آموزش ابزارهای ۳D Analyst در ArcGIS – بخش سوم

5 – Raster to TIN

در این دستور لایه رستری که بر مبنای ارتفاع ساخته شده است به شبکه نامنظم مثلثی تبدیل میشود، از آنجایی که بهترین مدل ارتفاعی و نمایش سه بعدی برای منطقه مورد نظر مدلی است که بر اساس TIN ساخته میشود ، بنابراین میتوان از فایل رستری که دارای ارزش عددی ارتفاع هستند، مدلی سه بعدی ساخت. برای این منظور از ابزار Raster to TIN استفاده میکنیم. TIN برای نمایش عوارض ارتفاعی در سطح زمین از سطوح مثلثی استفاده میکند.لازم به یادآوری است که خود فایل رستری که، در اینجا دارای ارتفاع است در ابتدا از نقاط یا منحنی های میزان حاصل از برداشت های GPS ، نقشه برداری زمینی ، عکس های هوایی و … تهیه شده است ، که در ابزارهای بعدی روش تهیه آن آموزش داده خواهد شد.

برای این تمرین از مسیر : From Raster// Arc Toolbox/3D Analysis tools/Conversion پنجره ابزار Raster to TIN را باز کنید. در قسمت Input فایل رستری خود را معرفی کنید و در قسمت بعدی محل ذخیره را تعیین کنید . با پذیرفتن تنظیمات پیش فرض مربرط به میزان دقت خروجی ارتفاع ، OK میکنیم. و پس از چند ثانیه TIN مربوطه ساخته خواهد شد.

15

16

Raster

17

TIN

 

6 – TIN Domain

از این ابزار جهت تعیین مرز و محدوده TIN ، با خروجی Line و Polygon استفاده میشود.این ابزار همانند ابزار Raster Domain عمل می کند ولی با این تفاوت که این کار را بر روی TIN انجام میدهد. از مسیر : Arc Toolbox/3D Analysis tools/Conversion/From TIN ابزار TIN Domain را باز کنید.لایه TIN را به داخل Input معرفی کنید و پس از تعیین مسیر ذخیره و فرمت Line یا Polygon بودن آن OK کنید.

18

 

7 – TIN Edge

همان طور که گفته شد ، شبکه نامنظم مثلثی ( سه ضلعی ) یاTIN مدلی برای نمایش عوارض ارتفاعی سطح زمین است.از این ابزار جهت تبدیل TIN به همان مثلث های تشکیل دهنده آن با فرمت Line استفاده میشود.

19

 

جعبه ابزار TIN Edge را از مسیر : Arc Toolbox/3D Analys tools/Conversion/From TIN باز کنید در قسمت ورودی ، لایه TIN را به آن اضافه کنید . بعد از تعیین محل ذخیره در قسمت Edge Type از شما خواسته خواهد شد تا نوع لبه یا محل تقاطع ها به چه شکل استخراج و ترسیم شود.که در اینجا پیش فرض Data را پذیرفته و OK میکنیم.

20

ترتیبی که سایت تخصصی جی.آی.اس برای مطالعه سری جعبه ابزار 3D Analyst پیشنهاد می کند:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *