آموزش ابزارهای ۳D Analyst در ArcGIS – بخش دوم

2 – Multipatch Footprint

این ابزار جهت تبدیل لایه های Shapefile از نوع Multipatch به همان لایه از نوع Polygon استفاده میشود.لایه موردنظر را در Arc map باز کنید.جعبه ابزار Multipatch Footprint را از مسیر : Multipatch Footprint/Arc Toolbox/3D Analysis tools/Conversion انتخاب کنید.کافیست فقط لایه ورودی و نام و محل ذخیره را تعین کنید.

05

مشاهده می‌کنید لایه ای با خاصیت Polygone ساخته میشود.

06

اگر آدرس محل ذخیره را کنار لایه قبلی داده باشیداز محیطArc Catalog به مسیر ذخیره بروید تا بهتر متوجه شوید.

07

3 – ASCII 3D to Feature

این ابزار دقیقا عکس ابزار Feature class Z to ASCII عمل میکند به این صورت که بعد از وارد کردن فایل نوشتاری txt که دارای مختصات X و Y و Z است عارضه با فرمت Shp ساخته خواهد شد.ابتدا از مسیر From File/Arc Toolbox/3D Analys tools/Conversion جعبه ابزارASCII 3D to Feature را باز کنید.از پنجره Browse for به مسیر لایه موردنظر خود رفته و فایل موردنظر را open کنید.(در این قسمت همزمان میتوانید چند فایل را با هم اضافه کنید.)در گزینه بعدی که بسیار مهم است نوع فرمت فایل ورودی مشخص میشود.اگر فایل،مختصات چند عارضه در یک txt باشد از فرمت GENERATE و در غیر این صورت از فرمت XYZ استفاده میکنیم.

08

فرمت GENERATE

09

فرمت XYZ

سپس محل ذخیره را مشخص کنید.در قسمت Output Feature class type نوع نمایش مختصات بعد از تبدیل مشخص میشود که توصیه میشود در صورت عدم آگاهی از شکل و نوع پراکندگی نقاط نوع فرمت را Point یا Polyline قرار دهید.

10

4 – Raster Domain

از این ابزار جهت مشخص کردن مرز و محدوده فایل رستری و تبدیل آن به Polygon یا Polyline استفاده میشود. فایل های رستری که دارای ارزش پیکسلی باشند یعنی به ازای هر پیکسل در جدول Attributes آن ارزش عددی وجود داشته باشد مورد استفاده قرار میگیرند.بنابراین همه فایل های رستری مثل jpg و jpeg و ……. که هنوز ارزش دهی پیکسلی به خود نگرفته اند را نمتوان در Input این ابزار معرفی کرد. در ابزار های بعدی طریقه ساخت و ارزش دهی پیکسلی معرفی خواهد شد.از مسیر : From Raster// Arc Toolbox/3D Analys tools/Conversion روی ابزار Raster Domain کلیک کنید تا پنجره آن باز شود در قسمت Input Raster لایه موردنظر را add کنید.

11

در پنجره پایینی مسیر محل ذخیره و در قسمت بعد نوع یا شکل خروجی Line یا Polygone بودن آن را تعیین میکنیم.در انتها لایه ای با فرمت Shapefile ساخته میشود که مرز محدوده فایل رستری را نشان میدهد.

12

raster

13

line

14

polygon

ترتیبی که سایت تخصصی جی.آی.اس برای مطالعه سری جعبه ابزار 3D Analyst پیشنهاد می کند:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *