کتابخانه ها و APIهای متن باز در GIS – بخش چهارم (GeoTools و GMT)

GeoTools

GeoTools یک کتابخانه نوشته شده با زبان Java تحت مجوز LGPL است. در هسته این کتابخانه از JTS به عنوان پیاده سازی ساختار سلسله مراتبی اشیاء مکانی و عملیات تعریف شده بر روی آن ها مطابق با استاندارد OGC SFS استفاده شده است. این کتابخانه همچنین استاندارد “خدمات تبدیل مختصات” (Coordinate Transformation Services) جهت کار با سیستم های مرجع مختصات، استاندارد SLD جهت نمادپردازی (Symbolizing) و شیوه بندی (Styling) و استاندارد “رمزگذاری فیلتر” (Filter Encoding) جهت فیترکردن عوارض مکانی مشخص شده توسط OGC را پیاده سازی می نماید.

علاوه بر این GeoTools از دو renderer استفاده می نماید: LiteRenderer که یک renderer بدون وضعیت (Stateless) است و J2D که یک renderer با وضعیت (Stateful) است. همچنین پشتیبانی از گرید از طریق JAI API (Java Advanced Imaging) و امکانات کار با گراف و شبکه نیز فراهم شده است. جدول زیر فرمت های مختلف قابل استفاده با GeoTools را نشان می دهد.

نکته ممتاز GeoTools طراحی پیمانه ای (Modular design) آن است که اجازه می دهد فرآیند توسعه به راحتی ادامه یابد. این کتابخانه در نرم افزارهای uDig و GeoServer به کار رفته است.

فرمت های پشتیبانی شده در GeoTools

فرمت برداری ESRI Shapefile, , WFS, PostGIS, Oracle Spatial, ArcSDE, MySQL, GeoMedia, Tiger, VPF
فرمت رستری ArcGrid, GeoTIFF, Images georeferenced with a world file, WMS, GTopo30

GMT

GMT (Generic Mapping Tools) مجموعه ای از ابزار نوشته شده با زبان C جهت کار با داده های 1، 2 و 3 بعدی است. این مجموعه توسط Paul Wessel و Walter H. F. Smith طراحی و نگهداری شده و تحت مجوز GPL انتشار می یابد. هرچند که GMT یک بسته خط-فرمان برای سیستم عامل های ویندوز، لینوکس، یونیکس، OS/2 و MacOS می باشد، ابزارهای گرافیکی نیز برای استفاده کاربران مانند iGMT و Win4GMT موجود است.

مجموعه GMT شامل ابزارهایی برای فیلترکردن، ترسیم، نمونه برداری داده های 1 و 2 بعدی، Gridding، تصویر و تبدیل مختصات، استخراج زیر مجموعه ای از داده ها، تجزیه و تحلیل روند و رنگ امیزی خروجی می باشد. در این مجموعه فرمت های ASCII و باینری برای ورود و خروج اعداد، فرمت PostScript و EPS (Encapsulated PostScript) برای ترسیم های گرافیکی و جهت داده های Grid به طور پیش فرض فرمت netCDF (به همراه فرمت های دیگری مانند فرمت SUN raster file و فرمت نرم افزار Surfer) قابل استفاده است. GMT امکان استفاده از بسیاری از سیستم تصویرهای استوانه ای، مخروطی، آزیموتی و … را میسر می سازد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *