کتاب کاربرد GIS در کشاورزی- جلد ۴ (برنامه ریزی حفاظت)

خلاصه کتاب

برنامه ریزی حفاظت (Conservation planning) شیوه های هدفمندی را برای مدیریت و تصمیم گیری درباره کاربری زمین بر اساس تجزیه و تحلیل دقیق از محدودیت ها و به منظور حفاظت از منابع آب و خاک ارائه می کند. امروزه به توسعه راه هایی برای برنامه ریزی حفاظت -به دلیل رشد پیش بینی شده جمعیت، تقاضای رو به رشد مواد اولیه برای سوخت های زیستی، کاهش منابع آب شیرین، و افزایش تخریب سرزمین در کشورهای توسعه یافته- توجه ویژه ای در سراسر جهان می شود. اکنون پیشرفت های اخیر در فن آوری های مکانی، مدیران منابع زمینی را با ارائه ابزارها و منابعی برای مدیریت و حفظ موثرتر از منابع آب و خاک همراهی می کند؛ امکانی که هیچ گاه بدین درجه از کارآیی نبوده است.

جلد 4 از کتاب کاربرد GIS در کشاورزی: برنامه ریزی حفاظت، روش های توسعه یافته توسط محققان برجسته در زمینه حفاظت به وسیله فن آوری های مکانی را ارائه می دهد. این فن آوری ها عبارتند از: سیستم تعیین موقعیت جهانی (GPS)، سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS)، فن آوری های ارائه نقشه برروی اینترنت، سنجش از دور، و نرم افزارهای مختلف برای مدل سازی. این پیشرفت ها امکان بهبود پیش بینی فرسایش خاک و اثرات زیست محیطی، اولویت بندی بهتر برای طرح های حفاظت از زمین و بودجه آن، و پیش بینی بهتر تاثیر شیوه های مدیریت در منابع طبیعی را فراهم می آورد. این فناوری ها، همچنین توسعه برنامه های مدیریت حفاظت را تسهیل کرده و دسترسی به دانش حفاظت و ابزارهای لازم را بهبود می بخشد.
استراتژی های ارائه شده در کتاب برای بیشترین بهره برداری از حفاظت از منابع طبیعی -و در عین حال کاهش هزینه های اقتصادی- طراحی شده اند. هر فصل یک بررسی دقیق در مورد موضوع آن فصل، به همراه مطالعات موردی که طراحی و پیاده سازی راه حل را توضیح می دهند را ارائه می دهد. خوانندگان از طریق تمرینات گام به گام طوری هدایت می شوندتا تجربه لازم را در اجرای عملیات حفاظت به دست آورند. داده های آنلاین و مدل سازی های مهمی وجود دارد که می تواند بلافاصله اجرا شده و یا با توجه به نیازهای کاربران تغییر یابند. تمرینات زیادی وجود دارند که می توان در کلاس درس از آنها استفاده نمود، یا این که توسط خواننده و فعالان در حوزه توسعه برنامه های حفاظت شده مورد استفاده قرار بگیرند.

 

ویژگی های کتاب کاربرد جی.آی.اس (GIS) در کشاورزی

  • ارائه مطالعات موردی دقیق از مسائل عمده حفاظت و روش های تحلیلی برای توسعه راه حل هایی برای آن ها
  • نحوه اجرای طرح هایی را برای حفاظت از منابع در سیستم های کشاورزی نشان می دهد
  • دستورالعمل های گام به گام برای کامل کردن آنالیز از مطالعات موردی ارائه شده در متن
  • شامل منابع و اطلاعاتی بر روی داده های عمومی و در دسترس برای برنامه ریزی حفاظت

 

نام کتاب: GIS Applications in Agriculture, Volume Four: Conservation Planning

نویسنده: Tom Mueller, Gretchen F. Sassenrath

ناشر: CRC Press

چاپ: 2015

تعداد صفحات: 290

زبان: انگلیسی

رمز: gistech.ir

حجم: 23.5 مگابایت

دانلود “GIS Applications in Agriculture - Vol4” GIS Applications in Agriculture - Vol4 .rar – Downloaded 2816 times – 24 MB

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *