GIS و کاربردهای آن در صنعت برق و گاز – بخش دوم

نکاتی چند از مقررات ملی ساختمان ایران

مبحث 19 ” صرفه جویی در مصرف انرژی “

مسئله انرژی در کشور ما سال ها مورد توجه در خور نبوده و یارانه های آشکار و پنهان دولتی همواره مردم را از توجه واقعی به ارزش انرژی در اشکال مختلفش بازمی داشته است . سرعت رشد مصرف داخلی برق به حدی است که با روند موجود توسعه منابع نفتی شاید با گذشت چند سال و اندی دیگر قادر به صادرات نفت نباشیم.

در سال های اخیر، بحث صرفه جویی در مصرف برق به عنوان یک اصل، در جهت تدوین و بازبینی مبحث 19 مقررات ملی ساختمان تبدیل شده است . از این رو علاوه بر این موضوع تأکیدی بر امکانات موجود کشور در زمینه دانش فنی و مصالح در دسترس، اساس تصمیم گیری ها بر طبقه بندی ساختمان ها استوار است. لذا برای ساختمان های با کاربری پراهمیت از نظر مصرف برق که زیربنای زیادی دارند یا در مناطق اقلیمی حاد و یا در شهرهای بزرگ واقع شده اند، مقررات مفصل تر و سختگیرانه تر البته با حفظ سادگی تدوین شده است . از طرف دیگر برای ساختمان های عادی و کوچک، امکان استفاده از راهکارهای مشخص بدون محاسبه و تفصیل خاصی فراهم شده است.

مقررات ملی ساختمان مجموعه ای از ضوابط فنی، اجرایی و حقوقی لازم الرعایه در طراحی، نظارت و اجرای عملیات ساختمانی اعم از تخریب، نوسازی، توسعه بنا، تعمیر و مرمت اساسی، تغییر کاربری و بهره برداری از ساختما ن که به منظور تأمین ایمنی، بهره دهی مناسب، آسایش، بهداشت و صرفه اقتصادی فرد و جامعه وضع می گردد.

در کشور ما، در کنار این مقررات، مدارک فنی دیگر از قبیل: آئین نامه های ساختمانی، استانداردها و آئین کارهای ساختمان سازی، مشخصات فنی ضمیمه پیمان ها، نشریات ارشادی و آموزشی، توسط مراجع مختلف تدوین و انتشار می یابد که گر چه از نظر کیفی و محتوایی حائز اهمیت است، اما با مقررات ملی ساختمان تمایزهای آشکار دارد.

آنچه مقررات ملی ساختمان را از این قبیل مدارک متمایز می سازد الزامی بودن، اختصاری و سازگار بودن آن با شرایط کشور از حیث نیروی انسانی ماهر، کیفیت و کمیت مصالح ساختمانی، توان اقتصادی و اقلیم و محیط می باشد تا از این طریق نیل به هدف های پیش گفته ممکن گردد

صنعت برق نیز بر ماهیت آن بر روی سطح زمین و ارتباط بیواسطه با عوارض و شرایط جغرافیایی و اقلیمی از این قاعده مستنی نیست.

آنالیزها و تجزیه و تحلیل های مورد نیاز صنعت برق:

تجزیه و تحلیل های مورد نیاز صنعت برق که در مطالعه امکان سنجی به دست آمده اند، عبارتند از:

 1. بازیابی اطلاعات (سهولت دسترسی به اطلاعات مکانی و توصیفی) منطقه، نیروگاه، پست، خط، اجزاء، و…
 2. روند یابی تغییرات (TREND)
  • ارزیابی عملکرد واحدهای تابعه صنعت برق
  • نیروی انسانی، تسهیلات، امکانات، میزان تجهیزات
  • پهنه بندی فراوانی حوادث (تعداد وقوع حوادث ) محل بیشترین و کمترین حادثه
 3. تحلیل حوادث و ارزیابی علل وقوع آن و در نتیجه استخراج الگوی حوادث
 4. پیش بینی وقوع حوادث با توجه به الگوی استخراج شده و در نتیجه پیشگیری از حوادث (با توجه به آمار سرعت وجهت وزش باد، عمق برف، طغیان رودخانه ها و …)
 5. مسیر یابی توسعه خطوط انتقال
 6. مکان یابی توسعه پس تها و نیروگاه ها
 7. کوتاه ترین مسیر برای دسترسی به محل حا دثه جهت انجام تعمیرات با توجه به ظرفیت و مشخصات پ ل ها، ابنیه و تونل های مسیر
 8. مانیتورینگ شبکه انتقال برق و نحوه بهره برداری از واحدهای نیروگاه ها ، پست ها و خطوط
 9. برنامه ریزی نحوه ی نظارت و بررسی خطوط انتقال و اجزاء شبکه
 10. تعیین محل دقیق و ارائه مشخ صات دکل حادثه دیده جهت تدارکات مورد نیاز به منظور استفاده از بهینه از امکانات موجود و بالا بردن توانایی ها و رشد و گسترش قابلیت ها در استفاده از نیروی برق، به کار گرفتن تکنولوژی های نوین در صنعت برق یبش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.

GIS یکی از ابزارهای کار آمدی است که در جهت برنامه ریزی و توسعه شبکه انتقال در خدمت مدیریت قرار می گیرد با به کارگیری این سیستم ها، اطلاعات مکانی و توصیفی بر طبق نیازمندی های رده های مختلف سازماندهی م ی شود و دسترسی صحیح و دقیق به اطلاعات در حداقل زمان فراهم می شود.

برخی از قا بلیت های سیستم اطلاعات جغرافیایی در زمینه مدیریت، برنامه ریزی و توسعه شبکه های انتقال نیرو در زیر اشاره شده است:

 • سازماندهی و نگهداری نقشه های شبکه های انتقال
 • فراهم نمودن امکانات جهت طراحی شبکه انتقال
 • ایجاد پایگاه های اطلاعاتی شامل اطلاعات توامان توصیفی و فضایی شبکه انتقال
 • برنامه ریزی جهت طراحی و توسعه پست ها در شبکه های انتقال
 • تحلیل و مسیریابی حوادث در شبکه انتقال

در هنگام بروز حادثه در صورتی که سیستم اطلاعات جغرافیایی ایجاد شده موقعیت نقطه حادثه را دریافت نماید با دانستن موقعیت مکانی هر یک از دکل های موجود در منطقه که در سیستم اطلاعات جغرافیایی وجود دارد م ی توان بهترین مسیر را برای رسیدن به موقعیت حادثه تعیین کرد.

در سیستم اطلاعات جغرافیایی شبکه انتقال، سازماندهی، نگهداری و تجزیه و تحلیل اطلاعات در هر دو حالت ایستا و پویا امکان پذیر است . به عنو ان مثال، چنین سیستمی با دسترسی به اطلاعات حوادث رخ داده در شبکه انتقال امکان تجزیه و تحلیل و بررسی آن حوادث را برای استفاده کننده از سیستم فراهم می کند. در کنار این اطلاعات، سایر اطلاعات مورد نیاز برای این بررسی نیز در سیستم موجود می باشد همچنین وجود یک ا رتباط پویا با موقعیت حاده جهت تصمیم گیری های سریع تر به مسئولین کمک می نماید

مزایای به کارگیری GIS در این راستا عبارت است از:

 • تحلیل و مسیریابی خرابی ها در شبکه انتقال
 • مسیریابی جهت نصب دک لهای جدید
 • مدیریت و نگهداری شبکه انتقال موجود
 • دسترسی به اطلاعات هریک از اجزای شبکه انتقال
 • کنترل و نظارت بر طرح های توسعه

نویسنده: حمید رضا شهروی

1 نظر

 1. امیر

  با سلام
  لطفا اگر امکان دارد کتابی در مورد کاربرد جی ای اس در صنعت برق معرفی بفرمایید.البته اگر امکان دانلودش را فراهم نمایید بینهایت سپاسگذار خواهم بود. سپاس از سایت خوب و مفیدتان.

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *