آموزش ابزارهای Data Management – بخش ۱۲ (Project)

28 – Project

از این ابزار جهت خروجی گرفتن از لایه ها وکتوری ، با مختصاتی جدید ،استفاده میشود.در واقع از این ابزار جهت همسان سازی سیستم مختصات لایه های وکتوری (برداری) و تبدیل آنها به یکدیگر استفاده میشود.نکته مهم اینکه لایه ورودی در این جعبه ابزار حتما باید دارای سیستم مختصات تعریف شده ای باشد.

27

در این تمرین میخواهیم سیستم مختصات لایه ای را از Geographic Coordinate Systems به Projected Coordinate Systems تغیر دهیم.لایه موردنظر خود را در محیط Arc Map باز کنید.همانطور که در نوار وضعیت ، پایین صفحه مشاهده میکنید مختصات جغرافیایی عارضه با اعدادی به صورت درجه،دقیقه و ثانیه نگاشته شده است.

28

حال جعبه ابزار Project را از مسیر :

projections and transformation/Feature Data Management Tools// Toolbox Arc باز کنید.لایه را در Input Dataset or Feature Class وارد کنید،اگر لایه دارای مختصات باشد ،در پنجره پایین به صورت کم رنگ ظاهر میشود.در ادامه مسیر ذخیره فایل خروجی را تعیین کنید. در پنجره Output Coordinate System باید سیستم تصویر مورد نظر را معرفی کنیم.دکمه کنار این پنجره را بزنید.پنجره ای تحت عنوان Spatial Reference Properties باز میشود.در قسمت Name عبارت Unknown نوشته شده است.

دکمه Select را برای انتخاب سیستم تصویر بزنید.پنجره ای تحت عنوان Browse for coordinate system باز میشود که دارای دو گزینه است .

  1. Geographic Coordinate Systems : انتخاب سیستم مختصات جغرافیایی
  2. Geographic Coordinate Systems : انتخاب سیستم تصویر نقشه

29

30

لایه ورودی ما دارای سیستم مختصات جغرافیایی GCS_WGS_1984 است.پس برای انتخاب سیستم تصویر گزینه دوم را انتخاب کنید.همانطور که در فصل اول توضیح داده شد در ایران،سیستم تصویر UTM براساس آخرین بیضوی تعریف شده برای زمین ( WGS ) به عنوان سیستم تصویر مبنا در نظر گرفته شده است.در این سیستم تصویر کره زمین به 60 قاچ مساوی 6 درجه ای ،شمالی و جنوبی ( بر مبنای خط استوا ) تقسیم شده که به هر قاچ یک Zone گفته میشود.ایران از غرب به شرق در Zone های 41 – 40 – 39 – 38 قرار گرفته است.و شهر تهران که موضوع بحث است در Zone 39 شمای قرار دارد.پس از مسیر : UTM / WGS_1984 / WGS 1984 UTM Zone 39N.prj این سیستم تصویر را انتخاب کنید و Add کنید.

31

همانطور که مشاهده میکنید در پنجره Spatial Reference Properties در قسمت Name نام سیستم تصویر انتخاب شده وجود دارد.OK کنید.به پنجره اول بازگشته و OK کنید.

32

البته یک روش دیگر استغاده از گزینه Import است.یعنی با وارد کردن آدرس لایه ای که دارای سیستم تصویر مربوط به شهر تهران است ،لایه ورودی ما نیز این مختصات را به خود میگیرد.

لایه تولید شده به محیط ArcMap اضافه میشود و روی لایه قبل قرار میگیرد.البته این بخاطر اینست که فضای Map Arcتابع اولین لایه اضافه شده ،هنوز به صورت جغرافیایی است.از نوار ابزار Standard گزینه New Map File را بزنید تا صفحه ای جدید باز شود.به مسیر لایه تولید بروید و آنرا بازکنید.به مختصات پایین صفحه نگاه کنید.روی لایه در پنجره TOC کلیک کنید،و به Properties بروید،از میان Tab ها Source را انتخاب کنید،همانطور که مشاهده میکنید سیستم تصویر UTM برای لایه تنظیم شده است.

33

ترتیبی که سایت تخصصی جی.آی.اس برای مطالعه سری جعبه ابزار Data Management پیشنهاد می کند:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *