آموزش ابزارهای Data Management در Arc GIS – بخش دوم

4 – Copy Feature

با استفاده از این ابزار میتوان از روی لایه های برداری مورد نظر کپی گرفت .البته ابزار دیگری نیز با نام Copy در جعبه ابزار Arc Toolbox وجود دارد. ولی تفاوت هایی با یکدیگر دارند.اولا اینکه از ابزار Copy Feature فقط در مورد کپی گرفتن از لایه های برداری استفاده میشود.در حالی که ابزار Copy قادر به کپی گرفتن از فایل های رستری نیز هست ، ولی در مورد لایه های وکتوری ،اگر زمانی بخواهیم تنها از بخشی از عوارض کپی بگیریم ، باید عوارض مورد نظر را به حالت Select در آوریم و بعد آنرا در جعبه ابزار Copy Feature وارد کنیم که ابزار کپی فاقد چنین توانایی است.لایه موردنظر خود را در محیط ArcMap باز کنید.با Query گرفتن از جدول توصیفی لایه و یا با استفاده از ابزار Select Feature موجود در نوار ابزار Tools ، عوارض موردنظر خود را انتخاب کنید.

04

جعبه ابزار Copy Feature را از مسیر :

Features /Toolbox/Data Management tools Arc باز کنید.با Drag کردن،لایه را به Input Feature هدایت کنید و در پنجره بعدی نام و مسیر لایه خروجی را تعیین کنید و OK کنید.

5 – Delete Feature

از این ابزار جهت پاک کردن لایه هایی که در محیط ArcCatalog تولید شده اند،استفاده میشوند.به صورتی که با وارد کردن آدرس لایه در پنجره Features Input جعبه ابزار ،لایه تولیدی ، حذف خواهد شد.این جعبه ابزار در مسیر : Features /Toolbox/Data Management tools Arc قرار دارد.

6 – Feature To Line

با استفاده از این ابزار میتوان لایه های Polygon را به Polyline تبدیل کرد به طوری که جدول اطلاعاتی آن هم در لایه خروجی وجود داشته باشد.

05

این ابزار را از مسیر : Arc Toolbox/Data Management tools/ Features باز کنید.در پنجره Input Feature لایه موردنظر خود را وارد کنید.در قسمت بعدی نام و محل ذخیره فایل خروجی را تعیین کنید.پنجره عبارت Attribute Preserve نیز زمانی که فعال باشد به این معناست که جدول اطلاعاتی این لایه در لایه خروجی وجود داشته باشد.در صورت عدم نیاز به اطلاعات جدول توصیفی میتوانید تیک آن را بردارید.در آخر OK کنید.لایه تولید شده به محیط ArcMap اضافه میشود.چنانچه پلی گون ورودی شما به فرمت Geodatabase باشد در صورتی که در هنگام تعیین محل ذخیره لایه خروجی ، فولدری را تعیین کنید ،پلی گون علاوه بر تبدیل شدن به Polyline به فرمت Shapefile در خواهد آمد.

Polygone ( Shapefile ) —> Polyline ( Geodatabase )

ترتیبی که سایت تخصصی جی.آی.اس برای مطالعه سری جعبه ابزار Data Management پیشنهاد می کند:

2 نظر

  1. اکبرزاده

    سایت gistech اولین سایتی هست که به جستجوی ناشناخته هایم و تحقیق و پژوهش به آن مراجعه می کنم ممنون از زحمات این سایت.

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *