آشنایی با محیط ArcScene – بخش سوم (نمایش سه بعدی)

سه بعدی سازی عوارض نقطه ای

شرکت سازنده نرم افزار Arc GIS ، برای تامین نیاز کاربران در جهت سه بعدی سازی عوارض نقطه ای به طراحی و اضافه کردن چندین پارامتر از جمله درخت، اتومبیل، مبلمان شهری و سایر عوارض در لیست نمادهای نرم افزار اقدام نموده است که کاربران به فراخور نیازمندیهای خود میتوانند از استایل های موجود استفاده نمایند. پس به منظور سه بعدی سازی درختان موجود در فضای سبز پروژه موجود بر روی لایه tree دوبل کلیک نموده و در پنجره باز شده به سربرگ Symbology بروید. در پنجره مذکور به ترتیب شماره گذاری بر روی آیکونهای مشخص شده کلیک نمایید تا پنجره Style References باز شود و در پنجره مذکور استایل مربوط به درختان سه بعدی را فعال کرده و پنجره را Ok کنید.

04

بعد از اضافه شده عوارض سه بعدی، در پنجرهی Symbol Selector یکی از درختان سه بعدی را انتخاب کرده و بعد از تنظیم رنگ و اندازه مورد نظر تمام پنجرهها را Ok نمایید. ) اندازه عوارض سه بعدی بر اساس واحد اندازه گیری نقشه که در اینجا واحد متریک است تعیین میشود.(

05

به منظور سه بعدی سازی مبلمان موجود در فضای سبز)صندلیها و چراغهای روشنایی( تنظیمات را به ترتیب مراحل فوق انجام داده و در پنجرهی Style References گزینه 3D Street Furniture را فعال کنید.

06

در پنجره Symbol Selector نیز صندلی و چراغهای مورد نظر را انتخاب کرده و پنجره ها را جهت انجام سه بعدی سازی Ok نمایید.

07

برای سه بعدی سازی صندلیهای موجود نیز از بین 3D Street Furniture طرح دلخواه خود را انتخاب کرده و بعد از اعمال تنظیمات مورد نظر پنجرهها را Ok نمایید.

08

جهت سه بعدی سازی اتومبیلها نیز از بین استایل های موجود 3D Vehicle را فعال کرده و در پنجره Symbol Selector از بین وسایل نقلیه سه بعدی وسیله مورد نظر خود را انتخاب کرده و Ok کنید.

09

برای ویرایش عوارض موجود نیز میتوان از ابزار 3D Editor استفاده نمود.

منبع: کتاب “آموزش مقدماتی و کاربردی نرم افزار ArcGIS 10.1″، ابراهیم فیروزی

ترتیبی که سایت تخصصی جی.آی.اس برای مطالعه سری نرم افزار ArcScene پیشنهاد می کند:

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *