بررسی و مقایسه سیستم های تصویر مورد استفاده در ایران – بخش سوم

سیستم تصویر مرکاتور (Mercator)

معمولاً سازمان نقشه برداری از این سیستم تصویر برای تهیه چارتهای دریایی استفاده می کند. این سیستم تصویر از بهترین سیستمهای تصاویر برای مقاصد دریایی و دریانوردی می باشد چرا که در آن جهت ها واقعی است و می توان خطوط کشتیرانی را بر روی آنها براحتی ترسیم نمود و با اندازه گیری آزیموت بر روی این نقشه ها مسیر کشتیها را تعیین و تصحیح کرد. به هر حال تنها مشکل این سیستم تصویر در عدم توانایی تصویر کردن مناطق قطبی می باشد که البته در دریاهای ما چه در جنوب و چه در شمال مشکلی از این بابت وجود ندارد. شکل زیر، نمونه ای از چارتهای دریایی مربوط به خلیج فارس و جزیره لاوان که در سازمان نقشه برداری کشور و در سیستم تصویر مرکاتور تهیه شده است را نمایش می دهد.

24

یک نمونه از چارتهای دریایی مربوط به خلیج فارسو جزیره لاوان که در سازمان نقشه برداری کشور و در سیستم تصویر مرکاتور تهیه شده است.

در این نقشه ها مبنای ارتفاعی چارت دیتوم (Chart Datum) یا Vertical Datum می باشد که به طور تقریبی کمینه سطح آب در موقع جزر می باشد و با دستگاههای اندازه گیری جزر و مد (Tide Gauge) ، اندازه گیری و محاسبه می شود. از اینرو مبنای اندازه گیریهای ارتفاعی (عمقی) در شیتهای مجاور می تواند یکسان نباشد لذا در مواقعی که قرار است نقشه ای یکپارچه با کنار هم قرار دادن چند شیت تهیه گردد، این مورد باید مد نظر قرار گیرد و تصحیحات مربوطه اعمال گردند. مبنای مختصات مسطحاتی (Horizontal Datum) نیز معمولاً بیضوی WGS84 می باشد.

سیستمهای مختصاتی که در بالا ذکر گردید، از اصلی ترین سیستمهای مختصاتی که در نقشه های تهیه شده توسط سازمانها و مراکز تهیه نقشه در ایران به کار گرفته شده است، می باشند لیکن به حتم در موارد خاص می توان از سیستمهای مختصاتهای دیگری نیز استفاده نمود. به هر حال امروزه با توجه به پیشرفت روز افزون نرم افزارهای کاربردی در زمینه ژئوماتیک به راحتی می توان انواع نقشه های تهیه شده در یک سیستم مختصات را (اعم از نقشه های رستر و یا وکتور) به نقشه ای با سیستم مختصاتی دیگر تبدیل نمود. حتی می توان با استفاده از این نرم افزارها و با اسکن کردن نقشه های کاغذی قدیمی به تصحیح هندسی آنها پرداخت و تا حد زیادی خطاهایی که در موقع تهیه این نقشه ها وجود داشته و یا بر اثر مرور زمان در آنها ایجاد شده است را کاهش داد.

 

نویسندگان: مهدی امینی پور، امیرحسین فدائی، عباس گلی، نوشین محب علی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *