آشنایی با Arc Catalog – بخش اول

مقدمه

Arc Catalog یکی از نرم افزارهای مجموعه نرم افزاری Arc GIS است که قابلیت مدیریت داده ها، ایجاد لایه های جدید (Shapefile) ، حذف و انتقال آنها، تغییر مختصات لایه ها، تبدیل انواع فرمت های Cad به فرمت های سازگار با GIS ، ایجاد پایگاه داده، ساخت توپولوژی و سایر کاربردها که به فراخور مباحث در بخشهای مطرح خواهد شد را داراست. برای دسترسی به محیط کاری Arc Catalog از مسیر Start/All Program/Arc GIS ، اقدام نمایید.

01

با طی مراحل فوق و کلیک بر رویclip_image002 شاهد باز شدن پنجره ای به شکل زیر خواهید بود که اجزای تشکیل دهنده آن عبارتند از:

02

آشنایی با Standard menu

03

Up One Level clip_image004: در مواقعی که مسیرهای معرفی شده به نرم افزار را مرور می کنید با استفاده از این گزینه میتوانید به مسیر بالاتر بروید. مثلا اگر در درایو F/ به پوشه Book Layer رفته باشید با کلیک این آیکون به درایو F/ بر میگردید.

Connect to Folder clip_image006 : جهت معرفی مسیر داده ها و اضافه کردن مسیر به زیر مجموعه Folder Connections در بخش Catalog Tree بکار میرود.

Disconnect Folder clip_image008 : با کمک این ابزار میتوانید مسیرهای معرفی شده قبلی را از بخش Folder Connections حذف کنید. برای این اقدام مسیر را انتخاب و دکمه مذکور را کلیک نمایید.

clip_image010 آیکونهای Copy, Paste و Delete به منظور کپی، جانمایی و حذف لایه ها و پوشه ها بکار میروند.

clip_image012 این چهار آیکون نیز به منظور تنظیم نحوهی نمایش فایلها و پوشه های موجود در Content List مورد استفاده قرار میگیرند.

clip_image014 به منظور فراخوانی Arc Map بکار میرود.

Catalog Tree clip_image016 : در مواقع خاصی که کاربر Catalog Tree را از محیط Arc Catalog حذف کرده باشد با استفاده از این آیکون میتواند دوباره آنرا به محیط اضافه نماید.

Searchclip_image018 : این آیکون جهت فراخوانی موتور جستجوی نرم افزار بکار میرود.

Arc Toolboxclip_image020 : از این آیکون به منظور اضافه نمودن جعبه ابزار نرم افزار به محیط Arc Catalog استفاده میشود.

Pythonclip_image022 : این آیکون جهت فراخوانی پنجرهی برنامهنویسی Python بکار می رود.

Model Builderclip_image024 : پنجره مدلسازی نرم افزار را فراخوانی میکند.

منبع: کتاب “آموزش مقدماتی و کاربردی نرم افزار ArcGIS 10.1″، ابراهیم فیروزی

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *