کتابخانه ها و APIهای متن باز در GIS – بخش پنجم (TerraLib و pgRouting)

TerraLib

TerraLib یک کتابخانه GIS با هدف فراهم کردن یک مبنای تولید نقشه برای برنامه های کاربردی GIS در مقیاس بزرگ است. این کتابخانه تحت مجوز LGPL منتشر شده، به زبان C++ توسعه یافته و توسط INPE نگهداری و توسعه می یابد. TerraLib منبع داده ها را از مقصد داده ها با ارائه مفاهیم متقابل جدا می سازد: پایگاه داده، لایه، نمایش، دید، زمینه و Visual که سه مفهوم اول مربوط به منبع داده و سه تای بعد مفاهیم متناظر در مقصد داده ها هستند. شکل زیر معماری TerraLib را نسان می دهد.

01

معماری TerraLib

TerraLib از استاندارد OGC SFS پیروی می کند در حالی که امکانات بیشتری از جمله پشتیبانی از داده های رستر را مهیا می سازد. این کتابخانه همچنین دارای راه اندازهایی (Driver) برای دسترسی به Oracle، MySQL، PostgreSQL (به همراه PostGIS) و … است. ویژگی ممتاز این کتابخانه فراهم آوردن نوع داده زمانمند (Spatio-temporal data type) شامل رویدادها (Events)، اشیاء متحرک (Moving objects) و اشیاء متغیر (Evolving objects) است. در حالی که آنالیزهای آماری پایه در خود کتابخانه تعبیه شده است، این امکان موجود است که با اتصال به زبان برنامه نویسی آماری R از آنالیزهای پیچیده تر آماری نیز بهره گرفت. همچنین، این کتابخانه عملیاتی را برای کار با فضاهای سلولی (Cell spaces) افزوده است.

بر اساس TerraLib دو ابزار گرافیکی TerraView و TerraAmazon طراحی شده است. همچنین TerraPHP بسته الحاقی است که امکان استفاده از این کتابخانه در زبان PHP جهت کاربردهای وب را در اختیار قرار می دهد.

pgRouting

pgRouting با هدف افزودن قابلیت های مسیریابی به پایگاه داده مکانی PostGIS توسط Orkney Inc. تحت مجوز GPL توسعه داده شده است. pgRouting شامل مجموعه توابع و نوع های نوشته شده به زبان SQL به همراه کتابخانه هایی به زبان C++ است. آنالیز یافتن کوتاهترین مسیر از طریق سه الگوریتم دیکسترا (Dijkstra)، A* و Shooting*، آنالیز مسئله فروشنده دوره گرد (Traveling Salesman Problem (TSP)) و محاسبه مسافت رانندگی (Driving distance calculation) در این کتابخانه فراهم شده است.

عملکرد این کتابخانه به سادگی با به کاربردن توابع مربوطه در عبارات پرس و جوی SQL قابل دسترسی است. نتیجه این پرس و جو قابل ترکیب با جداول پایه مکانی از شبکه مورد استفاده بوده تا یک نمایش از آن حاصل شود. سپس این نتیجه می تواند توسط نرم افزارهایی که از PostGIS به عنوان منبع داده استفاده می کنند نمایش داده شود؛ به طور مثال توسط UMN MapServer بر روی وب ارائه شده یا در نرم افزار رومیزی QGIS به نمایش در آید.

pgRouting به کتابخانه BGL (Boost Graph Library) برای کار با گراف، کتابخانه GAUL (Genetic Algorithm Utility Library) جهت حل مسئله فروشنده دوره گرد و کتابخانه CGAL (Computationals Geometry Algorithms Library) برای محاسبه مسافت رانندگی نیازمند است.

2 نظر

  1. behnam

    با سلام و خسته نباشید خدمت ادمین عزیز
    اگه میشه یکم بیشتر در باره pgrouting توضیح میدین و اینکه کجا میتونم در باره این قسمت بیشتر بخونم چون موضوع پایان نامه من به اسن بخش خیلی وابسته هستش اگه راهنمایی بفرمایید ممنون میشم.

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *