کار با جدول اطلاعات توصیفی در نرم افزار Autocad Map 3D

نحوه ساخت جدول اطلاعات توصیفی در نرم افزار اتودسک مپ

پس از باز شدن فایل نقشه با استفاده از منو ObjectMap و نوار ابزار ObjectData آیکن گزینه DefineObjectData را انتخاب می نماییم.

01

با باز شدن پنجره DefineObjectData کلید NewTable را می زنیم.

02

با باز شدن پنجره Define New Object Data Table نامی را برای جدول اطلاعات توصیفی انتخاب می نماییم.بایستی توجه داشت که نام انتخاب شده بایستی با حروف انگلیسی بوده و از کارکترهای فاصله و… استفاده ننمود.

03

در اینجا به طور مثال ساخت جدول برای شبکه توزیع مد نظر می باشد، پس نام GasNetwork را برای آن انتخاب نموده و اطلاعات توصیفی نظیر فیلدهای قطر لوله، شماره خط،‌ تاریخ اجرا، نام منطقه و ناحیه گازرسانی، نام شهر و … را وارد می نماییم. بایستی توجه داشت در صورتی که فیلدها عددی بوده نوع Integer و در صورت که حرف و توصیف می باشد Character انتخاب گردد جهت اضافه نمودن نام فیلدها بعد از ورود نام فیلد، نشانگر موس را بر روی جدول توضیحات برده و سپس کلید Add می زنیم و پس از اتمام ساخت فیلدهای توصیفی کلید OK را می فشاریم.

04

نحوه نسبت دادن جدول اطلاعات توصیفی به عوارض در Autocad Map 3D

از نوار ابزار گزینه ObjectMap را انتخاب نموده سپس آیکن Attach/Detach را کلیک می نماییم.

05

با بازشدن پنجره گزینه AttachObject را انتخاب و به عوارض مورد نظر نسبت می دهیم. بدیهی است بایستی توجه داشت که اطلاعات جدول را فقط به عوارض مربوطه اختصاص داده و جهت از بین بردن جدول نسبت داده به عوارض از گزینه Dettach استفاده نمود.

06

جهت تکمیل اطلاعات توصیفی عوارض با استفاده از جدول خصوصیات عوارض در قسمت OD اطلاعات توصیفی عارضه انتخاب شده را تکمیل می نماییم.

07

 

 

نویسنده: مهدی جعفری ندوشن

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *