آموزش ابزارهای Data Management در Arc GIS – بخش اول

1 – Compact

از این ابزار میتوان جهت فشرده سازی حجم فایل‌های Geodatabase استفاده کرد. گاهی اوقات حجم بالای فایل ها ، مشکل‌ساز شده و به کمک این ابزار می‌توان حجم قابل توجهی از آن را کم کرد. این ابزار را از مسیر: Arc Toolbox/Data Management tools/Database باز کنید . در پنجره Input لایه Iran را از مسیر : Arc GIS/Data Management tools/Database/Compact وارد کنید و OK کنید.

01

2 – Create Feature Class

همانطور که قبلا در مورد مدل های ذخیره اطلاعات و فرمت های آن در محیط GIS توضیح داده شد ، یکی از آنها مدل برداری Geodatabase و دیگری مدل Shapefile بود که برای تولید لایه های وکتوری استفاده میشود.از این ابزار جهت ساخت یک کلاس عارضه خام در یک Geodatabase یا ساخت یک لایه Shapefile در یک فولدر استفاده میشود.بطوری که برای ساخت این کلاس عارضه باید آدرس یک Feature Dataset را که در یک Geodatabase تولید شده ،و یا یک فولدر را جهت تولید این لایه وارد کرد.

این ابزار را از مسیر : Arc Toolbox / Data Management Tools / Feature Class باز کنید.در پنجره Output Location ، محل ذخیره فایل خروجی را مشخص کنید.اگر قصد ساخت یک Shapefile را داشته باشید کافیست فقط آدرس یک فولدر را وارد کنید و اگر بخواهید یک کلاس عارضه بسازیم باید آدرس یک Geodatabase را وارد کنید.در این تمرین برای ساخت Shapefile آدرس یک فولدری را وارد کنید. در پنجره بعدی نام لایه خروجی را تعیین کنید.در پنجره Geometry Type نوع لایه را انتخاب میکنیم.( نقطه ای ، خطی و …..) پنجره Coordinate System نیز جهت تعریف سیستم مختصات لایه تولد شده استفاده میشود.

3 – Add XY Coordinates

به کمک این ابزار میتوان موقعیت X و Y نقاط ترسیم شده و یا وارد شده در صفحه Display ، را محاسبه و در جدول Attribute آن ذخیره کرد.

02

این ابزار را از مسیر : Features /Toolbox/Data Management tools Arc باز کنید.در پنجره Input Feature از مسیر :

Features/Add XY Coordinates/Arc GIS/Data Management tools لایه نقطه ای موردنظر خود را باز کنید و بعد OK کنید.جدول Attribute لایه را باز کنید. دو ستون X و Y به فیلد های جدول اضافه شده و مختصات نقاط در آن ذخیره شده است.موقعیت X و Y نقاط با توجه به سیستم مختصات یا سیستم تصویری که برای آن تعریف شده است ،محاسبه میشود.نقاط لایه ای که در این شکل مختصات آنها را حساب کردیم دارای سیستم تصویر UTM_ZONE39 بود.

03

ترتیبی که سایت تخصصی جی.آی.اس برای مطالعه سری جعبه ابزار Data Management پیشنهاد می کند:

4 نظر

 1. ناهید

  سلام
  این قسمتهایی که توضیح دادید در سایت خوبتون برای ورژن ۱۰ قابل استفاده است؟ یا ورژن ۹ هم همینه؟ من با ورژن ۹ کار میکنم اطلاعاتتون به دردم میخوره؟ ممنون از سایت بسیار عالیتون

  پاسخ
   1. ناهید

    دوست عزیز ممنون از پاسختون. یک سوال دیگه هم داشتم ممنون میشم لطف کنید پاسخ بدید. آیا نیاز هست که حتما از ورژن ۱۰ استفاده بشه.اینکه من هنوز از ورژن ۹ استفاده میکنم برام در آینده برای استفاده از ورژن های جدید تر ایجاد مشکل نمیکنه؟باز هم از تمامی دوستانی که زکات علمشون رو با ایجاد این سایت بسیار مفید و ارزشمند می پردازند بسیار بسیار سپاسگزارم.

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *