معرفی زیرساختار اطلاعات مکانی (SDI)

اطلاعات مکانی یکی از مهمترین و حساس­ترین عوامل تصمیم­ گیری و به خصوص تصمیم‌گیریهای اجتماعی، اقتصادی و سیاسی در زندگی امروزه می­باشد. به همین دلیل بسیاری ازنیازها، اهداف و فعالیتهای سازمان­های مختلف زمانی امکان­پذیر است که دسترسی به داده­های مکانی مناسب و یکپارچه میسر باشد. این موضوع به خصوص برای برنامه­ریز ی های کلان بسیارحائز اهمیت است.

این موضوع، باعث توسعه زیرساختارهای اطلاعات مکانی ( SDI- Spatial Data Infrastructure )، به عنوان یک بستر توانمندسازی ( Enabling Platform ) در جوامع با اطلاعات مکانی ، در سطوح مختلف شده است. به SDI به عنوان مکانیزم پایدار برای اتصال اطلاعات مکانی کاربران و تولیدکنندگان داده ها به یکدیگر نگریسته می­شود. کاربران اطلاعات مکانی، به طور پیوسته برای نیازهای خود احتیاج به دستیابی و دسترسی سریع به اطلاعات مکانی دارند ، لذا، SDI می­تواند کمک شایانی به ساده­سازی تبادل داده­ها و منابع بین سازمان­های مختلف بکند. با توجه به وجود سطح وسیع داده­های مکانی، ابزارها و تولیدات مرتبط با آنها، توسعه SDI ، به عنوان یک بستر توانمندسازی ، این امکان را به کاربران مختلف می ­دهد تا با یکدیگر همکاری وسیعتری داشته باشند و به نیاز بازار پویا ی کنونی پاسخ بهتری ارائه نمایند .

امروزه اهمیت راه­اندازی زیر ساختارهای اطلاعات مکانی ( SDI ) جهت تسهیل در جمع­آوری ، نگهداری و تبادل اطلاعات مکان مرجع و داده­های مرتبط بیش از پیش مورد توجه واقع شده است. استفاده از SDI به منظور جلوگیری از دوباره کاریها و بالا بردن قابلیتهای نهفته در اطلاعات مکانی و افزایش بهره­وری از سرمایه­گذاری­های انجام شده در جهت دستیابی به اهداف توسعه پایدار در جامعه،لازم و ضرروری است.

مزایای SDI 

مزایای ایجاد و راه اندازی SDI  در یک جامعه را می توان مشتمل بر موارد ذیل دانست:

  • تسهیل در تبادل ، ادغام و بکارگیری اطلاعات مکانی.
  • ایجاد فرصت های شغلی جدید.
  • تسهیل در توسعه بازار اطلاعات و صنعت.
  • ارائه خدمات نوین و بهینه به کاربران با استفاده از فناوری اطلاعات.
  • افزایش امنیت اجتماعی با به کارگیری اطلاعات مکانی در مدیریت بحران.
  • ارائه خدمات بهینه به کاربران با بهره گیری از اطلاعات مکانی و بهره گیری بیشتر از بسترهای توانمندسازی .
  • افزایش منافع اقتصادی،اجتماعی و زیست محیطی حاصل ازسرمایه گذاریهای انجام شده بر روی داده های مکانی موجود توسط سازمانهای مختلف .

عوامل توسعه SDI

مراحل توسعه و ایجاد SDI برای هر کشوری وابسته به تاریخچه تولید اطلاعات مکانی، سطح و نوع اطلاعات مکانی موجود، متولیان آن و نیازهای توسعه­ای کشور است. اما به طور کلی، جنبه­های مختلفی اعم از اجتماعی، قانونی، سازمانی و فنی در توسعه SDI باید مورد نظر قرار گیرند.

sdi1

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *