آموزش ابزارهای Conversion Tools در ArcGIS – بخش پنجم

6 – Table To dBASE ( multiple )

همانطور که میدانید لایه ها در GIS از تلفیق داده های مکانی ( Spatial data ) که موقعیت عوارض را نشان میدهد ، و داده های توصیفی غیر مکانی ( Non_Graphic data ) که به توصیف خصوصیات عوارض میپردازد ، تشکیل شده است. داده های توصیفی لایه ، همان جداول اطلاعاتی هستند که میتوان اطلاعات زیادی در مورد عارضه را جمع آوری کرد و در آن ذخیره کرد.

محیط Arc Catalog را باز کنید.در Catalog Tree یکی از درایو های کامپیوتر خود را انتخاب کنید و روی آن راست کلیک کرده و فولدری با نام exercise را بسازید.به آدرس فولدر ساخته شده بروید ، کلیک راست کرده و New Shapefile راانتخاب کنید. در پنجره Create New Shapefile در قسمت Name نامی را برای Shapefile انتخاب کنید و در بخش Feature Type یکی از انواع عوارض را انتخاب کنید. ( برای مثال عارضه Polygone )

10

11

12

Arc Catalog را ببندید و از مسیر درایوهای کامپیوتر به آدرس فولدر مربوطه بروید.فایل های مربوط به لایه ی ساخته شده را می بینید.هر لایه خام تولیدی حداقل از این سه فایل تشکیل شده و در هنگام استفاده و ذخیره انواع اطلاعات مختلف حداکثر تا هفت فایل نیز ارتقا میابد.بکی از این فایل ها که با فرمت .dbf ساخته میشود مربوط به ذخیره اطلاعات جدول Attribute لایه است.

13

کاربرد ابزار Table To dBASE اینست که از جداول اطلاعاتی لایه ها خروجی جدای از لایه ،با فرمت .dbf میگیرد.در واقع داده های توصیفی آنرا ، از لایه جدا کرده و به طور مستقل در محلی ذخیره میکند.این ابزار را از مسیر : Arc Toolbox / Conversion tools / To Dbase باز کنید.

لایه خود را معرفی کنید.در پنجره Folder Output فقط پوشه محل ذخیره را مشخص کنید.( در هنگام آدرس دادن ، پوشه ای را انتخاب کرده و قبل از آنکه وارد پوشه شوید دکمه Add را بزنید.) خروجی . dbfبا همان نام لایه د رپوشه مورد نظر ذخیره میشود.

ترتیبی که سایت تخصصی جی.آی.اس برای مطالعه سری جعبه ابزار Conversion پیشنهاد می کند:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *