آشنایی با Arc Catalog – بخش اول

مقدمه

Arc Catalog یکی از نرم افزارهای مجموعه نرم افزاری Arc GIS است که قابلیت مدیریت داده ها، ایجاد لایه های جدید (Shapefile) ، حذف و انتقال آنها، تغییر مختصات لایه ها، تبدیل انواع فرمت های Cad به فرمت های سازگار با GIS ، ایجاد پایگاه داده، ساخت توپولوژی و سایر کاربردها که به فراخور مباحث در بخشهای مطرح خواهد شد را داراست. برای دسترسی به محیط کاری Arc Catalog از مسیر Start/All Program/Arc GIS ، اقدام نمایید.

01 thumb آشنایی با Arc Catalog  بخش اول

با طی مراحل فوق و کلیک بر رویclip image002 thumb4 آشنایی با Arc Catalog  بخش اول شاهد باز شدن پنجره ای به شکل زیر خواهید بود که اجزای تشکیل دهنده آن عبارتند از:

02 thumb آشنایی با Arc Catalog  بخش اول

آشنایی با Standard menu

03 thumb آشنایی با Arc Catalog  بخش اول

Up One Level clip image004 thumb2 آشنایی با Arc Catalog  بخش اول: در مواقعی که مسیرهای معرفی شده به نرم افزار را مرور می کنید با استفاده از این گزینه میتوانید به مسیر بالاتر بروید. مثلا اگر در درایو F/ به پوشه Book Layer رفته باشید با کلیک این آیکون به درایو F/ بر میگردید.

Connect to Folder clip image006 thumb2 آشنایی با Arc Catalog  بخش اول : جهت معرفی مسیر داده ها و اضافه کردن مسیر به زیر مجموعه Folder Connections در بخش Catalog Tree بکار میرود.

Disconnect Folder clip image008 thumb2 آشنایی با Arc Catalog  بخش اول : با کمک این ابزار میتوانید مسیرهای معرفی شده قبلی را از بخش Folder Connections حذف کنید. برای این اقدام مسیر را انتخاب و دکمه مذکور را کلیک نمایید.

clip image010 thumb آشنایی با Arc Catalog  بخش اول آیکونهای Copy, Paste و Delete به منظور کپی، جانمایی و حذف لایه ها و پوشه ها بکار میروند.

clip image012 thumb آشنایی با Arc Catalog  بخش اول این چهار آیکون نیز به منظور تنظیم نحوهی نمایش فایلها و پوشه های موجود در Content List مورد استفاده قرار میگیرند.

clip image014 thumb آشنایی با Arc Catalog  بخش اول به منظور فراخوانی Arc Map بکار میرود.

Catalog Tree clip image016 thumb آشنایی با Arc Catalog  بخش اول : در مواقع خاصی که کاربر Catalog Tree را از محیط Arc Catalog حذف کرده باشد با استفاده از این آیکون میتواند دوباره آنرا به محیط اضافه نماید.

Searchclip image018 thumb آشنایی با Arc Catalog  بخش اول : این آیکون جهت فراخوانی موتور جستجوی نرم افزار بکار میرود.

Arc Toolboxclip image020 thumb آشنایی با Arc Catalog  بخش اول : از این آیکون به منظور اضافه نمودن جعبه ابزار نرم افزار به محیط Arc Catalog استفاده میشود.

Pythonclip image022 thumb آشنایی با Arc Catalog  بخش اول : این آیکون جهت فراخوانی پنجرهی برنامهنویسی Python بکار می رود.

Model Builderclip image024 thumb آشنایی با Arc Catalog  بخش اول : پنجره مدلسازی نرم افزار را فراخوانی میکند.

منبع: کتاب “آموزش مقدماتی و کاربردی نرم افزار ArcGIS 10.1″، ابراهیم فیروزی

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش پاسخ پزشکی مرکز مشاوره اروميه