آموزش ابزارهای ۳D Analyst در ArcGIS – بخش ششم

11 – TIN Triangle

هر مثلث تشکیل دهنده TIN اطلاعاتی شامل میزان ارتفاع، شیب و جهت شیب آن را در خود دارد اگر بخواهیم با استفاده از TIN لایه برداری شیب یا جهات شیب را تهیه کنیم از ابزار TIN Triangle کمک میگیریم.بدین ترتیب قسمتهای مشابه از نظر شیب و جهت شیب به Polygon تبدیل میشود و خصوصیات مربوط به شیب و جهات آن در جدول اطلاعاتی آن ذخیره میشود.

28

این ابزار را از مسیر : Arc Toolbox/3D Analysis tools/Conversion/From TIN باز کنید.لایه موردنظر را وارد کنید.نام و محل ذخیره را تعیین کنید.از آنجایی که محاسبه شیب به دو صورت درصد و درجه صورت میگیرد ، در قسمت Slope Units محاسبه به روش درصد (PERCENT) یا درجه (DEGREE) را تعیین میکینم.

در قسمت azimuth altitude HILLSHADE میتوانیم با باز کردن منوی آن و انتخاب HILLSHADE برای سیستم تعریف کنیم که علاوه بر محاسبه شیب و جهت شیب ، میزان عددی سایه روشن آنرا نیز محاسبه کند. در پایان OK می کنیم .

29

12 – Layer To KML

از این ابزار جهت نمایش لایه های مختصات دار GIS در محیط Arc Explore، Arc Global وGoogle Earth استفاده میشود. به طوری که پس از تبدیل، لایه مختصات داری با فرمت KML و یا KMZ ساخته میشود که برای نمایش سه بعدی در محیط این نرم افزار ها مورد استفاده قرار میگیرد. اگر برای لایه ای مختصات واقعی اش تعریف نشده باشد پس از باز کردن در محیط این نرم افزار ها در مختصات 0و0 (محل تلاقی خط استوا و نصف النهار گرینویچ ) نمایش داده خواهد شد.برای این تمرین پنجره ابزار Layer To KML را از مسیر : Arc Toolbox/3D Analys tools/Conversion/To KML باز کنید لایه مختصات دار خود را وارد کرده و نام و محل ذخیره آن را تعیین کنید.در Layer Output Scale سعی شود مقیاس مناسبی با توجه به مقیاس پایه نقشه تعریف شود.در این تمرین عدد 100،000 را وارد کنید و سپس OK کنید. به آدرس محل ذخیره بروید فایلی با فرمت KMZ ساخته شده است.پس از نصب نرم افزار Google Earth بر روی سیستم،از منوی Open آدرس فایل Kmz تولید شده را وارد کنید.لایه در فضای Google Earth در موقعیت جغرافیایی واقعی اش نمایش داده میشود.

30

ترتیبی که سایت تخصصی جی.آی.اس برای مطالعه سری جعبه ابزار 3D Analyst پیشنهاد می کند:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *