آشنایی با محیط آرک مپ ۱۰٫۱ (Arc Map 10.1)

Arc map یکی از زیرمجموعه های بسیار کاربردی و اساسی مجموعه نرمافزار Arc GIS for Desktop است که به ما اجازه نقشه سازی، ویرایش، نمادگذاری، تجزیه و تحلیل، مدیریت دادهها و خروجی گیری از دادهها و عوارض دو بعدی موجود به طرق مختلف و با اشکال متنوعی همچون نمودار، گزارش، چارت و نقشه در محیط کاری نرم افزار را میدهد برای دسترسی به Arc Map میتوان از مسیر Start/All Programs/Arc GIS/Arc Map 10.1 استفاده کرد. توصیه میشود برای سهولت دسترسی به نرم افزار آنرا به صفحه دسکتاپ بفرستید. بصورت:

01 thumb3 آشنایی با محیط آرک مپ 10.1 (Arc Map 10.1)

در هنگام بالا آمدن نرمافزار Arc Map پنجره محاورهای به شکل زیر باز میشود که به کاربران امکان انتخاب محیط کاری مورد نظر را میدهد.02 thumb2 آشنایی با محیط آرک مپ 10.1 (Arc Map 10.1)

1- با فشردن Brows for more… در زیرمنوی Existing Map پنجره Open Arc Map Document باز میشودکه در این پنجره میتوان به مسیر ذخیره پروژه های موجود رفته و آنها را به محیط Arc Map فراخوانی کرد.03 thumb2 آشنایی با محیط آرک مپ 10.1 (Arc Map 10.1)

2- با انتخاب My Templates از زیر منوی New Maps و Ok کردن صفحهای جدید و خالی باز میشود.

3- برای جلوگیری از باز شدن جعبه محاورهای نرمافزار با هر بالا آمدن Arc Mapمیتوان تیک گزینه مشخص شده در بخش سوم را گذاشته و Ok کرد. همچنین گزینههای دیگر موجود در پنجرهی محاورهای نیز الگوهای استاندارد اندازه صفحات برای خروجی گرفتن و طرحهای (Layout) آماده خروجی را در اختیار کاربران قرار میدهد.

محیط کاری Arc Map دارای اجزای مختلفی است که با توجه به شکل زیر توضیح داده خواهد شد.04 thumb1 آشنایی با محیط آرک مپ 10.1 (Arc Map 10.1)

1- منوی اصلی (Main menu) که همانند همه نرم افزارهای دیگر شرکتهای مختلف میباشد.

2- منوی استاندارد و Tools که بصورت خودکار بعد از نصب نرم افزار به محیط کاری اضافه میشود.

3- جدول محتوا (Table of Contents) ؛ که لیست نقشههای موجود در محیط کاری Arc Map را به نمایش میگذارد و برای کار با محتوای نقشهها کاربرد دارد.

4- دکمه های تبدیل کننده محیط کاری نرمافزار بین صفحه نمایش (Data View) و صفحه طرح (Layout View) .

5-Coordinate View یا نمایشگر مختصات نقشه در این بخش است.

6- میانبر Arc Catalog و موتور جستجوی نرمافزار که صفحه مربوط به هر کدام با نگه داشتن نشانگر ماوس بر روی هر کدام باز میشود در این قسمت قرار دارند.

7- صفحه نمایش که محیط کاری نرم افزار محسوب میشود.

منبع: کتاب “آموزش مقدماتی و کاربردی نرم افزار ArcGIS 10.1″، ابراهیم فیروزی

4 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش پاسخ پزشکی مرکز مشاوره اروميه