آموزش ابزارهای ۳D Analyst در ArcGIS – بخش پنجم

10 – TIN To Raster

این ابزار دقیقا عکس ابزار Raster To TIN که قبلا توضیح داده شد عمل میکند یعنی با داشتن TIN منطقه میتوان فایل رستری ( DEM) با پیکسل سایز های مورد نیاز ساخت .

26

ابزار TIN To Raster را از مسیر : Arc Toolbox/3D Analysis tools/Conversion/From TIN باز کنید. لایه موردنظر خود را در Input معرفی کنید ، در قسمت پایینی نام و محل ذخیره را تعیین کنید.( در هنگام تغییر نام مطمئن شوید که لابه لای حروف فاصله وجود نداشته باشد و بجای فاصله حتما از ” _ ” استفاده کنید و از وارد کردن نام با حروف فارسی خوداری کنید.چون در صورت بروز چنین مشکلی خروجی ساخته نخواهد شد . )

در پنجره Output Data Type دو گزینه وجود دارد که Float محاسبه تا 6 رقم اعشار و INT فقط شامل محاسبه اعداد صحیح است. ( در صورت انتخاب Float جدول اطلاعاتی وجود نخواهد داشت ولی با استفاده از روش INT مقادیر عدد ارتفاع ، داخل جدول اطلاعاتی ذخیره میشود. ) در قسمت Method دو روش یا الگوریتم برای ساخت و تهیه لایه رستری وجود دارد.

  1. متد خطی( LINEAR )
  2. متد همسایگی( NATURAL_NEIGHBORS )

تهیه فایل رستری از TIN با هر دو متد جوابهای بسیار نزدیک به هم خواهد داشت با این تفاوت که که در متد همسایگی نسبت به متد خطی دارای انحنای بیشتری بوده و به واقعیت نزدیک تر است.

* در Sampling Distance فاصله یا مسافت نمونه گیری برای محاسبه نقاط ارتفاعی تنظیم میشود و به دو روش OBSERVATIONS و CELLSIZE صورت میگیرد. اعداد پیش فرض قابل تغییر بوده ولی رعایت فاصله بین نوشته و عدد الزامی میباشد. در روش OBSERVATIONS تعداد مشاهدات سلول های همجوار پرسیده میشود که به صورت پیش فرض با عدد 250 تنظیم شده و قابل تغییر نیز میباشد. در روش CELLSIZE اندازه سلول معرفی میشود.که به صورت پیش فرض با عدد 10 تنظیم شده است.

Z Factor نیز برای یکسان سازی مقیاس ارتفاع و سطح است. برای مثال اگر X وY به متر ولی ارتفاع بر حسب Feet باشد اگر عدد مربوط به Z Factor را 0.3045 قرار دهید واحد فوت به متر تبدیل میشود. پس از انجانم تنظیمات سپس Ok کنید .

27

دوباره پنجره این ابزار را باز کنید لایه خود را Add کنید و خروجی های دیگری با تغییر متد یا نوع محاسبه داده ها و …. تهیه کنید و آنها را با هم مقایسه کنید.

اگر هر دو لایه رستری ساخته شده از لایه موردنظر با نام های raster_linear و raster_natural از مسیر همان پوشه باز کنید با یک خاموش و روشن کردن یا زیر و رو کردن لایه ها به تفاوت حاصل از متدها پی خواهید برد.

ترتیبی که سایت تخصصی جی.آی.اس برای مطالعه سری جعبه ابزار 3D Analyst پیشنهاد می کند:

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *