کتاب کاربرد سیستم اطلاعات جغرافیایی در بهداشت و سلامت

مؤلفین مقدمه خود را با این بیان جسورانه آغاز می کنند: ” استفاده از سیستم های اطلاعات جغرافیایی (GIS) در بخش سلامت ایده ای است که زمان آن فرا رسیده است. ” اگر چه چنین بیانی ممکن است از مولفان کتابی با عنوان سیستم های اطلاعات جغرافیایی و کاربردهای سلامت و بهداشت قابل انتظار باشد، اما نگاهی به روند گسترده تر فضای سلامت نشان می دهد که GIS در واقع شروع به حرکت در جریان اصلی فعالیت های بهداشتی و سلامت-محور نموده است. کاربردهای GIS در حوزه بهداشت عمومی به اندازه کافی رشد و توسعه پیدا کرده اند که امروزه اغلب در مقالات و مجلات به عنوان تلاش هایی برای کنترل بیماری ذکر می شوند. بخش سلامت به بخش مهمی از بازار برای شرکت ESRI –شرکت پیشگام در حوزه GIS و تولیدکننده نرم افزار ArcGIS- تبدیل شده است، طوری که این شرکت، خود سری کنفرانس کاربرد GIS در بهداشت را برگزار می کنند. این همه، در کنار گسترش سایر کنفرانس ، همایش ها و سخنرانی هایی و حتی تولیداتی مانند اطلس الکترونیک سلامت است که نشان از گستردگی ورود جی.آی.اس به این حوزه دارد.

با تمام این فعالیت های پژوهشی، پیگیری توسعه برنامه های کاربردی در رابطه بین GIS و سلامت به طور فزاینده ای دشوار شده است، و این دشواری به دلیل مجموعه متنوعی از مجلاتی است که محققان میان رشته ای برای انتشار کار خود را انتخاب می کنند. ویرایش حجم بزرگی از مقالات و کنار هم قرار دادن آن ها در یک جا، یکی از بهترین تلاش هایی است که برای انسجام بخشیدن به این پراکندگی در این کتاب انجام شده است. این کتاب به چهار بخش بر اساس نوع کاربرد جی.آی.اس سازماندهی شده است: نابرابری های بهداشتی و جامعه بهداشت و درمان مسائل ناشی از آن (فصل 1-4)، GIS و سرطان (فصل 5-8)؛ بیماری های عفونی و بهداشت جهانی (فصل 9-13) و بیمارستان و مراقبت های بهداشتی (فصل 14-17). مطالعه این کتاب برای تمام دست اندرکاران حوزه سلامت بهداشت مفید خواهد بود. کتاب “کاربرد سیستم اطلاعات جغرافیایی- جی آی اس GIS – در بهداشت و سلامت” نمونه ای از کاربردهای بسیار استفاده از GIS در حوزه سلامت را ارائه می کند.

نام کتاب: Geographic Information Systems and Health Applications

نویسنده: Omar A. Khan , Ric Skinner

چاپ: 2003

ناشر: IGI Publishing

تعداد صفحات: 343

زبان: انگلیسی

رمز: gistech.ir

حجم: 8.49 مگابایت

دانلود “Geographic Information Systems And Health Applications.rar” Geographic Information Systems And Health Applications.rar – Downloaded 2085 times – 8 MB

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *