نحوه گرفتن خروجی Shapefile در نرم افزار Autocad Map

جهت خروجی گرفتن از عوارض بایستی در نظر داشت که هر دسته از عوارض بایستی مشخص(نقطه های،خطی و سطحی) و ماهیت آنها مشخص و بصورت یکپارچه به همراه اطلاعات توصیفی خروجی گرفته شود.

جهت این امر بر روی ابزار Feauture Map و آیکن Export Map File کلیک می نماییم.

42

در ادامه مکان ذخیره سازی و فرمت شیپ فایل به همراه نامی برای آن انتخاب می نماییم.

43

در ادامه با تعیین نوع عارضه و مشخص نمودن لایه های مورد نظر اقدام می نماییم. در صورتی که از عوارض سطحی توپولوژی ساخته باشیم می توان با انتخاب نام آن در قسمت Select Polygon Topology Export انتخاب نمود.

44

در قسمت برگه بعدی این پنجره یعنی Tab Data می توان اطلاعات توصیفی عوارض را نیز به عارضه نسبت داد.این عوارض شامل جدول خصوصیات عوارض(مانند طول، مختصات، رنگ و …) ، جدولهای توصیفی عوارض ساخته شده که به عارضه ها نسبت داده شده است و جدول لینک تمپلت (جداول توصیفی بانکهای خارجی که به عارضه ها نسبت داده شده و اطلاعات توصیفی بلوکها می باشد انتخاب نمود.

45

در برگه بعدی نسبت به تعیین سیستم بیضوی نقشه و یا تغییر آن اقدام نمود.و با کلیک برروی گزینه OK خروجی گرفت.

نحوه ذخیره سازی اطلاعات در ژئودیتابیس و انواع پایگاه داده

در نسخه جدید نرم افزار AutoCAD 3D Map 2011 امکان ذخیره سازی نقشه در انواع پایگاه داده میسر می باشد. در این ورژن امکان ذخیره سازی اطلاعات در ArcSDE نیز وجود داشته و امکان اضافه نمودن تصاویر هوایی و عکسهای ماهواره ای بصورت Geotif نیز محیا می باشد.از دیگر امکانات اتصال به WMS یا همان Web Map Server می باشد.جهت استفاده از این امکانات بر روی آیکن Connect از نوار ابزار Home کلیک می نماییم.

46

جهت اتصال به پایگاه داده بایستی از قبل این پایگاه داده بر روی سیستم نصب و یا بر روی سروری نصب شده باشد و با ایجاد سطح دسترسی و … امکان اتصال و ذخیره سازی و فراخوانی اطلاعات محیا گردد.

در پایگاه داده Oracle که یکی از قویترن پایگاه داده می باشد امکان ذخیره سازی تمامی تغییرات و حتی زمان آنها وجود داشته است که جهت سهولت استفاده بایستی نرم افزار واسطی بین نرم افزار اتوکد و پایگاه داده تهیه و اطلاعات بصورت همزمان توسط چند کاربر و با سطح دسترسی مشخص و ذخیره سازی تمامی تغییرات میسر گردد. ضمناً کنسرسیوم و استانداردی به عنوان OGC وجود دارد که شرکتهای مختلفی نظیر AutoDesk,Esri,Orasel,… عضو آن می باشند بر اساس این استاندارد اطلاعات ذخیره شده در ژئودیتابیس توسط نرم افزارهای مختلف قابلیت فراخوانی و استفاده را دارد.

نویسنده: مهدی جعفری ندوشن

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *