آموزش ابزارهای ۳D Analyst در آرک جی آی اس- بخش ۱۲

ابزار  Contour List

این ابزار همانند ابزار قبلی برای تهیه منحنی میزان به کار میرود ولی در این روش میتوان فقط منحنی های میزان مورد نظر را با هر ارتفاعی که دارند،استخراج کرد.در واقع در این روش نرم افزار با توجه به ارتفاع اعداد مورد نظر ما درون یابی کرده و منحنی های میزان را تهیه میکند.

لایه رستری موردنظر را باز کنید.جعبه ابزار Contour List را از مسیر : Arc Toolbox/3D Analyst tools/ Raster Surface باز کنید.لایه رستری را در پنجره Input Raster وارد کنید و در پنجره بعدی مسیر ذخیره آن را تعیین کنید.در قسمت values Contour ارتفاع خطوط مورد نظر وارد میشود.در این پروژه میخواهیم برای سطوحی که دارای ارتفاع 1320-1760-2260-2730-2845-3330-3470-3720 هستند منحنی میزان تولید کنیم.این اعداد را تک تک در این پنجره وارد کرده و با زدن علامت + به پایین هدایت کنید و OK کنید.

56

ابزار Point Observer

به کمک این ابزار میتوان با مشخص کردن یک مکان با عارضه نقطه ای، بر روی یک مدل ارتفاعی رستری،مناطقی که قابل روئت و غیر قایل روئت ما قرار میگیرند را مشخص کرد.

62

جعبه ابزار را از مسیر : Arc Toolbox/3D Analyst tools/ Raster Surface باز کنید.لایه رستری خود را باز کنید.لایه نقطه ای موردنظر را که محل استقرار دیدبان این منطقه است را در پنجره point observer feature Input وارد کنید و محل ذخیره فایل خروجی را مشخص کنید.در آخر OK کنید.

63

ترتیبی که سایت تخصصی جی.آی.اس برای مطالعه سری جعبه ابزار 3D Analyst پیشنهاد می کند:

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *