روش های تولید مدل ارتفاعی (۲- مثلث بندی)

2- مثلث بندی

شبکه نامنظم مثلث بندی ( TIN ) سالهای زیادی است که در GIS برای ساختن مدل ناهمواری زمین استفاده می شود .این روش اولین بار در سال 1978 به وسیله پیوکر (Peuker , T.K) و همکارانش مطرح شد. . TIN یک نوع داده جغرافیایی برداری مبنا است. ساختار توپولوژیک برداری آن شبیه ساختار شبکه های چند ضلعی می باشد که بر اساس مجموعه های نقطه شکل گرفته اند . مجموعه نقاط در مثلث بندی در رئوس مثلثها قرار می گیرند که گره (node) نامیده می شود . این گره ها بوسیله اضلاع مثلث یا لبه ها (Edge) به هم متصل شده و برای تولید شبکه مثلث ها بکار می روند.

روشهای مختلف مثلث بندی وجود دارد که روش مثلث بندی دلونی در ساختن مدل سه بعدی از سطح زمین در GIS کاربرد بیشتری دارد. در تکنیک دلونی نقاط ارتفاعی در رئوس مثلثها قرار می گیرد و لبه ها نقاط را به هم متصل می کند . چون مثلث بندی به تعداد نقاط نمونه بستگی دارد لذا اگر تعداد نقاط زیاد باشد TIN دارای بزرگنمایی بیشتری هستند زیرا مثلثهای بیشتری ساخته می شوند. قرار د ادن عوارض سطح زمین به صورت نقطه ، خط یا سطح، TIN را به نحوی تولید می کند که نمایش بهتری از پدیده های سطح زمین داشته باشد . شبکه های نامنظم مثلثی دقیق ترین مدلهای سه بعدی هستند که در هر مقیاسی و با هر تعداد نمونه قابل تولید هستند و در تحلیل های سه بعدی کاربرد بیشتری دارند.

اجزاء مدل داده تین ( TIN ): یک مدل داده تین ترکیبی از گره ها، لبه ها، مثلثها ، پوسته پلیگونها (hull polygons) و توپولوژی است . این مدل داده دارای 7 فایل است که به صورت دودویی کدبندی شده و کد های آن توسط ویرایشگر های متنی قابل خواندن نیست.

  • گره ها : گره ها اساس مثلث بندی را تشکیل می دهند زیرا بر اساس نقطه ها و خطوط ارتفاعی ساخته می شوند . هر گره دارای مقدار ارتفاع مشخص است و دریک مثلث ثبت می شوند.
  • لبه ها : هر گره با یک لبه به نزدیکترین گره دیگر متصل می شود تا مثلث ها را تشکیل دهند . هر گره ممکن است دو یا بیشتر لبه داشته باشد اما هر لبه دارای دو گره است که هر گره ارتفاع مشخص دارد بنابراین امکان محاسبه شیب در امتداد یک لبه فراهم است . عوارض خطی شبیه جاده ها و رودها در این مدل ها در لبه ها قرار می گیرند.
  • مثلث ها : هر سطح کوچک مثلثی رفتار تین را تشریح می کند .مختصات طول، عرض و ارتفاع هر گره برای محاسبه اطلاعاتی مانند شیب، جهت شیب و میزان ارتفاع هر مثلث استفاده می شود اما بررسی های کلی مثلثها ، اطلاعات دیگری مانند محاسبه حجم ، ایجاد نیمرخ ارتفاعی، تجسم سه بعدی و . . . را تولید می کند.
  • پوسته: پوسته تین یک زون ارتفاعی است که از یک یا چند پلیگون ساخته شده است و میزان ارتفاع زونها با درون یابی مشخص می شود و پلیگونهایی که برجسته نیستند عموماً پوسته ها را تشکیل می دهند. پوسته های برجسته یا فرورفته پلیگونهایی با ماهیت خاصی هستند که لبه های مثلث ها با اتصال بین نقاط، سطوح برجسته را می سازند. شکل زیر اجزاء مثلث بندی را به ترتیب از چپ به راست نشان می دهد.

08

اجزاء مثلث بندی(گره ها، لبه ها، مثلثها و پوسته)

منبع: کتاب “درآمدی بر سیستم های اطلاعات جغرافیایی”، انتشارات دانشگاه پیام نور

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *