آموزش ابزارهای Conversion Tools در ArcGIS – بخش سوم

4 – Export To CAD

از این ابزار جهت تغییر فرمت فایل ، از فرمت نرم افزار GIS به فرمت نرم افزار Auto CAD و Micro Station استفاده می شود.از آنجایی که بعضی از کاربران با محیط کاری GIS برای ترسیم و انجام تغییرات بر رو ی اشکال و عوارض آشنا نیستند، گاهی اوقات لازم میشود که فایل مورد نظر را به فرمت این نرم افزار ها تبدیل کرد و بعد از انجام تغییرات لازمه ،دوباره با استفاده از ابزاری که توضیح داده خواهد شد تبدیل به یکی از فرمت های مورد قبول GIS شود. از مسیر :

Arc Toolbox / Conversion tools / To CAD جعبه ابزار Export to CAD را باز کنید.لایه خود را به داخل Feature Input وارد کنید.( همزمان چندین فایل را میتوانید در این قسمت معرفی کنید. ) در قسمت Type Output نوع فرمت خروجی فایل را تنظیم میکنیم.

06

 

اولین فرمت ،فرمت DGN_V8 است که مخصوص نرم افزار Micro Station است.امروزه به جز فرمت های DWG / DXF_R14 و DWG / DXF_R2000 ، که مربوط به ورژن های قدیمی CAD هستند ،استفاده از فرمت های 2004 به بعد با توجه به ورژن نرم افزار CAD ؛ مرسوم است و بیشترین کاربرد را در بین کاربران دارد . توجه داشته باشید که نرم افزار ها ، به گونه ای طراحی میشوند که خروجی ورژن های تولیدی قبل از خود را Support میکنند ولی ورژن های جدید را نمی توانند باز کنند.مثلا اگر نرم افزار Auto CAD شما ورژن 2005 باشد ، فایل های Export شده با ورژن 2005 و ماقبل آن را میتواند مورد استفاده قرار دهد ولی در صورتی که فایل خروجی شما با فرمت DWG_2007 ذخیره شده باشد ، قابل استفاده در محیط Auto CAD 2005 نیست.

در اینجا چون نرم افزار CAD ما ورژن 2008 است می توانیم از هر کدام از فرمت هایی که میخواهیم استفاده کنیم به جز DGN_V8 که مربوط به نرم افزار Micro Station است.در پنجره Output File نام و محل ذخیره فایل Cad را تعیین کنید. نکته بسیار مهم اینکه در صورت تغییر نام و محل ذخیره فایل جدید، حتما پسوند (.DWG ) را بعد از نام فایل بنویسد.( مثلا : Tehran.DWG )

07

 

اگر نام فایل را تغییر دادید و فراموش کردید که فرمت آن را لحاظ کنید به مسیر ذخیره فایل رفته روی آن راست کلیک کرده و Rename کنید و فرمت آن را بنویسد و Enter کنید .

08

ترتیبی که سایت تخصصی جی.آی.اس برای مطالعه سری جعبه ابزار Conversion پیشنهاد می کند:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *