آموزش ابزارهای Data Management در Arc GIS – بخش سوم

7 – To Point Feature

یکی از مهمترین ابزارهای با ارزش این مجموعه همین ابزار To Point Feature است.به کمک این ابزار میتوان در مرکز هر Polygon و یا Polyline نقطه ای را به عنوان نماد آن عارضه ایجاد کرد و اطلاعات مربوط به آن عارضه خطی یا سطحی را در جدول لایه خروجی آن ذخیره کرد.

06

این ابزار را از مسیر : Arc Toolbox/Data Management tools/ Features باز کنید . در قسمت Input Feature جعبه ابزار ، لایه موردنظر خود را باز کنید و در پنجره بعدی مسیر ذخیره آنرا تعیین کنید.

07

8 – Feature To Polygon

از این ابزار جهت تبدیل خطوط به پلی گون استفاده میشود ، البته خطوطی که همدیگر را قطع کرده باشند و محیط بسته ای را جهت این فرایند آماده کرده باشند.

08

خطوطی که ابتدا و انتهای آنها به هم متصل نبوده و محیط بسته ای را تشکیل نداده باشند از این قاعده مستثنی هستند و قابلیت تبدیل به پلی گون را ندارند.این ابزار را از مسیر :

Arc Toolbox/Data Management tools/ Features باز کنید.در پنجره Input Feature لایه موردنظر خود را وارد کنید.نام و محل ذخیره آنرا تعیین کنید و بدون تغییر سایر تنظیمات OK کنید تا لایه خروجی تهیه شده و در محیط Arc Map نمایش داده شود.

09

9 – Feature Vertices To Point

پس از ساخت لایه مورد نظر در محیط Arc Catalog ، هنگام ترسیم عوارض در لایه ها در محیط Arc Map ، با استفاده از ماوس در مکان هایی از صفحه ، کلیک میکنیم تا شکل لایه ترسیم شود .

10

حال با استفاده از این ابزار و متد های مختلف آن میتوانیم از لایه ها ، Vertices های تشکیل دهنده آنها را به شکل عارضه نقطه ای ترسیم نمایم.جعبه ابزار Feature Vertices To Point را از مسیر : Arc Toolbox/Data Management tools/ Features باز کنید.لایه خود را داخل Input Feature وارد کنید .در پنجره بعدی مسیر ذخیره را تعیین کنید. در قسمت Type Point متد قرار گیری نقاط را مشخص میکنیم.

11

روش های جایگزینی نقاط به جای Vertices

ALL : به ازای هر Vertices یک Point جایگزین میشود..

MID : در بین ( وسط ) دو Vertices یک ، Point جایگزین میشود..

START : فقط به جای Vertices های شروع کننده ، Point جایگزین میشود.

END : فقط به جای Vertices های پایانی ، Point جایگزین میشود.

BOTH_ENDS : به ازای Vertices های شروع کننده و پایانی ، Point جایگزین میشود.

12

ترتیبی که سایت تخصصی جی.آی.اس برای مطالعه سری جعبه ابزار Data Management پیشنهاد می کند:

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *