نمونه گیری و توزیع داده های فضایی – بخش اول

نمونه گیری صحیح در کیفیت درون یابی نقش ویژه ای دارد. روشهای رایج نمونه گیری نمی تواند کاربرد قطعی در درون یابی داشته باشد. زیرا از یک طرف عامل موقعیت مکانی یا توزیع مکانی مطرح است و از طرف دیگر پدیده های جغرافیاییماهیتی متفاوت دارند؛ برای مثال دمای هوا و آلودگی هوا را به یک روش نمی توان نمونه گیری کرد، آلودگی هوا متغیری است که در جهت خاصی گسترش می یابد و تابع متغیرهای مداخله گر مانند جهت باد است. لذا برای نمونه گیری یک داده جغرافیایی پیوسته لازم است بررسی شود که پیوستگی و تغییرات این پدیده تابع چه شرایطی است سپس با توجه به شرایط نمونه گیری انجام شود.

برای مثال پدیده ای مانند بارش را در نظر بگیرید برای نمونه گیری ازاین متغیر لازم است به شرایط مکانی آن توجه شود. اگر مکان مورد نظر در دامنه قرار دارد، ارتفاع زمین می تواند یک متغیر مداخله گر باشد، لذا نمونه ها ضمن دارا بودن توزیع فضایی یکنواخت، پیوستگی ارتفاعی را نیاز دارد.

ارزیابی توزیع داده ها پس از نمونه گیری در انتخاب روش درون یابی کمک می نماید. برای این منظور هیستوگرام نمونه ها ترسیم می شود. شکل زیر هیستوگرام فراوانی نمونه ها را در طبقات مشخص نشان می دهد، برای مثال شکل اخیر توزیع نمونه ها را در 10 طبقه نشان می دهد. این بررسی همچنین موقعیت (Location)، پراکنش (Spread) و شکل (Shape) توزیع نمونه ها را از طریق آماره های توصیفی فراهم می سازد.

05 هیستوگرام نمونه ها

موقعیت نمونه ها، توزیع داده ها را بیان می دارد برای مثال میانگین حسابی (Arithmetic Average) داده ها، اندازه مرکز توزیع را نشان می دهد. در داده های منظم، 50 درصد نمونه ها در پایین تر از میانه و 50 درصد داده ها بالاتر از میانه قرار دارند. چارک (Quartile) اول و چارک سوم به ترتیب 25 و 75 درصد داده ها را نشان می دهند یا به عبارت دیگر 25 درصد داده ها پایین تر از چارک اول قرار دارند و 25 درصد داده ها بالاتر از چارک سوم قرار دارند. چارک بر اساس فرمول ذیل محاسبه می شود.

(i) – 0,5 / N = چارک

در فرمول فوق ( i) معادل ith یا مرتبه نمونه و N تعداد نمونه ها است. انحراف معیار (Standard deviation) می تواند پراکنش نمونه ها را در اطراف میانگین نشان دهد. شکل زیر دو توزیع با دو انحراف معیار متفاوت را نشان می دهد. منحنی کوتاه تر دارای انحراف معیار بیشتر، در نتیجه پراکندگی بیشتری نسبت به منحنی دیگر نشان می دهد.

ضریب چولگی (Skewness) و پخی (kurtosis) شکل توزیع یا تقارن نمونه را بیان می دارد. ضریب چولگی برای توزیع متقارن صفر است. اگر عدم تقارن به سمت داده های بزرگتر باشد، ضریب چولگی مثبت و به سمت داده های کوچکتر، این ضریب منفی است. شکل دوم نمونه هایی با چولگی مثبت را نشان می دهد. ضریب پخی برای توزیع نرمال برابر 3است. این ضریب برای توزیع هایی که پخ تر (leptokurtic) از نرمال، بیشتر از 3 است و برای توزیع های باریک (Platykurtic) کمتر از 3 است. منحنی کوتاهتر در شکل اول دارای ضریب پخی بزرگتر از 3 است.

06 دو توزیع با انحراف معیار های متفاوت

07 منحنی توزیع با چولگی مثبت

 

منبع: کتاب “درآمدی بر سیستم های اطلاعات جغرافیایی”، انتشارات دانشگاه پیام نور

3 نظر

 1. maria

  سلام .Arc Gis من نقشه های Dem رو باز نمی کنه آیا باید گزینه خاصی رو فعال کنم ،قبلاً که با Arc Gis 9.3 کار می کردم این مشکل وجود نداشت ولی حالا که با ورژن ۱۰ کار می کنم این نقشه ها باز نمی شن و این پیغامو میده :
  invalid raster dataset. failed to create raster layer
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنید .

  پاسخ
  1. ادمین

   جای درستی کامنت نزدید و در چند روز آینده این کامنت پاک خواهد شد.
   اگر Dem شما فایلی با پسوند .aux داره این فایل رو حذف کنید و بعد سعی کنید اون رو باز کنید.
   حتما قبلش یه کپی از دیتاتون تهیه کنید.
   مسائلی از این دست را در زیر مجموعه پست های مربوط به مدل رقومی زمین مطرح کنید.

   پاسخ
 2. MoryGIS

  سلام
  دلیلش این است که از فولدر با فونت فارسی استفاده کرده اید.این موضوع شامل تمامی فولدرهای دایرکتوری می شود.

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *