کاربرد جی.آی.اس (GIS) در زمین شناسی

تهیه نقشه های زمین شناسی امری دشوار و که فن آوری های متعدد و پیچیده را شامل می شد تا اینکه محققان پتانسیل GIS کشف کردند. با استفاده از GIS در تهیه نقشه های زمین شناسی، ایجاد نقشه های سه بعدی برای هر منطقه در مقیاس دقیق و مطلوب برای نقشه برداران بسیار آسان خواهد بود.

نقشه های زمین شناسی – مقدمه

نقشه زمین شناسی نقشه ویژه ای است که عوارض زمین شناسی یک منطقه را نمایش می دهد. از رنگ های مختلف (لژاند) برای نشان دادن صخره ها، دره ها، دشت ها، و دیگر عوارض این منطقه که نقشه برداری شده است استفاده می شود. از خطوط در این نقشه برای انتقال ویژگی های زمین استفاده می شود. این خطوط در برآورد ارتفاع این ساختارهای زمینی کمک می کنند. ارتفاع نسبت به سطح دریا نمایش داده می شود. خطوط در نقشه های زمین شناسی با یک عدد همراه هستند که شیب این ساختارها را نشان می دهد.
قبل از ورود GIS به نقشه های زمین شناسی، تهیه نقشه هر منطقه با حداکثر دقت بسیار دشوار بود. تکنیک های زیادی برای به دست آوردن اطلاعات دقیق مورد استفاده قرار گرفت، که چندین دستگاه پیچیده و در نتیجه محاسبات متعددی را شامل می شد.

در ادامه مختصری درباره GIS بحث می شود و نشان داده می شود چگونه استفاده از GIS در نقشه های زمین شناسی منجر به اندازه گیری دقیق شد – که به نوبه خود در زمینه های مختلفی که در آن ها نقشه های زمین شناسی مورد نیاز است کمک می کند-.

4

نقشه های زمین شناسی – نقشه دو بعدی و سه بعدی

دید 3-D درک بهتری نسبت به تصاویر 2-D ارائه می کنند. به عنوان مثال، عکس بنای تاریخی 2-D است و نمی تواند به شما بسیاری از جزئیات را نشان دهد مگر این که آن را 3D ببینید. نقشه ای از یک منطقه را درنظر بگیرید که به وسیله خطوط می تواند به شما ارتفاع و عرض ساخت های مختلف روی زمین نشان دهد، اما نمی تواند اطلاعات مربوط به عمق را به شما ارائه کند. بدین ترتیب شما اطلاعات مهمی را در مورد این منطقه را از دست داده اید.

 3

شکل 1 – نقشه دو بعدی

اگر قصد داشته باشید با کمک نقشه 2-D جاده ای را در منطقه احداث کنید، با استفاده از نقشه از ساختارها و موانع موجود در منطقه اطلاع پیدا خواهید کرد و می توانید راه را بر این اساس طراحی کنید. با این حال، آیا می توانید تعیین کنید که چه مقدار مواد مورد نیاز خواهد بود؟ فرض کنید نقشه 2-D شامل دره است. می دانید که می توان یک جاده را از طریق دره نیز ساخت. می توانید طول و عرض جاده را تعیین کنید و در نتیجه، تصوری از مواد مورد نیاز برای ساخت جاده به دست آورید. با این حال، اگر دره خیلی عمیق باشد چطور؟

2 شکل 2 – نقشه 3-D که جزئیات بیشتری را نشان می دهد

در اینجا شما نیاز دارید عمق دره را بررسی کنید تا بفهمید چه مقدار مواد برای ساخت این جاده از طریق این دره مورد نیاز است. اصطلاح “D” در پاراگراف فوق اشاره به اصطلاح «بعد» در فیزیک است. در فیزیک سه صفحه (که محور X، Y، و Z نیز نامیده می شوند( برای نشان دادن ارتفاع، عرض، و عمق هر مورد خاصی بر روی این سیاره به کار می روند.

ممکن است تعجب کنید که این صفحات چه ارتباطی به نقشه های زمین شناسی دارند. بخش زیر به شما کمک خواهد کرد که این نکته را درک کنید.

کاربرد GIS در نقشه های زمین شناسی – سریع، دقیق و مقرون به صرفه

عوارض زمین شناسی وابسته به فضا و زمان هستند. سیستم های اطلاعات جغرافیایی (GIS) قادرند تا هر سه عامل فضا (ارائه شده توسط صفحات X، Y، و Z ) و زمان را تعریف و تعیین کنند. سیگنال ماهواره ها این امکان را به GIS می دهد که اطلاعات را در قالب طول جغرافیایی، عرض جغرافیایی و ارتفاع (نسبت به سطح دریا) بخواند. این اطلاعات به تعیین این سه صفحه کمک می کند که درنتیجه آن به ابزارهای GIS در ایجاد یک تصویر سه بعدی از منطقه تحت بررسی یاری می رساند.

سیگنال های ماهواره ای اطلاعاتی نیز در مورد زمان ارسال سیگنال از ماهواره، اختلاف ساعت فرستنده سیگنال در ماهواره ها، و ضریب خطای سرعت سیگنال در فضا و در لایه های مختلف جو دربردارند. بر اساس این چهار فاکتور (سه فاکتور مکان ویک فاکتور زمان)، نقشه برداران می توانند نقشه های دقیق زمین شناسی از منطقه تحت بررسی تولید کنند.

اگر چه روش های قدیمی زمین شناسی (بر اساس آمار چند متغیره) هنوز هم در برخی از کشورها در حال استفاده است، اما امروزهGIS بیشتر ترجیح داده می شود چرا که مقرون به صرفه است و داده های دقیق تری را ارائه می دهد، در نتیجه روند تغییرمقیاس را در هنگام مطالعه نقشه های زمین شناسی آسان می سازد.

GIS در زمینه اسکن، ارجاع، و تولید دوباره نقشه های قدیمی تر در مقیاس مورد نظر کمک شایانی می کند. با استفاده ازGIS ، چندین نقشه زمین شناسی و باستان شناسی (با مقیاس های مختلف) را می توان در قالب یک نقشه واحد (با مقیاس واحد) ترکیب کرد طوری که دقت افزایش یافته، و در زمان دانشمندان، مهندسان و محققان که نیاز به مطالعه این منطقه دارند نیز صرفه جویی شود.

1 شکل 3 – طراحی پروژه های کامل و دقیق با استفاده از GIS

 

با استفاده از مقیاس دقیق به دست آمده از GIS، پروژه های مختلف را می توان بدون نیاز به تجهیزات اضافی برای بررسی این منطقه برنامه ریزی کرد. هر پروژه ای از قبیل ایجاد یک سد یا مخزن یا احداث جاده ها، بزرگراه ها و راه آهن را می توان با استفاده از برنامه های کاربردی GIS برنامه ریزی و اجرا کرد. مزایای استفاده از GIS در نقشه های زمین شناسی زمانی قابل مشاهده است که ببینید پروژه های مختلف را به طور کامل و بدون حتی خروج از اتاق کنفرانس می توان برنامه ریزی کرد.

8 نظر

    1. ادمین

      آنالیز خاصی نداره. این صرفا برمی گرده به استانداردهای موجود در زمین شناسی برای کارتوگرافی. این که هر ماده ای رو با چه رنگی نشون بدن. البته با این پیش فرض که رنگ های موجود در نقشه بالا بیان کننده جنس مواد باشند و نه پارامتر دیگری. در غیر این صورت باید به دنبال رابطه اون پارامتر با جنس مواد بود.

      پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *