آشنایی با محیط آرک مپ ۱۰٫۱ (Arc Map 10.1)

Arc map یکی از زیرمجموعه های بسیار کاربردی و اساسی مجموعه نرمافزار Arc GIS for Desktop است که به ما اجازه نقشه سازی، ویرایش، نمادگذاری، تجزیه و تحلیل، مدیریت دادهها و خروجی گیری از دادهها و عوارض دو بعدی موجود به طرق مختلف و با اشکال متنوعی همچون نمودار، گزارش، چارت و نقشه در محیط کاری نرم افزار را میدهد برای دسترسی به Arc Map میتوان از مسیر Start/All Programs/Arc GIS/Arc Map 10.1 استفاده کرد. توصیه میشود برای سهولت دسترسی به نرم افزار آنرا به صفحه دسکتاپ بفرستید. بصورت:

01

در هنگام بالا آمدن نرمافزار Arc Map پنجره محاورهای به شکل زیر باز میشود که به کاربران امکان انتخاب محیط کاری مورد نظر را میدهد.02

1- با فشردن Brows for more… در زیرمنوی Existing Map پنجره Open Arc Map Document باز میشودکه در این پنجره میتوان به مسیر ذخیره پروژه های موجود رفته و آنها را به محیط Arc Map فراخوانی کرد.03

2- با انتخاب My Templates از زیر منوی New Maps و Ok کردن صفحهای جدید و خالی باز میشود.

3- برای جلوگیری از باز شدن جعبه محاورهای نرمافزار با هر بالا آمدن Arc Mapمیتوان تیک گزینه مشخص شده در بخش سوم را گذاشته و Ok کرد. همچنین گزینههای دیگر موجود در پنجرهی محاورهای نیز الگوهای استاندارد اندازه صفحات برای خروجی گرفتن و طرحهای (Layout) آماده خروجی را در اختیار کاربران قرار میدهد.

محیط کاری Arc Map دارای اجزای مختلفی است که با توجه به شکل زیر توضیح داده خواهد شد.04

1- منوی اصلی (Main menu) که همانند همه نرم افزارهای دیگر شرکتهای مختلف میباشد.

2- منوی استاندارد و Tools که بصورت خودکار بعد از نصب نرم افزار به محیط کاری اضافه میشود.

3- جدول محتوا (Table of Contents) ؛ که لیست نقشههای موجود در محیط کاری Arc Map را به نمایش میگذارد و برای کار با محتوای نقشهها کاربرد دارد.

4- دکمه های تبدیل کننده محیط کاری نرمافزار بین صفحه نمایش (Data View) و صفحه طرح (Layout View) .

5-Coordinate View یا نمایشگر مختصات نقشه در این بخش است.

6- میانبر Arc Catalog و موتور جستجوی نرمافزار که صفحه مربوط به هر کدام با نگه داشتن نشانگر ماوس بر روی هر کدام باز میشود در این قسمت قرار دارند.

7- صفحه نمایش که محیط کاری نرم افزار محسوب میشود.

منبع: کتاب “آموزش مقدماتی و کاربردی نرم افزار ArcGIS 10.1″، ابراهیم فیروزی

4 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *