آموزش ابزارهای Data Management در Arc GIS – بخش هفتم

18 – Copy

همانطور که قبلا توضیح داده شده ، از این ابزار جهت کپی گرفتن از تمام فایل های ( رستری و برداری ) میتوان استفاده کرد.این جعبه ابزار را از مسیر : ArcToolbox/Data Management tools/ Generalکنید.در پنجره Input data element لایه موردنظر خود را وارد کنید در پنجره دوم نوع فایل نمایش داده میشود و در آخر محل ذخیره فایل خروجی را تعیین کنید.

19 – Delete

جعبه ابزار ArcToolbox حتی برای پاک کردن و حذف لایه های تولید شده ، ابزاری را فراهم کرده.به طوری با که وارد کردن آدرس مسیر لایه ( وکتوری ، رستری ، جدول ) و OK کردن لایه حذف میشود.این جعبه ابزار را از مسیر : Arc Toolbox/Data Management tools/ General باز کنید و در قسمت Input data Element آدرس لایه ای را وارد کنید.

20 – Merge

از این ابزار جهت یکی کردن و بهم چسباندن دو لایه یا چند لایه که در کنار هم یا در یک محیط قرار دارند استفاده میشود. به طوری که جداول اطلاعاتی آنها نیز با هم یکی شده و در صورت داشتن فیلدهای مشترک از تکرار آنها جلوگیری میشود.ولی در صورتی که نام فیلد ها یکی نباشند به تعداد فیلد های دو لایه در فیلد خروجی فیلد ساخته خواهد شد.نکته مهم دیگر اینکه لایه ها باید همگی از یک جنس و یک فرمت باشند .مثلا دو یا چند لایه خطی Shapefile .

20

21 – Rename

برای تغییر نام لایه های تولید شده در محیط ArcCatalog بدون مراجعه دوباره به این محیط و با استفاده از ابزار Rename میتوان نام آن را تغییر داد.این جعبه ابزار را از مسیر :

Arc GIS/Data Management tools / General باز کنید ولایه مورد نظرتان را در داخل پنجره اول وارد کنید.در پنجره آخر نام جدید آنرا وارد کنید و OK کنید.

ترتیبی که سایت تخصصی جی.آی.اس برای مطالعه سری جعبه ابزار Data Management پیشنهاد می کند:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *