آموزش ابزارهای Data Management در Arc GIS – بخش پنجم

12 – Vertices At Line Split

با استفاده از این ابزار میتوان لایه های خطی را با توجه به Vertices های تشکیل دهنده آن ، به عوارضی مستقل از یکدیگر تبدیل کرد.بطوری که یک خط به عنوان یک عارضه به چندین عارضه جدا از هم تبدیل خواهد شد.و مبنای این تقسیم بندی Vertices های تشکیل دهنده لایه خطی است.

17

در صورت استفاده از این ابزار ، ابعاد و اندازه ها و سایر اطلاعات جدول توصیفی آن فاقد اعتبار بوده و حتما باید اصلاح شود.این ابزار را از مسیر :

Arc Toolbox/Data Management tools/ Features باز کنید. در پنجره Input Feature لایه موردنظر خود را وارد کنید و در قسمت بعدی نام محل ذخیره آن را تعیین کنید.

13 – Add Filed

برای ساختن و اضافه کردن فیلد به جدول اطاعاتی لایه ها ، از این ابزار استفاده میکنیم.خروجی این جعبه ابزار به صورت تولید لایه جدید نخواهد بود بلکه فیلد ساخته شده به جدول اطلاعاتی لایه ورودی اضافه خواهد شد.در این تمرین میخواهیم برای لایه خطوط راه آهن کشور دو فیلد را برای وارد کردن نام مسیر خطوط و طول خطوط ایجاد کنیم. جعبه ابزار مربوطه را از مسیر :

Arc Toolbox/Data Management tools/Filed باز کنید.در پنجره Input Table لایه موردنظر را وارد کنید.در پنجره بعدی نام فیلد مورد نظر را وارد کنید.( برای فیلد اول مثلا نام Name_Khat و برای فیلد دوم نام Length را انتخاب کنید. )

در پنجره Filed Type نوع فیلد را از نظر جنس داده ورودی انتخاب میکنیم.

18

TEXT : برای وارد کردن حروف استفاده میشود.

FLOAT : برای وارد کردن اعداد اعشاری تا 8 bit استفاده میشود.

DOUBLE : برای وارد کردن اعداد اعشاری تا 16 bit استفاده میشود.

SHORT : برای وارد کردن اعداد صحیح تا 8 bit استفاده میشود.

LONG : برای وارد کردن اعداد صحیح تا 16 bit استفاده میشود.

DATA : برای وارد کردن تاریخ و زمان استفاده میشود.

BLOB : برای وارد کردن صفر و یک استفاده میشود.

RASTER : برای فایل های رستری استفاده میشود.

در این تمرین برای فیلد Name_Khat که قرار است نام مسیر خطوط در آن وارد شود ، نوع فیلد TEXT و برای فیلد Length که میخواهیم طول مسافت خطوط را وارد کنیم ، نوع LONG را انتخاب کنید و بدون تغییر سایر پیش فرض ها OK کنید.همین مراحل را برای ساخت فیلد دوم نیز انجام دهید.جدول Attribute لایه راه آهن را باز کنید.برای وارد کردن نام مسیر با استفاده از جعبه ابزار Editor میتوانید در فیلد Name_Khat اسامی را وارد کنید ولی برای محاسبه طول خطوط روی سر ستون فیلد Length راست کلیک کنید .

ترتیبی که سایت تخصصی جی.آی.اس برای مطالعه سری جعبه ابزار Data Management پیشنهاد می کند:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *