توابع همپوشانی (Overlay) برداری در GIS

توابع همپوشانی (Overlay)

از سوالات اساسی که در GIS مطرح می شود این است که چه پدیده ای بر روی چه نوع مکانی قرار گرفته است. به این مثالها توجه کنید: چه نوع کاربری بر روی چه نوع زمینی قرار گرفته است؟ یا چه نوع کاربری در نواحی سیلابی در 100 سال اخیر قرار گرفته است؟ و یا چه جاده هایی در داخل فرض های ما قرار گرفته اند؟ برای پاسخ دادن به این سوالات، GIS از توابع همپوشانی استفاده می کند و توابع نقشه هایی تولید می کند که می تواند به سوالات مورد نظر پاسخ دهد. بر اساس اینکه چه نوع داده ای مورد استفاده قرار گیرد و همپوشانی چه هدفی را دنبال می کند، انواع روشهای رویهم قرارگیری یا همپوشانی وجود دارد که به شرح تعدادی از توابع همپوشانی  برداری پرداخته می شود.

همپوشانی برداری (Feature overlay)

همانطور که می دانید لایه های برداری دارای سه چهره نقطه، خط و پلیگون هستند و توسط رکورد ها و فیلدها تعریف می شوند یا به بیانی دیگر داده های برداری یا وکتوری دارای جدول داده های توصیفی هستند. بنابر این توابع نیز بر روی جداول داده های توصیفی نیز اعمال می شود. به شکل زیر توجه کنید، اجرای تابع همپوشانی را در لایه های وکتور نشان می دهد. در این شکل لایه ورودی خطی است و دارای یک عارضه با دو فیلد است. پس از همپوشانی با یک لایه پلیگون، ضمن اینکه از نظر هندسی از یک عارضه تبدیل به 4 عارضه شده است، از نظر داده های توصیفی هم ویژگی خود و لایه دیگر را دارد و هم ویژگی های ترکیبی هر دو لایه را دارد. بنابراین در این نوع همپوشانی عوارض جدیدی تولید شده که ضمن دارا بودن ماهیت عوارض قبلی، ویژگی های جدیدی را نیز شامل است.

01 تابع همپوشانی در لایه های وکتور

تابع همپوشانی در لایه های وکتور برای انتقال ویژگی پدیده که از نظر هندسی بر مکانی تحمیل می شود به کار می رود. برای مثال شهرک مسکونی را در نظر بگیرید که قرار است بر روی یک مسیل ایجاد شود. این شهرک بر اساس ویژگی های هندسی خود پدیده مسیل را تکه تکه می کند، ماهیت مسیل را با ویژگی های خود تغییر می دهد، برای مثال ممکن است شیب مسیل را تغییر دهد. تابع همپوشانی در لایه های وکتور از نظر عملکرد به چند صورت زیر می باشد (جدول زیر)

 • Identity در این تابع همپوشانی به نحوی انجام می شود که لایه خروجی از نظر ابعاد به اندازه لایه ورودی است. لایه ورودی هر نوعی می تواند باشد اما لازم است لایه رویی پلی گون باشد.
 • Intersect این تابع بر عکس تابع فوق عمل می کند به این ترتیب که لایه ورودی به اندازه ابعاد لایه رویی بریده می شود و نوع لایه ها تفاوتی در اجرای تابع ندارد.
 • Symmetrical difference این تابع به نحوی بین دو لایه عمل می کند که اشتراک آنها را نادیده می گیرد و تنها بر روی لایه های پلیگون عمل می کند.
 • Union این تابع به عبارتی دیگر جمع دولایه یا اجتماع دو لایه است و ضرورت پلیگونی بودن لایه ورودی وجود دارد.
 • Update در این تابع لایه همپوشانی از نظر مکانی و توصیفی در اشتراک های هندسی جایگزین لایه ورودی می شود.

01_1 توابع همپوشانی در لایه های وکتور

 

 

منبع: کتاب “درآمدی بر سیستم های اطلاعات جغرافیایی”، انتشارات دانشگاه پیام نور

5 نظر

 1. کامران

  سلام با تشکر از سایت مفیدتون
  یک سوال داشتم. چطور میشه یه نقشه طبقه بندی شده رو روی هیل شیدش انداخت به منظور اینکه بهتر بشه درک کرد که هر طبقه در چه ارتفاعی قرار داره؟
  ممنون میشم جواب سوالم رو بدید
  با تشکر

  پاسخ
  1. ادمین

   خب کافیه توی برای لایه hillshade که یک لایه رستر هست پارامتر شفافیت (Transparency) رو تنظیم کنید. از طریق راست کلیک بر روی لایه و properties.
   البته لایه hillshade رو بعد از لایه طبقه بندی تون در فهرست لایه ها قرار بدید.

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *