توابع مجاورت رستری در جی ای اس (GIS) – بخش سوم

3- تابع Corridor : اجرای تابع Cost زمینه را برای گسترش توابع مجاورت فراهم می سازد. تابع Corridor در جی ای اس (GIS) از توابعی است که پس از محاسبه ارزشهای فاصله قابل اجرا است. برای درک این تابع به شکل زیر توجه کنید. ارزش گذاری فواصل در لایه ای که دارای 2 عارضه می باشد بر اساس لایه شیب و کاربری زمین انجام شده است. انتخاب بهترین مسیر از نظر هزینه و سایر مسائل بین دو عارضه مورد نظر توسط این تابع تعیین می شود. در شکل زیر در قسمت پایین ارزشگذاری فواصل مسیر بهتر را مشخص نموده است.

تابع Cost و Corridor از توابع تحلیل های مکانی هستند و کاربردهای ویژه ای در تعیین تفاوتهای مکانی دارند.

26 نتایج تابع Corridor

4- تابع Surface Length : یکی از توابعی که در مدلهای سه بعدی کاربرد دارد. تابع تهیه نیمرخ طولی یا پروفیل در مسیر مشخصی می باشد. دقت پروفیل ها به اندازه سلول و یا به عبارتی به دقت ارتفاعی بستگی دارد (شکل زیر) آنچه در اجرای این تابع اهمیت دارد یکسان سازی واحد مختصات با داده ارتفاعی می باشد. برای مثال اگر واحد اندازه گیری مساحت متر مربع باشد، ارتفاع لازم است که به متر باشد. پروفیل مناسب زمانی به دست می آید که برش عرضی عمود بر جهت ناهمواری ها باشد.

27 تهیه نیمرخ طولی با اجرای تابع Surface Length

 

 

منبع: کتاب “درآمدی بر سیستم های اطلاعات جغرافیایی”، انتشارات دانشگاه پیام نور

1 نظر

  1. شی

    سلام خدمت شما
    ای کاش برای هر کدام از توابع رستری هم یک مثال میاوردید مثلا با خواندن تابع cost و corridor من هیچ تفاوتی رو احساس نکردم‌ و در واقع نمیدونم هر کدام برای چه منطور است.

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *