انواع خطاهای گرافیکی در نقشه های رقومی

خطاهای گرافیکی رایج در فایل نقشه های رقومی اغلب به صورت خطای ردشدگی و نرسیدگی، نبود Node در تقاطعهای سه طرفه و چهار طرفه، خطاهای Gap و Sliver، خطای پولیگونهای زائد و خطوط خود متقاطع (پاپیونها)، خطای Duplication، وجود رأسهای اضافی در عوارض خطی و عدم انطباق لبه‌های برگ نقشه‌های مجاور می‌باشد که در قسمت ذیل تشریح گردیده است:

خطای رد‌شدگی و نرسیدگی (Overshoot & Undershoot)

اگر هر عارضه‌ای در محل تقاطع دارای رد‌شدگی یا نرسیدگی باشد خطای مذکور اتفاق می‌افتد. در اینجا لازم است فاصله نرسیدگی عوارض و اضافه‌ رد‌شدگی عوارض اصلاح گردد.

08

خطای Overshoot

09

خطای undershoot

نبود Node در تقاطعهای سه طرفه و چهار طرفه

به نقاط گرهی و سرهای آزاد عوارض Node‌ می‌گویند. برای ایجاد توپولوژی و ارتباط مکانی بین عوارض لازم است عوارض در محلهای تقاطع دارای Node باشند.

10

خطاهای Gap و Sliver

خطاهای Gap و Sliver در مرز مشترک بین دو پلیگون اتفاق می‌افتد اغلب این خطاها به علت رقومی‌سازی دوباره مرز مشترک بین پلیگونها ایجاد می‌شود.

به قسمتهایی که اشتراک دو پلیگون را تشکیل می‌دهد خطایSliver و قسمتهای خالی را خطای Gap گویند.

11

برای رفع خطای مذکور بهتر است مرز بین پلیگونها فقط یک‌بار ترسیم شوند.

خطای پلیگونهای زائد و خطوط خود متقاطع (پاپیونها)

گاهی دارای پلیگونهایی با مساحتهای بسیار کم و نزدیک به صفر هستیم که این پلیگونها زائد بوده و باید حذف گردند. همچنین در برخی موارد در رأس یک زاویه از اشکال گوناگون هندسی ممکن است خطایی مانند شکل زیر ایجاد گردد، خطای مذکور معروف به خطای پاپیونی است.

12

خطای Duplication

اگر در یک لایه اطلاعاتی دو عارضه کاملاً بر هم منطبق باشند یعنی مختصات آنها از شروع تا پایان یکی باشد، عارضه‌ مذکور دارای خطای Duplication است. در این حالت باید یکی از آنها را پاک کنیم تا عوارض دارای چنین خطایی نباشند.

13

وجود رأسهای اضافی در عوارض خطی

با فیلتر نمودن عوارض خطی رأسهای اضافی از این عوارض برداشته شده به طوری که در نهایت شکل عوارض با همان صورت اولیه خود حفظ می‌گردد ولی حجم ذخیره‌ عوارض به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد.

14

عدم انطباق لبه‌های برگ نقشه‌های مجاور

در این حالت هر برگ نقشه را با برگ نقشه‌های مجاورش مطابقت می‌دهیم و تمامی عوارض که در مرز بین دو برگ نقشه قرار می‌گیرند باید در امتداد و منطبق با هم باشند(Edge Matching).

15

 

نویسنده: مهدی جعفری ندوشن

1 نظر

 1. محمد

  سلام ممنون از مطالب خوب و آموزنده
  سایتون عالیه

  فقط برا این مطلب کاش مسیر و ماژول مورد استفاده برای رفع این خطاها رو هم ذکر می کردید
  لطفا حتما اضافه کنید که برای رفع این خطاها باید چکار کنیم

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *