بررسی سیستم های تصویر مورد استفاده در ایران – بخش اول

کشور ما ایران، در گستره ای به عرض 15 درجه- از 25 درجه شمالی تا 40 درجه شمالی- و طول 19.5 درجه – از 44 درجه شرقی تا 63.5 درجه شرقی- در ربع کره شمالی- شرقی بر روی زمین واقع شده است.

18

گستره جغرافیایی ایران بر روی زمین

با توجه به وسعت زیاد و شکل نسبتاً مربعی شکل ایران (تقریباً در هیچ راستایی کشیدگی ندارد) تعیین یک سیستم تصویر خاص که در تمامی مقاصد بتوان از آن استفاده کرد، کاری غیر ممکن می باشد. از اینرو معمولا بًرای هر مقصد خاصی بسته به گستره ناحیه مورد مطالعه و مقیاس نقشه ای که قرار است تهیه شود و همچنین نوع مطالعه ای که قرار است بر روی نقشه های به دست آمده انجام پذیرد، سیستم تصویر مناسب انتخاب می گردد. امروزه با توسعه روز افزون علم و فن ژئوماتیک (Geomatic) و نرم افزارهای کاربردی در این زمینه به راحتی و در کمترین زمان می توان با مشخص بودن پارامترهای سیستم مختصات هر نقشه رقومی، به راحتی به یک سیستم مختصات دیگر تبدیل نمود.

سیستم مختصات لامبرت هم شکل (Lambert Conformal Conic) LCC

این سیستم مختصات توسط سازمان نقشه برداری ایران به گونه ای طراحی شده است که خطاها و اعوجاجات آن در کل سطح ایران کمینه می باشد. با نگاهی به ویژگیهای سیستم تصویر لامبرت هم شکل، متوجه می شویم که دلایل انتخاب این سیستم تصویر از قرار زیر می باشد:

 1. این سیستم تصویر یکی از بهترین، کم خطا ترین و کاربردی ترین سیستم های تصویر برای عرضهای میانی (بین قطبین و استوا) می باشد و با توجه به اینکه کشور ما نیز در یک چنین جایی واقع شده است لذا استفاده از این سیستم تصویر مناسب به نظر می رسد.
 2. از آنجایی که در این سیستم تصویر از دو مدار استاندارد استفاده می شود، لذا می توان با درجه آزادی بیشتری آنرا برای منطقه مورد نظر سفارشی کرد به گونه ای که خطاها کمینه گردند.
 3. خطاهای موجود در مساحت و شکل در این سیستم تصویر برای یک منطقه وسیع مانند ایران کمینه می باشد از اینرو استفاده از آن در مقیاسهای کوچک و متوسط مانند مطالعات کالبدی و حتی منطقه ای و در مواردی که قرار است پایگاه نهایی داده ها و اطلاعات به صورت یکپارچه طراحی گردد، بسیار متداول می باشد.

پارامترهای این سیستم مختصات از قرار زیر می باشند:

Projection: Lambert Conformal Conic

Ellipsoid: International 1909 or WGS 84

Datum: European 1950 (ED50) or WGS 84

False Easting: 2000000

False Northing: 40000

Central Meridian: 54

Latitude of Origin: 24

Scale Factor: 1

Standard Parallel 1: 30

Standard Parallel 2: 36

19

شمای کلی سیستم مختصات لامبرت یزد تعریف شده برای کل ایران

20

نحوه توزیع خطاها در سیستم مختصات لامبرت

 

نویسندگان: مهدی امینی پور، امیرحسین فدائی، عباس گلی، نوشین محب علی

1 نظر

 1. رضا کوچکی -نقشه بردار

  با سلام در مورد راه اندازی سیستم جی آی اس تبریک میگم و باشد ما نقشه برداران بتونیم با این علم دنیا رو نجات بدیم

  ۰۹۱۱۹۴۴۲۰۷۹ همراه من از گیلا ن-آستانه اشرفیه -پیام میدم.

  با تشکر فراوان از دوستانم

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *