آشنایی با محیط Arc Scene- بخش اول

مقدمه

Arc Scene محیطی را برای نمایش سه بعدی عوارض در اختیار کاربران قرار میدهد که این عوارض میتوانند از نوع لایه های برداری یا رستری باشند. لایه های برداری بیشتر جهت سه بعدی سازی عوارض انسان ساخت )شهر و امثال آن( و لایه های رستری (DEM & TIN) نیز به منظور نمایش سه بعدی عوارض طبیعی بکار میرود. محیط نرم افزار کاربران را قادر میسازد ضمن سه بعدی سازی لایه ها و عوارض موجود در آنها، به ویرایش عوراض سه بعدی و تهیه انیمیشن از آنها نیز بپردازند.

جهت فراخوانی این نرم افزار میتوانید از مسیر Start/ All Program/Arc GIS/Arc Scene اقدام نمایید. با باز شدن نرم افزار و اضافه کردن داده به محیط آن مشاهده میفرمایید که این نرم افزار دید قائمی را به کاربران می دهد.

نکته: لایه ها در اولین فراخوانی بصورت دوبعدی درون نرم افزار نمایش می یابد و کاربران با اعمال تغییراتی آنها را به عوراض سه بعدی تبدیل میکنند.

01

آشنایی با اجزای منوی Tools نرم افزار

02

clip_image002 Navigate: با انتخاب این ابزار، شکل نشانگر ماوس بصورت clip_image004 در خواهد آمد که با استفاده از آن کاربران میتوانند با چپ کلیک کردن و پایین نگه داشتن کلید ماوس عوارض را گرفته و آنها را جابجا کرده و یا تغییر جهت دهند.

clip_image006 Fly : با انتخاب این ابزار نشانگر ماوس به حالت clip_image008 و با چپ کلیک کردن به صورت clip_image010 در میآید. این ابزار به منظور پرواز در بین عوارض سه بعدی، بکار میرود. همچنین کاربران میتوانند از پرواز خود انیمیشن درست کرده و از آنها به فرمتهای چندرسانه ای خروجی بگیرند.

Center on Target : با انتخاب این ابزار و کلیک بر روی هر منطقه از لایه آن منطقه در مرکز صفحه نمایش قرار میگیرد.

Zoom to Target : با انتخاب این آیکون و کلیک بر روی هر منطقه از لایه آن منطقه بعنوان هدف بزرگنمایی میشود.

Set Observer : با انتخاب این آیکون و کلیک بر روی هر نقطه از لایه نرم افزار آن نقطه را بعنوان محل استقرار ناظر قرار میگیرد و بلافاصله شعاع دید ناظر را به نمایش میگذارد.

منبع: کتاب “آموزش مقدماتی و کاربردی نرم افزار ArcGIS 10.1″، ابراهیم فیروزی

ترتیبی که سایت تخصصی جی.آی.اس برای مطالعه سری نرم افزار ArcScene پیشنهاد می کند:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *