Geodatabase از منظر برنامه نویسی آرک آبجکت (ArcObjects) – بخش اول

مقدمه

ArcGIS محصول تولید شده توسط مؤسسه تحقیقات سیستم های زیست محیطی (ESRI: Environmental Systems Research Institute) است که از یک معماری واحد و مقیاس پذیر بهره می برد. هر سه نگارش نرم افزار ArcGIS (یعنی ArcView، ArcEditor, ArcInfo) از دو برنامه کاربردی ArcCatalog و ArcMap به طور مشترک استفاده می کنند. مدل داده ای Geodatabase و همچنین ArcObjects بنیان دو برنامه رومیزی (desktop) فوق را فراهم آورده و علاوه بر آن، مبنای برنامه نویسان آرک آبجکت (ArcObjects) در نوشتن برنامه های سفارشی در ArcGIS هستند.

در ArcGIS مدل داده ای Geodatabase جایگزین مدل داده ای Georelational شده است که در دو فرمت داده ای قدیمی تر ESRI یعنی Coverage و Shapefile به کار می رفت. تفاوت این دو مدل داده ای با هم در نحوه ذخیره داده های مکانی و توصیفی است. مدل داده ای Georelational داده های مکانی و توصیفی را به صورت جداگانه در یک سیستم مجزا ذخیره می کند: داده های مکانی (“geo”) در فایل های گرافیکی و داده های توصیفی (“relational”) در پایگاه داده رابطه ای. به طور معمول مدل داده ای Georelational از برچسب یا شناسه عارضه (ID) برای اتصال این دو مولفه استفاده می کند. این دو مولفه باید با هم هماهنگ بوده به شکلی که پرس و جو، تجزیه و تحلیل و نمایش آن ها همزمان صورت پذیرد. درمقابل، مدل داده ای Geodatabase داده های مکانی و توصیفی را یکجا در یک سیستم واحد ذخیره سازی می کند که در این حالت داده مکانی در یک فیلد هندسی (=مکانی) قرار می گیرد.

cylindre_geodatabase_1تفاوت مهم و مشخصه دیگر مدل داده ای Geodatabase به کار بردن فن آوری شی-گرا در آن است. فن آوری شی-گرا با عوارض مکانی به مانند یک شی رفتار نموده و عوارض مکانی با نوع مشابه را در یک کلاس گروه بندی می کند. یک کلاس، و به همین ترتیب یک شی از یک کلاس، می تواند شامل propertyها و متدها باشد. property ویژگی ها و مشخصات یک شی را بیان می کند. متد نیز عملی را به وسیله شی انجام می دهد. تیم توسعه ArcGIS هزاران کلاس را به همراه propertyها و متدهای آن ها قبلاً پیاده سازی کرده اند. در نتیجه، هنگامی که ما با ArcCatalog یا ArcMap کار می کنیم در حقیقت با این کلاس ها و propertyها و متدهای آن ها ارتباط برقرار می کنیم.

داده ها در ژئودیتابیس (Geodatabase)

سیستم اطلاعات مکانی (GIS) داده های مکانی را مدیریت می کند. داده های مکانی داده هایی هستند که هم موقعیت مکانی و هم ویژگی های عوارض مکانی که بر روی سطح زمین قرار دارند مانند راه ها، قطعات زمین و پوشش گیاهی را توصیف می کنند. موقعیت عوارض مکانی یا در مختصات جغرافیایی (یعنی طول و عرض جغرافیایی) و یا در مختصات تصویر شده (به طور مثال مختصات در سیستم UTM) اندازه گیری و ارائه می شوند. مشخصات و ویژگی های عوارض مکانی در قالب فیلد های عددی و متنی بیان می شوند. اصلاح داده مکانی (یا داده توصیفی) برای توصیف داده ای که شامل مختصات عوارض مکانی است و اصلاح داده غیرمکانی جهت توصیف داده ای که فقط شامل فیلد های (توصیفی) عوارض مکانی است به کار می رود.GDB_layers

Geodatabase از جداول برای ذخیره هم داده های مکانی و هم داده های غیر مکانی استفاده می کند. از این رو، تشخیص انواع گوناگون جداول اهمیت دارد. هر جدول از سطرها و ستون ها تشکیل یافته است. هر سطر متناظر با یک عارضه و هر ستون یا فیلد نشانگر یک خصیصه (attribute) است. جدولی که داده های مکانی را دربردارد دارای یک فیلد هندسی بوده که آن را از جداولی که فقط شامل داده های غیرمکانی هستند متمایز می کند. بخش های بعدی انواع مختلف داده را ، شامل هر دو نوع مکانی و غیر مکانی، که می توانند در Geodatabase ذخیره شوند شرح می دهند.

3 نظر

 1. بساطی

  سلام
  خسته نباشید
  من دارم رو یه نرم افزار کار میکنم که داده هایی که نرم افزارArcGISپشتیبانی میکنه یا تولید میکنه را باز کنه و در جدول یا پایگاه داده ذخیره کنم.
  تا حالا به سختی تونستم یه کمپیش برم یعنی shapfileها را باز میکنه و حتی روشون میشه زوم کرد ولی اصلا خودم هم نفهمیدم که چکار کردم یه جورایی شانسی بوده
  حالا میخوام نحوه کار arcgisرا بدونم
  که بتونم پیاده کنم
  اصلا پیکسلی می خونه
  همه تصویر را با هم میخونه و… خیلی سوالای دیگه
  خواستم بدونم که آیا شما میتونین کمکم کنین یا کسی را سراغ دارین که کمک کنه
  با تشکر

  پاسخ
  1. ادمین

   سلام و ممنون از نظرتون
   میخواین براساس ArcObjects برنامه نویسی کنین یا یه کامپوننت دیگه؟
   اگه دنبال کامپوننت دیگه هستین که Sharpmap و Mapwindow خوبن.
   نحوه کار Arc GIS توی چه قسمتی؟
   اگه نیاز به مشاوره عملی دارین یه سر به صفحه “تدریس و مشاوره” بزنین و اطلاعات اون رو بخونین.
   موفق باشید.

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *