GIS و کاربردهای آن در صنعت برق و گاز – بخش چهارم

شناساندن موادو فن آوری قابل استفاده و مقرون به صرفه و جزئیات اجرائی مربوطه به مهندسان وپیمانکاران:

معماری بومی ما با همه مشکلاتی که از لحاظ عدم انطباق با زندگی نوین و ماشینی و مسائل مربوط به زلزله داشت اما قابلیت انطباق آن با شرایط محیطی با کمترین مصرف انرژی و ایجاد یک فضای انسانی غیرقابل انکار است . امروزه بسیاری از آن الگوها با فن آوری ها جدید تلفیق شده بهره وری سامانه را با سبک ترین سازه و همراه با مصالح قابل باز یافت میسر ساخته است برای مثال در ساختمان خورشیدی دانشگاه علم و صنعت _ کار آقای دکتر رفیعی _ هوای خنک ازبادگیر و سپس از کانال هائی در زیر زمین – زمهریر – کشیده شده ما بین پی عبور نموده و توسط مکنده ای از روی فواره و حوض آبی گذشته مرطوب و خنک شده و سپس وارد ساختمان می شود. فضای روی پشت بام که گرمخانه نام دارد نوعی مخزن حرارتی برای جمع آوری گرمای مورد نیاز در زمستان است که توسط د اکت های عمودی از طبقه بالا به پائین کشیده می شود. مصالح مصرفی چیزی جز همان مواد متعارف نیست اگرچه پنجره ها چوبی و دو جدار ه اند اما ساختمان به دلیل طراحی صحیح در زمستان نور کافی داشته و به طور موثر گرممی شود و به دلیل محاسبه سایبان مناسب و نور شک ن های شرقی و غربی از گرمای اضافی در تابستان بر حذر است . به طوری که تا 30 درصد به انرژی کمتری نیازدارد . این نشان می دهد که می توان روستاها را هم از لحاظ استحکام و هم از لحاظ کنترل اتلاف حرارتی با روش های درست طراحی و اجرائی مدیریت نمود.

قابل ذکر است در روستاهائی که ساخت و ساز بدون توجه به سرانه های مسکونی انجام م ی شود ضمن آنکه عملیات ساختمانی با توجه به خطر زلزله انجام نمی شود و همچنان از همان روش های سنتی اما با پوشش طاق ضربی و تیرآهن استفاه می شود- که اتلاف مصالح را به همراه دارد – از انرژی زیادی هم برای گرمایش و سرم ایش فضاهای بزرگ خود بهره م ی برند که از الگوی مصرف تبعیت نمی کند.

در کشورهای صنعتی مدیریت برق هم پای توسعه دانش معماری وشهرسازی و صنعت ساختمان ترقی نموده است و رسالت هدایت و نظارت را به درستی انجام داده است.

در ساختمان های بلند مرتبه نیاز به اتاق مونیترینگ وجود دارد تا عملیات گرمایش و سرمایش و نظارت بر کارکرد هواسازها و سامانه های تاسیساتی میسر گردد . وجود اجزا پیچیده و نیازهای متفاوت ساکنان این گونه ساختمان ها که دارای کاربری های متنوعی هستند لزوم به کارگیری یک رایانه اصلی و پشتیبان و یک کنترل دستی را اجتناب ناپذیر نموده است.

در یک سامانه BMS مزایای زیر وجوددارد:

 • صرفه جوئی در مصرف برق
 • کاهش نیروی انسانی
 • افزایش عمر مفید تجهیزات و کاهش نرخ خرابی آن ها
 • کاهش هزینه های نگهداری و راهبری
 • نگهداری و راهبری علمی و برنامه ریزی شده Preventive maintenance
 • برقراری اتوماسیون قابل انعطاف برای تمامی عملکردهای ساختمان
 • افزایش بازده کاری نیروی انسانی به لحاظ فراهم شدن
 • محیط کاری مناسب ب ه واسطه کنترل دقیق پارامترهای و روشنائی در ساختمان CO_، مختلف نظیر دما، رطوبت بهینهسازی عملکرد سامانه های ساختمان به طور مداوم
 • بالا بردن سطح علمی مهندسین راهبری و نگهداری تاسیسات ساختمان
 • تامین ایمنی ساختمان

دراستاندارد اروپا این سامانه شامل سه لایه است:

 1. شبکه لایه مدیریت Network Management Level
  • این لایه وظایف اپراتوری اطلاعات، آنالیز نتایج، هماهنگی، تعریف اهداف و اجرای فرمان به تمامی سرویس ها و تاسیسات را برعهده دارد.
 2. شبکه لایه اتوماسیون Level Network Automation
  • در این لایه وظایف پردازش، تشخیص و ارسال اطلاعات، لوپ کنترلی بسته، لوپ کنترلی باز و وظایف بهین ه سازی در تاسیسات ساختمان صورت می گیرد.
 3. شبکه لایه حوزه عملکرد Field Level Network
  • این لایه در عملکرد هائی نظیر اندازه گیری، شمارش، سیگنالینگ، سوئیچینگ و به کار اندازی استفاده می شود BMS . می تواند در برگیرنده تمامی سرویس های الکتریکی، مکانیکی و حفاظتی ساختمان باشد. این سرویس ها شامل گرمایش، سرمایش، تهویه مطبوع، آسانسور، نیرو گاه برق اضطراری، پله برقی، کنترل روشنائی، دوربین مدار بسته، اعلام و اطفا , حریق ، کنترل تردد و… می باشند.

 

نویسنده: حمید رضا شهروی

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *