چیستی عارضه ) مرتبط می سازد و معمولاً به منظور اخذ، نمایش و تحلیل داده های فضایی به کار می رود. به عبارت دیگر سیستم اطلاعات جغرافیایی GIS یک سیستم کامپیوتر مبنا می باشد که به عنوان یک مجموعه متشکل از سخت افزار ، نرم افزار ، اطلاعات جغرافیایی ، نیروی انسانی و مدلهای پردازش داده ، به منظور تولید ، ذخیره سازی ، نمایش ، بازاریابی ، پردازش ، بهنگام سازی و … اطلاعات جغرافیایی مربوط به عوارض و پدیده های مختلف ، مورد استفاده قرار می گیرد.

shasym01

از آنجایی که که در شهر الکترونیک رفت و آمد های شهری به حداقل می رسد ، تأثیرات مخرب وسایل نقلیه بر محیط زیست نیز کاهش می یابد و محیطی زیباتر و امن تر برای شهروندان به وجود خواهد آمد . امروزه سیستم های اطلاعات جغرافیایی کاربرد های متعددی در گرایش های ترافیک و حمل و نقل پیدا کرده اند.

اطلاعات مربوط به منابع مختلف ترافیکی در یک پایگاه اطلاعاتی واحد برای دسترسی و تجزیه و تحلیل سیستم گرد آوری می شوند . اطلاعات مربوط به حجم ترافیک ، محدودیت سرعت راه ها ، محل وقوع تصادفات ، ویژگی های هندسی راه ، موقعیت تقاطع های چراغدار و نیز کاربریها و… از جمله موارد مهم در تهیه پایگاه اطلاعاتی حمل و نقل می باشد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *