آموزش ابزارهای Conversion Tools در ArcGIS – بخش اول

در این جا به معرفی برخی از ابزار های یکی دیگر از جعبه ابزار‌های پر کاربرد صندوقچه قرمز رنگArc Toolbox ،یعنی Conversion Tools میپردازیم. کاربرد ابزار های این مجموعه اکثرا در تبدیل و تغییر فرمت لایه ها به یکدیگر و تبدیل سیستم مختصات لایه ها به یکدیگر است.

1 – Raster To ASCII

همان طور که میدانید لایه های رستری از سطر ها و ستون هایی با اندازه پیکسل های یکسان تشکیل میشود ،هر پیکسل در برگیرنده سه بعد میباشد که دو بعد آن لزوما X و Y آن است و بعد سوم میتواند در برگیرنده ارزش خصوصیاتی مثل : ارتفاع ، شیب ، تراکم ، فاصله و….. باشد.تقسیم بندی که در مورد فایل های رستری صورت میگیرد در نتیجه ارزش پیکسلی بعد سومشان است .از جمله آنها میتوان به نقشه های : Dem ,Slope ,Distance ,Aspect ,Landuse ,Hillshade ,Density و ….. اشاره کرد.

لایه رستری موردنظر خود را در محیط Arc Map باز کنید. با استفاده از ابزار Identify روی فایل رستری کلیک کنید. پنجره Identify باز میشود که در سمت راست آن در قسمت value Pixel عدد مربوط به ارتفاع پیکسل درج شده است.

01

 

در فایل رستری بالا هر پیکسل دارای ارزش ارتفاعی جداگانه میباشد.(هر پیکسل فقط شامل یک Value میباشد.) این ارزش عددی میتواند ، عدد صحیح یا اعشاری باشد. از این ابزار جهت تبدیل فایل رستری به فایلی با فرمت .txt استفاده میشود ، که عدد تمامی ارزش پیکسل ها در آن ذخیره میشود.جعبه ابزار Raster ASCII را از مسیر : Arc Toolbox / Conversion tools / From Raster باز کنید. لایه رستری DEM را در raster Input وارد کنید ، نام ومحل ذخیره را مشخص کنید.خروجی این جعبه ابزار با دو فرمت .txt و .ASC قابل ذخیره میباشد.در این تمرین از فرمت .txt استفاده کنید.

02

 

به آدرس محل ذخیره فایل بروید و آن را باز کنید.

03

 

در قسمت بالا سمت چپ اطلاعاتی در مورد تعداد سطر وستون های فایل رستری و مختصات X و Y گوشه پایین سمت چپ فایل ، و همچنین اندازه پیکسل سایز نوشته شده است.

ترتیبی که سایت تخصصی جی.آی.اس برای مطالعه سری جعبه ابزار Conversion پیشنهاد می کند:

3 نظر

  1. فاطمه عبداللهی

    باسلام و تشکر فراوان.
    مطالب سایتتون خیلی سخاوتمندانه ست و ازین رو بسیار قابل ستایش است….
    میشه توضیح بدید کار برد تبدیل فایل رستر به TXT در چه مواقعی ست؟

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *