آموزش ابزارهای Data Management – بخش ۱۱ (Select Layer By Attributes)

27 – Select Layer By Attributes

از این ابزار جهت Query گرفتن یا همان پرس و جوی شرطی بین اطلاعات با استفاده از اطلاعات جدول توصیفی لایه استفاده میشود.در واقع برای استفاده از این جعبه ابزار نیاز به اطلاعات جدول توصیفی داریم تا به کمک آن و با استفاده از متدهای این ابزار بتوانیم عوارض مورد نظرمان را انتخاب کنیم.لایه موردنظر خود را در محیط Arc Map باز کنید.جدول توصیفی آنرا باز کنید.همانطور که مشاهده میکنید مثلا لایه موردنظر ما دارای 586 عارضه است که اطلاعات مربوط طبقه ارتفاعی ، جهت شیب ، شیب ، تیپ اراضی ، مساحت عوارض و . . . . . در آنها وجود دارد.در این تمرین میخواهیم با استفاده از اطلاعات جدولی حاصله از ادغام چندین لایه ، مکان هایی را که دارای ویژگی های زیر هستند را پیدا کنیم و از آنها خروجی تهیه کنیم.

  1. داخل محدوده شهری تهران و دشت های دامنه ای قرار داشته باشد.
  2. در طبقه ارتفاعی 1400 – 1000 باشد.

برای این کار جعبه ابزار Select Layers By Attributes را از مسیر :

Arc Toolbox /Data Management tools/ Layers and Table Views باز کنید.لایه را در پنجره Input Name or Table View وارد کنید.در پنجره Selection Type ، شش متد برای انتخاب عوارض وجود دارد .

1 – NEW_SELECTION : این گزینه به صورت پیش فرض فعال است و برای انتخاب عوارض جدید از میان کل عوارض موجود ، استفاده میشود.

2 – ADD_TO_SELECTION : از این گزینه برای اضافه کردن عوارض انتخابی جدید به عوارض انتخاب شده قبلی استفاده میشود.

3 – REMOVE_FROM_SELECTION : از این گزینه برای حذف عوارضی از میان عوارض انتخاب شده استفاده میشود.

4 – SUBSET_SELECTION : از این گزینه برای انتخاب عوارض از میان عوارض انتخاب شده قبلی استفاده میشود.

5 – SWITCH_SELECTION : با استفاده از این گزینه جای عوارض انتخاب شده و انتخاب نشده عوض میشود و موارد انتخاب شده غیر فعال شده و عوارض انتخاب نشده به حالت انتخاب در می آیند.

6 – CLEAR_SELECTION : این گزینه تمام عوارض انتخاب شده را غیر فعال میکند و از حالت انتخاب خارج میکند.

در این تمرین مراحل را به ترتیب انجام میدهیم تا به هدف مورد نظر که همان عوارضی است که دارای شروط بالا باشند ،برسیم.

برای تحقق اولین شرط، متد NEW_SELECTION را انتخاب کنید.در پنجره بعدی دکمه کناری آنرا بزنید .

پنجره ای تحت عنوان Query Builder باز میشود.از قسمت اول بر روی فیلد موردنظر خود -مثلا Tip_Arazi – کلیک می کنیم تا در پنجره پایینی تایپ شود.از بین علامت ها گزینه مساوی را انتخاب می کنیم.با کلیک روی دکمه Get Unique Value آنرا فعال کنید و روی گزینه محدوده شهری کلیک می کنیم.پس از اطمینان یافتن از تایپ کامل عبارت ( ‘محدوده شهری’ = “Tip_Arazi” ) OK کنید تا فقط عوارضی که در محدوده شهری قرار میگیرند انتخاب شوند.دوباره OK می کنیم تا عوارضی که دارای این مشخصه هستند بر روی نقشه نیز به حالت انتخاب در آیند.برای تحقق دومین شرط باید عوارضی که در دشت های دامنه ای قرار میگیرند نیز به این انتخاب ها اضافه شوند.

دوباره جعبه ابزار را باز کرده و لایه را در پنجره اول وارد کنید این بار باید از متد ADD_TO_SELECTION برای اضافه کردن انتخاب های جدید به انتخاب های قبلی استفاده کنیم . باید عبارت ( ‘دشت دامنه ای’ = “Tip_Arazi”) در پنجره پایینی ظاهر شود. در آخر OK می کنیم تا عوارضی که در دشت های دامن های قرار دارند نیز به انتخاب های قبلی اضافه شوند.برای تحقق شرط سوم باید از متد SUBSET_SELECTION استفاده کنیم تا از بین عوارض انتخاب شده آنهایی که در طبقه ارتفاعی 1400 – 1000 قرار دارند در حالت انتخاب باقی بمانند و آنهایی که دارای این شرط نیستند غیر فعال شوند.جعبه ابزار را باز کنید .لایه را در پنجره اول وارد کنید.متد SUBSET_SELECTION را انتخاب کرده و از پنجره بعدی عبارت ( “”elevation” = ‘1000-1400 ) را انتخاب کنید و OK می کنیم.

در آخر روی لایه راست کلیک کرده و از منوی باز شده گزینه Data / Export Data را انتخاب می کنیم و پس از تعین نام لایه خروجی و مسیر ذخیره آن OK می کنیم.

 

26 – Select Layers By Location

از این ابزار جهت انتخاب عوارض با استفاده از مختصات هندسی و موقعیت قرار گیری آنها ، استفاده میشود.این روش نیز نوعی پرسش گیری شرطی می باشد ولی با این تفاوت که از مختصات عوارض جهت انتخاب کردن آنها استفاده میشود.

ترتیبی که سایت تخصصی جی.آی.اس برای مطالعه سری جعبه ابزار Data Management پیشنهاد می کند:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *