ضرورت بکارگیری GIS در سطح ملی – بخش اول

مروری بر تجارب یازده کشور مختلف به عنوان الگوهای پیشرو در امر برپایی GIS ملی و نتایج حاصل از آن برای ایران بسیار مفید بوده و می‌تواند مورد استفاده دست‌اندرکاران شهری قرار گیرد.
در چند دهه اخیر فن‌آوری GIS (سیستم اطلاعات جغرافیایی (مکانی)) موجب شد تا کاربردهای داده‌های جغرافیایی و مکانی بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. آنچه باعث شده تا کشورهای صنعتی، به خصوص آمریکا به فکر برپایی GIS ملی باشند ضرورت به‌کارگیری این تکنولوژی در حیطه تصمیم‌گیری‌های ملی براساس اطلاعات رقومی و در جهت توسعه پایدار بوده است؛ زیرا قابلیت‌های این گونه سیستم‌ها دولت‌ها را ملزم می‌سازد تا به‌کارگیری داده‌های مکانی در قالب سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی، سیاستگذاری‌و تصمیم‌گیری کنند.

مروری بر تجارب یازده کشور مختلف (کشورهای نسل اول) به عنوان الگوهای پیشرو در امر برپایی GIS ملی و نتایج حاصل از آن برای کشورهای در حال توسعه به خصوص ایران که در به‌کارگیری این تکنولوژی جوان است بسیار مفید بوده و می‌تواند مورد استفاده مدیران، کارشناسان و دست‌اندرکاران امر تصمیم‌سازی و سیاستگذاری قرار گیرد. 02

به طور اجمال کشورهای نسل اول نظیر قطر، استرالیا، کانادا، اندونزی، ژاپن، کره، مالزی، هلند، پرتغال، بریتانیا و ایالت متحده آمریکا در دهه نود با وجود این‌که نحوه عملکرد و اهداف آنها متفاوت بوده لیکن در چند مورد ذیل یکسان عمل کرده‌اند:

1 – اطلاعات تولید شده این کشورها ماهیتا اطلاعات ملی یا در سطوح ملی را شامل می‌شود.

2 – تمام اطلاعات آنها براساس اطلاعات جغرافیایی (داده‌های مکانی یا عوارض جغرافیایی) یا به طور خلاصه اطلاعات مربوط به سرزمین و نفوس انسانی شکل گرفته‌اند.

3 – اطلاعات آنها براساس زیرساخت‌ها و سیستم‌های رقومی روزآمد شکل گرفته‌اند.

بدیهی است تجارب فوق به عنوان پیشگامان نسل اول می‌تواند به عنواند درس‌هایی برای نسل دوم GIS ملی مورد استفاده قرار گیرد.

اهمیت اطلاعات مکانی

به دنبال نشست هشت کشور بزرگ صنعتی در سال 2001 میلادی متشکل از آمریکا، انگلیس، روسیه، ژاپن، آلمان، ایتالیا، فرانسه و کانادا که به گروه هشت موسوم است و انتشار منشور اوکیناوا، اهمیت موضوع به‌کارگیری اطلاعات جغرافیایی در جهان امروز بیشتر آشکار شده بالاخص با توجه به اهدافی که در جهت یکسان‌سازی بستر فن‌آوری اطلاعات در جهان توسط جامعه جهانی دنبال می‌شود.
در بند 3 منشور اوکیناوا آمده است:‌

هر کس در هر کجا باید بتواند از مزایای GIS بهره‌مند شود و هیچ کس نباید از منافع آن بی‌بهره بماند. جهش بسوی این جامعه اطلاعات جهانی بستگی به ارزش‌های دموکراتیکی دارد که از توسعه جامعه بشری در مقولاتی همچون جریان آزاد اطلاعات و احترام به ارزش‌های گوناگون و حتی رو در رو پاسداری کند. (روزنامه همشهری 10 مرداد 1380)

همین‌طور این موضوع در آمریکا در قالب راهبرد «دسترسی به داده‌ها و جمع‌آوری اطلاعات» برای دولت مرکزی مطرح بوده و این موضوع در پیام آل‌گور (1998) و فرمان اجرایی کلینتون، رییس جمهور آمریکا، بدین‌گونه بیان شده است:

«موج تازه امکانات فن‌آوری‌به ما این اجازه را داده است تا به جمع‌آوری، دسترسی، پردازش و نمایش هر آنچه که پیرامون ما است و حجم عظیم اطلاعات مربوط به سیاره خود و داده‌های متنوع محیط زیست و پدیده‌های فرهنگی و اجتماعی بپردازیم. بسیاری از این اطلاعات زمین مرجع بوده و تمامی آنها به بخش‌های ویژه‌ای از سطح زمین مرتبط می‌شوند.»

«اطلاعات جغرافیایی ضرورتی حیاتی برای توسعه پیشرفت‌های اقتصادی است. این توسعه برای بقای نقش خویش در حمایت و نگهداری منابع طبیعی و حفظ محیط زیست متکی بر اطلاعات جغرافیایی است. فن‌آوری مدرن امروز این امکان را برای ما فراهم آورده‌اند تا با توسعه مراحل جمع‌آوری، توزیع و کاربردی ساختن اطلاعات جغرافیایی و داده‌های زمین مرجع به اهداف خویش دست یابیم. مصلحت ملی ایجاب می‌کند تا شاخه اجرایی GIS ملی توسعه یافته و در همکاری با ایالات، دولت‌های محلی و بخش خصوصی در جهت ایجاد زیرساخت‌داده‌های مکانی ملی اقدام کند و با حمایت از بخش‌های خصوصی و دولتی کاربردهای اجرایی داده‌های جغرافیایی نظیر حمل و نقل، توسعه اجتماعی، کشاورزی، مقابله با بلایا و حوادث غیرمترقبه، مدیریت محیط زیست و … فن‌آوری اطلاعات را به منصه ظهور برساند. (ستاد اجرایی ریاست جمهوری 1994)

انباشتگی اطلاعات در دولت‌های مرکزی و حجم تصمیم‌گیری‌ها در محیط GIS بعد از برپایی GIS ملی به حدی بود که سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی را به مثابه یک مخروط شامل:

  • قوانین
  • استانداردها
  • سیاست‌گذاری‌ها
  • شرایط ملی و منطقه‌ای و
  • الگوهای تصمیم‌گیری با لایه‌های متنوع اطلاعاتی

لقب داده که هر چه دسترسی و وجود داده‌های مکانی در آن بیشتر باشد ارزش و مرغوبیت آن نیز به همان نسبت افزایش پیدا می‌کند.

منبع: مرکز اطلاعات جغرافیایی شهر تهران، مهندس سیدمهدی معینی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *